Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) ogłosił ostateczny nabór do programu EIT Jumpstarter 2025. EIT to organ Unii Europejskiej, którego celem jest szkolenie i przekształcanie innowacyjnych pomysłów w przedsiębiorstwa. Ten sztandarowy unijny program preakceleracyjny słynie z odkrywania i wspierania wyjątkowych talentów w całej Europie. W tym roku inicjatywa skierowana jest również do innowatorów z Bałkanów Zachodnich, regionów najbardziej oddalonych UE i regionu Morza Śródziemnego, oferując zarówno zachęty finansowe - łącznie to aż 150 tys. euro - jak i dostęp do szkoleń i innych benefitów. Zgłoszenia należy przesłać do 2 kwietnia za pomocą formularza na eitjumpstarter.eu.
W ciągu ostatnich ośmiu edycji program EIT Jumpstarter:
- przeszkolił ponad 1,3 tys. osób z przedsiębiorczości i tworzenia startupów,
- pomógł założyć 124 startupy i stworzyć 2,6 tys. nowych miejsc pracy.
Startupy te - po udziale w programach EIT - pozyskały jak dotąd ok. 150 mln euro inwestycji zewnętrznych. Oznacza to, że każde 1 euro wpłacone do programu przyczyniło się do wygenerowania 30 euro w finansowaniu zewnętrznym.
„EIT Jumpstarter to doskonała platforma do weryfikacji nowatorskich pomysłów i badania potencjalnej rentowności badań naukowych. Zapewniamy uczestnikom wsparcie na wczesnym etapie ich projektów, aby pomóc im w założeniu startupu i rozwijaniu postaw przedsiębiorczych. Będą mieli okazję współpracować z osobami o podobnych celach oraz zdobyć cenne wskazówki od ekspertów z branży, którzy pomogą im dopracować pomysł i zbudować udany start-up” - podkreśla Tina Benda z EIT RawMaterials, odpowiedzialna za koordynację inicjatywy Metals, Minerals, Advanced Materials & Industrial Side Streams w programie EIT Jumpstarter.
W tym roku program kładzie szczególny nacisk na innowatorów z regionu Morza Śródziemnego oraz najbardziej oddalonych regionów UE, takich jak Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, Martynika, Majotta i Saint-Martin (Francja), Azory i Madera (Portugalia) oraz Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania), oferując im szansę na dodatkowe nagrody. Podobnie w przypadku Bałkanów i innowatorów z Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogóry, Serbii, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny.
Co dalej?
Wnioski można składać w ośmiu różnych kategoriach:
- Food & Agritech
- Healthcare
- Advanced and Green Manufacturing
- Energy & Renewables
- Smart Cities & Urban Mobility
- New European Bauhaus (NEB)
- Rebuild Ukraine
- Metals, minerals and industrial side streams
Spośród zgłoszeń zostanie wybranych 190 drużyn, które wezmą udział w internetowych bootcampach i tzw. pitchach, na których zaprezentują swój pomysł. Następnie wybrane 80 zespołów przejdzie szkolenia, opracuje biznesplany i zarejestruje swoje startupy. W listopadzie 2025 roku tylko 48 wybranych zespołów weźmie udział w finale programu, walcząc o nagrody pieniężne i możliwość zaistnienia w EIT, największej sieci innowatorów w Europie.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wzmacnia zdolność Europy do innowacji poprzez reagowanie na globalne wyzwania i wspieranie talentów przedsiębiorczości. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników na całym kontynencie. EIT jest integralną częścią unijnego programu w obszarze badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.
O EIT
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wzmacnia zdolność Europy do innowacji poprzez opracowywanie rozwiązań dla bieżących globalnych wyzwań oraz wspieranie talentów w sferze przedsiębiorczości. Celem EIT jest zapewnienie stabilnego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników w Europie. EIT jest organem UE i integralną częścią programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.
Instytut wspiera dynamiczne, paneuropejskie partnerstwa, Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT (KICs), wśród wiodących firm, laboratoriów badawczych i uniwersytetów. Są one poświęcone wprowadzaniu systemowych zmian w Europie i poza nią, koncentrując się na kluczowych obszarach takich jak zmiany klimatyczne, energia, zdrowie, żywność, produkcja, surowce, cyfryzacja, mobilność miejska oraz kultura i kreatywność. Społeczność EIT, wraz z partnerami, oferuje szeroki zakres działań związanych z innowacjami i przedsiębiorczością w całej Europie: kursy edukacji przedsiębiorczej, usługi tworzenia i przyspieszania biznesu oraz projekty badawcze napędzane innowacjami.
O programie innowacji regionalnych EIT
EIT uruchomił Regionalny program innowacji EIT (EIT RIS) w 2014 roku jako główne narzędzie przyczyniające się do zmniejszenia regionalnych dysproporcji innowacyjnych w Europie. Program pomaga innowatorom z kwalifikujących się krajów uzyskać dostęp do działań EIT, tworzy powiązania między regionalnymi podmiotami zajmującymi się innowacjami i oferuje programy dostosowane do potrzeb krajów o umiarkowanym i wschodzącym potencjale innowacyjnym, a także najbardziej oddalonych regionów UE, aby budować ich zdolności innowacyjne. W ramach EIT RIS utworzono sieć osób i organizacji, wspieraną przez dziewięć wspólnot wiedzy i innowacji (KICs) EIT: EIT Climate-KIC, EIT Digital, EIT InnoEnergy, EIT Health, EIT RawMaterials, EIT Food, EIT Manufacturing, EIT Urban Mobility oraz EIT Culture & Creativity.
KONTAKT:
Olga Kozlitina
tel. +48 576 018 901
e-mail: olga.kozlitina@eithealth.eu
Źródło informacji: EIT
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.03.2025, 15:57 |
Źródło informacji | EIT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
EKG 2025: wzmocnienie cyberbezpieczeństwa polską racją stanu PAP
Zmiany geopolityczne, takie jak wojna w Ukrainie, galopujący postęp technologiczny oparty m.in. na rozwoju sztucznej inteligencji, zależności łańcuchów dostaw - to czynniki, które mają znaczący wpływ na cyberbezpieczeństwo. Jak w obecnych warunkach zapewnić bezpieczeństwo cyfrowe państwa zastanawiali się uczestnicy panelu, który odbył się podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.- 25.04.2025, 09:35
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
C30 Dual's Dual Lenses Give Parents a Helping Hand
The IMILAB C30 Dual is an innovative dual-lens indoor camera designed to ease the challenges of taking care of babies and pets. It offers up to two 3K surveillance feeds, 360° coverage, and local AI detections for people, pets, baby cries, noises, fire, and smoke, providing more comprehensive care for your home.- 25.04.2025, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Globe Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ