Newsletter

Nauka i technologie

MC: Rozmowy o przyszłości AI na AI Action Summit w Paryżu (komunikat)

11.02.2025, 11:33aktualizacja: 11.02.2025, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Interes publiczny, przyszłość modeli pracy, innowacje i kultura, zaufanie i globalne zarządzanie wobec rozwoju AI – to główne tematy podjęte podczas AI Action Summit w Paryżu. Celem tegorocznego szczytu było rozpoczęcie konkretnych inicjatyw, które pomogą wykorzystać sztuczną inteligencję w służbie dobra wspólnego we wszystkich pięciu wymienionych obszarach.

"Polska chce zachęcić zarówno sektor publiczny, jak i prywatny do wdrażania nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Działania te mają zwiększyć efektywność administracji publicznej, poprawić jakość usług publicznych i wesprzeć innowacyjność w gospodarce. Szczególną uwagę zwracamy na promowanie zastosowań AI, które mogą wspierać rozwój społeczny i gospodarczy, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i praw podstawowych" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Dostęp do technologii półprzewodnikowych

Podczas szczytu wicepremier spotkał się z przedstawicielami administracji amerykańskiej. Głównym tematem rozmowy były ograniczenia eksportu zaawansowanych amerykańskich mikroprocesorów oraz planów Polski w zakresie wspierania rozwoju sektora półprzewodnikowego. Rozmawiano także o współpracy i wymianie doświadczeń w cyberbezpieczeństwie.

Poparcie dla bezpiecznej AI

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że Polska wspiera zobowiązania międzynarodowe dotyczące AI, w tym rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rekomendacje UNESCO oraz unijne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji. Podkreślił, że kluczowe jest dążenie do harmonizacji regulacji krajowych z nowymi przepisami europejskimi oraz intensyfikacja dialogu między rządami, instytucjami międzynarodowymi i sektorem prywatnym.

"Podtrzymujemy zaangażowanie w strategiczną współpracę międzynarodową dotyczącą AI, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Gotowość do dalszych rozmów na temat rozwoju współpracy technologicznej i inwestycyjnej pozostaje naszym priorytetem. Europa powinna podejmować skoordynowane działania dla rozwoju sztucznej inteligencji i budować swój potencjał, na przykład przez konsekwentną realizację programu Fabryk AI" – dodał wicepremier Krzysztof Gawkowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.02.2025, 11:33
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ