Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo (komunikat)

17.04.2025, 14:50aktualizacja: 17.04.2025, 17:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!

Platformy internetowe oferują wachlarz usług reklamowych. Potencjał tych narzędzi dostrzegli także cyberprzestępcy i coraz śmielej wykorzystują je do dystrybucji treści, które mają skłonić użytkowników do udziału w fałszywych programach inwestycyjnych. W gorącym okresie przedwyborczym pojawiają się nawet reklamy, w których bohaterami są politycy. Ich wizerunek jest wykorzystywany, bo cieszą się zainteresowaniem mediów i zaufaniem Polaków, a oszuści chętnie wykorzystują ich autorytet i popularność.

Tego typu reklamy są przygotowywane w taki sposób, aby wyglądały wiarygodnie i przypominały artykuły bądź materiały wideo ze znanych portali informacyjnych. Treść ma nas zaciekawić, a jeśli wejdziemy na przygotowaną przez oszustów stronę zaproponują nam wyjątkowo opłacalną i bezpieczną inwestycją w fundusze, akcje skarbu państwa lub dużych firm technologicznych. W materiale znajdziemy opis platform inwestycyjnych, za pomocą których możemy rzekomo inwestować w kryptowaluty lub akcje. Obieca się nam wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy, a do wszystkiego będzie przekonywał…. na przykład znany polityk.

Gdy potencjalna ofiara trafi na specjalnie przygotowaną stronę przedstawiającą zalety platformy inwestycyjnej będzie musiała wypełnić formularz kontaktowy. Następnie przedstawiciel firmy odpowiedzialnej za fałszywe oferty kontaktuje się telefonicznie i nakłania do wykonania przelewu na poczet inwestycji. Oczywiście pieniądze nie są inwestowane, tylko przelewane na konto przestępców, a żadne zyski nigdy nie trafiają z powrotem do użytkownika.

W 2024 roku zaobserwowaliśmy znaczące nasilenie tego typu incydentów. Tylko w pierwszym kwartale minionego roku Zespół CERT Polska zidentyfikował blisko 14 tysięcy domen oferujących fałszywe inwestycje, a w całym roku było ich przeszło 50 tys.! Ponad połowa wszystkich oszukańczych stron, które trafiły na Listę Ostrzeżeń w 2024 r. to te powiązane z opisywanym procederem. W tym roku ten trend się utrzymuje, ale oszuści udoskonalają swoje metody działania i w reklamach wykorzystują nawet wizerunki kandydatów w wyścigu prezydenckim.

Ten mechanizm przynosi straty po stronie osób, których wizerunek został wykorzystany w nieuprawiony sposób, ale jest także niezwykle groźny społecznie. Zaufanie, którym obserwujący obdarzają znane osoby, jest bowiem nadużywane i wykorzystywane do budowania autorytetu, a finalnie do okradania nieświadomych użytkowników, którzy za swoje straty finansowe obwiniają tych, których “twarzy” użyli oszuści.

Warto zapamiętać, że jeśli jakaś oferta wydaje się wyjątkowo korzystna, może nie być prawdziwa. Zachowaj czujność, jeśli w reklamie widzisz wizerunki znanych osób, logo dużych instytucji. Użyte zdjęcia nie muszą świadczyć o tym, że te osoby czy firmy rzeczywiście promują tę ofertę, dlatego zawsze sprawdź źródło informacji. Nie podawaj swoich danych, jeśli nie chcesz by trafiły w ręce oszustów i nie udostępniaj dalej takich ofert, jeśli nie chcesz narazić znajomych na potencjalne straty. Ale przede wszystkim REAGUJ. Zgłoś fałszywą stronę internetową do CERT Polska, korzystając z formularza pod adresem: https://incydent.cert.pl/domena.

Link do fałszywej strony można zgłosić do CERT Polska również za pośrednictwem aplikacji mObywatel, wybierając usługę „Bezpiecznie w sieci”, a następnie kolejno: „Zgłoś incydent”, „Oszustwa i cyberataki”, „Złośliwa strona internetowa”. Reklamę i profil warto natomiast zgłosić do administratorów portalu. To ważny krok, bo choć podejmujemy szereg działań, które mają chronić Polaków przed skutkami cyberoszustw, to walkę z tym procederem utrudnia niedostateczna reakcja platform reklamowych na oszukańcze treści. W szczególności tych o największych zasięgach, należących do gigantów technologicznych takich jak Meta (Facebook, Instagram) czy Google. Razem wywierajmy presję, która poprawi nasze bezpieczeństwo w mediach społecznościowych!

Więcej informacji na temat opisywanego powyżej zagrożenia można znaleźć w analizie “Oszustwa reklamowe na dużych platformach internetowych” opublikowanej na stronie CERT Polska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2025, 14:50
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ