Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
„Zmiany klimatu i zasoby wodne są ze sobą nierozerwalnie połączone, dlatego musimy zastosować holistyczne podejście do tego tematu” – powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda na sesji wysokiego szczebla dot. zmian klimatu i wody podczas Budapesztańskiego Szczytu Wodnego.
Zmiany klimatu
Wiceminister Gajda podkreślił, że porozumienie z Paryża jest krokiem milowym do współpracy wszystkich państw zaangażowanych w ograniczenia zmian klimatu.
„Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiska naturalnego – to są trzy filary zrównoważonego rozwoju dla ludzkości” – powiedział.
Zwrócił również uwagę, że Polska od wielu lat jest liderem ochrony klimatu.
„Polska po 1989 r., jako jedno z niewielu państw, spełniła założenia protokołu z Kioto, dokonując redukcji emisji z wyraźną nadwyżką. W tym samym czasie odnotowaliśmy dwukrotny wzrost PKB. Pomimo tego Polska zachowała swoją wyjątkowość ekosystemową i różnorodność biologiczną” – dodał wiceminister.
Zasoby wodne
Wiceminister Gajda zaznaczył także, że zmiany klimatu mają ogromny wpływ na zasoby wodne.
„Zintegrowany system zarządzania gospodarką wodną jest bardzo ważny dla adaptacji do zmian klimatu. Zasoby wodne i zmiany klimatu są wzajemnie połączone” – powiedział.
Podkreślił również, że należy pamiętać o używaniu retencji wód w miastach budując małe zbiorniki wodne, wyspy zieleni miejskiej, parki i inteligentne zielone domy.
„Takie małe przedsięwzięcia inżynieryjne, ale duże w skali ilościowej, powinny mieć wpływ nie tylko na poprawę zasobów wodnych, ale także na ochronę przed zmianami klimatu” – zaznaczył wiceminister.
Wiceminister Gajda zaapelował do wszystkich państw o wzmocnienie aktywności w zintegrowanym zarządzaniu gospodarką wodną.
„Tylko poprzez łączenie działań możemy wdrożyć cele zrównoważonego rozwoju, wyeliminować ubóstwo, głód i migracje ludności wywołane zmianami klimatu” – dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2016, 17:18 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |