Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) ogłosił ostateczny nabór do programu EIT Jumpstarter 2025. EIT to organ Unii Europejskiej, którego celem jest szkolenie i przekształcanie innowacyjnych pomysłów w przedsiębiorstwa. Ten sztandarowy unijny program preakceleracyjny słynie z odkrywania i wspierania wyjątkowych talentów w całej Europie. W tym roku inicjatywa skierowana jest również do innowatorów z Bałkanów Zachodnich, regionów najbardziej oddalonych UE i regionu Morza Śródziemnego, oferując zarówno zachęty finansowe - łącznie to aż 150 tys. euro - jak i dostęp do szkoleń i innych benefitów. Zgłoszenia należy przesłać do 2 kwietnia za pomocą formularza na eitjumpstarter.eu.
W ciągu ostatnich ośmiu edycji program EIT Jumpstarter:
- przeszkolił ponad 1,3 tys. osób z przedsiębiorczości i tworzenia startupów,
- pomógł założyć 124 startupy i stworzyć 2,6 tys. nowych miejsc pracy.
Startupy te - po udziale w programach EIT - pozyskały jak dotąd ok. 150 mln euro inwestycji zewnętrznych. Oznacza to, że każde 1 euro wpłacone do programu przyczyniło się do wygenerowania 30 euro w finansowaniu zewnętrznym.
„EIT Jumpstarter to doskonała platforma do weryfikacji nowatorskich pomysłów i badania potencjalnej rentowności badań naukowych. Zapewniamy uczestnikom wsparcie na wczesnym etapie ich projektów, aby pomóc im w założeniu startupu i rozwijaniu postaw przedsiębiorczych. Będą mieli okazję współpracować z osobami o podobnych celach oraz zdobyć cenne wskazówki od ekspertów z branży, którzy pomogą im dopracować pomysł i zbudować udany start-up” - podkreśla Tina Benda z EIT RawMaterials, odpowiedzialna za koordynację inicjatywy Metals, Minerals, Advanced Materials & Industrial Side Streams w programie EIT Jumpstarter.
W tym roku program kładzie szczególny nacisk na innowatorów z regionu Morza Śródziemnego oraz najbardziej oddalonych regionów UE, takich jak Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, Martynika, Majotta i Saint-Martin (Francja), Azory i Madera (Portugalia) oraz Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania), oferując im szansę na dodatkowe nagrody. Podobnie w przypadku Bałkanów i innowatorów z Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogóry, Serbii, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny.
Co dalej?
Wnioski można składać w ośmiu różnych kategoriach:
- Food & Agritech
- Healthcare
- Advanced and Green Manufacturing
- Energy & Renewables
- Smart Cities & Urban Mobility
- New European Bauhaus (NEB)
- Rebuild Ukraine
- Metals, minerals and industrial side streams
Spośród zgłoszeń zostanie wybranych 190 drużyn, które wezmą udział w internetowych bootcampach i tzw. pitchach, na których zaprezentują swój pomysł. Następnie wybrane 80 zespołów przejdzie szkolenia, opracuje biznesplany i zarejestruje swoje startupy. W listopadzie 2025 roku tylko 48 wybranych zespołów weźmie udział w finale programu, walcząc o nagrody pieniężne i możliwość zaistnienia w EIT, największej sieci innowatorów w Europie.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wzmacnia zdolność Europy do innowacji poprzez reagowanie na globalne wyzwania i wspieranie talentów przedsiębiorczości. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników na całym kontynencie. EIT jest integralną częścią unijnego programu w obszarze badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.
O EIT
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wzmacnia zdolność Europy do innowacji poprzez opracowywanie rozwiązań dla bieżących globalnych wyzwań oraz wspieranie talentów w sferze przedsiębiorczości. Celem EIT jest zapewnienie stabilnego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników w Europie. EIT jest organem UE i integralną częścią programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.
Instytut wspiera dynamiczne, paneuropejskie partnerstwa, Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT (KICs), wśród wiodących firm, laboratoriów badawczych i uniwersytetów. Są one poświęcone wprowadzaniu systemowych zmian w Europie i poza nią, koncentrując się na kluczowych obszarach takich jak zmiany klimatyczne, energia, zdrowie, żywność, produkcja, surowce, cyfryzacja, mobilność miejska oraz kultura i kreatywność. Społeczność EIT, wraz z partnerami, oferuje szeroki zakres działań związanych z innowacjami i przedsiębiorczością w całej Europie: kursy edukacji przedsiębiorczej, usługi tworzenia i przyspieszania biznesu oraz projekty badawcze napędzane innowacjami.
O programie innowacji regionalnych EIT
EIT uruchomił Regionalny program innowacji EIT (EIT RIS) w 2014 roku jako główne narzędzie przyczyniające się do zmniejszenia regionalnych dysproporcji innowacyjnych w Europie. Program pomaga innowatorom z kwalifikujących się krajów uzyskać dostęp do działań EIT, tworzy powiązania między regionalnymi podmiotami zajmującymi się innowacjami i oferuje programy dostosowane do potrzeb krajów o umiarkowanym i wschodzącym potencjale innowacyjnym, a także najbardziej oddalonych regionów UE, aby budować ich zdolności innowacyjne. W ramach EIT RIS utworzono sieć osób i organizacji, wspieraną przez dziewięć wspólnot wiedzy i innowacji (KICs) EIT: EIT Climate-KIC, EIT Digital, EIT InnoEnergy, EIT Health, EIT RawMaterials, EIT Food, EIT Manufacturing, EIT Urban Mobility oraz EIT Culture & Creativity.
KONTAKT:
Olga Kozlitina
tel. +48 576 018 901
e-mail: olga.kozlitina@eithealth.eu
Źródło informacji: EIT
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.03.2025, 15:57 |
Źródło informacji | EIT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Generative AI accelerates homologation: FEV simplifies country-specific type approval processes
Aachen - Vehicle development doesn’t end with technical readiness: The road to global market launches is only complete once homologation has been successfully achieved. The increasing complexity of national regulations poses growing challenges to OEMs and suppliers. FEV addresses these with an innovative, AI-based approach: The company-wide used ‘FEV GenAI Hub’ significantly simplifies and accelerates the analysis of regulatory requirements across different global markets, offering time and cost savings that can provide customers with a decisive competitive edge.- 10.07.2025, 11:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Wydawnictwo Lekarskie PZWL z nową identyfikacją - PWN kontynuuje strategiczny proces rebrandingu
W maju br. Grupa PWN ogłosiła rebranding marki PWN - jeden z kluczowych kroków w realizacji nowej strategii rozwoju całej Grupy. Obecnie zmiany obejmują kolejną ważną markę w portfolio - Wydawnictwo Lekarskie PZWL, lidera na rynku publikacji medycznych w Polsce.- 09.07.2025, 09:32
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PZWL
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ