Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
W ciągu ostatniego roku w internecie wykryto ponad siedem razy więcej treści dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci. 85 proc. ofiar to dzieci poniżej 13. roku życia, a 95 proc. to dziewczynki. Dzięki międzynarodowej współpracy i nowoczesnym technologiom Dyżurnet.pl skutecznie walczy z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci, przyspieszając reakcję służb i usuwanie treści z internetu. 90 proc. materiałów udaje się usunąć w ciągu 48 godzin.
"Wzrost przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie to bolesne przypomnienie o ciemnej stronie technologii. Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest skuteczna współpraca – międzynarodowa, instytucjonalna i społeczna – która pozwala szybciej wykrywać i usuwać przestępcze treści. Nie może być zgody na świat, w którym dzieci są narażone na taką krzywdę. Dlatego konsekwentnie rozwijamy narzędzia ochrony, takie jak funkcja zgłaszania nielegalnych treści w mObywatelu, a także intensyfikujemy działania na poziomie europejskim. Prowadzimy także aktywną edukację, aby każdy wiedział, jak walczyć z tym problemem i gdzie zgłaszać niebezpieczne treści" – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
W ciągu zaledwie ostatnich 12 miesięcy, w porównaniu z rokiem 2023, Polska odnotowała alarmujący – przekraczający 400 proc. – wzrost incydentów związanych seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Co istotne, 90 proc. przypadków zamieszczanych na serwerach w Polsce jest usuwanych w ciągu 48 godzin od zgłoszenia (85 proc. już w 24 godziny od zgłoszenia). Szybka reakcji odpowiednich służb jest kluczowa przy zwalczaniu tego typu przestępstw.
"Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich. Zarówno zespołów reagujących, które działają, aby ograniczyć dystrybucję materiałów, jak i platform internetowych i policji. Ale to też działania rodziców oraz wszystkich użytkowników internetu" – zaznaczyła kierowniczka zespołu Dyżurnet.pl Martyna Różycka. "Przez lata zmieniają się technologie, które sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych zjawisk, ale również pojawiają się nowe narzędzia, które pomagają w walce przeciwko dystrybucji nielegalnych treści" – dodała.
Dyżurnet.pl NASK walczy z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci
Od blisko 20 lat zespół Dyżurnet.pl, działający w ramach NASK, pełni rolę kluczowego punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, zwłaszcza tych związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. W związku z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, NASK-PIB został wyznaczony jako jeden z zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CSIRT). Dzięki współpracy z innymi specjalistycznymi zespołami oraz przejrzystym procedurom, eksperci Dyżurnet.pl zapewniają skuteczne i bezpieczne interwencje, chroniąc użytkowników zgłaszających niepokojące treści.
Zgłoszenia można składać za pomocą formularza, adresu mailowego lub mObywatela. W obliczu zgłoszeń dotyczących materiałów przestawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, twardej pornografii, patotreści, podejmowane są natychmiastowe działania, w tym współpraca z policją oraz innymi zespołami reagującymi.
Zgłaszanie nielegalnych treści w mObywatelu
Warto pamiętać, że w aplikacji mObywatel dostępna jest funkcja zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Pozwala ona na szybkie i łatwe informowanie o niepokojących materiałach znalezionych w internecie, takich jak treści prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci. Wszystkie zgłoszenia obsługiwane są przez zespół Dyżurnet.pl.
Więcej informacji na temat usługi „Bezpiecznie w sieci” można znaleźć na stronie info.mObywatel.gov.pl
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.02.2025, 14:30 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |