Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie odpowiedzi na powyższe pytania mają nadzieję znaleźć w badaniu prowadzonym w formie krótkiej ankiety online, którą można wypełnić pod linkiem: https://bit.ly/2QfxRcE. Badanie jest dobrowolne, a wypełnienie formularza trwa około 15 minut. Informacje zebrane w ramach ankiety są anonimowe i wykorzystywane jedynie do celów badawczych i naukowych.
Naukowcy chcą sprawdzić, czy rozwijająca się w ciągu ostatniego roku pandemia koronawirusa wpłynęła na chęć posiadania dzieci przez Polki i Polaków.
“Ze względu na niestabilność wywołaną pandemią i towarzyszącym jej obostrzeniom może zmniejszyć się chęć posiadania dzieci ze względu na wzrost poziomu odczuwanego lęku i niepewności finansowej, co wpłynie na odłożenie decyzji o zajściu w ciążę na bardziej pewne czasy. Z drugiej strony, sugeruje się, że konsekwencją pandemii COVID-19 będzie tzw. baby boom, gdyż pary spędzają ze sobą więcej czasu, w sytuacji braku wydarzeń kulturalnych, zamknięcia galerii, kin. Jednakże dotychczas nie opublikowano żadnego badania, w którym analizowano by możliwe skutki pandemii w zakresie planów reprodukcyjnych kobiet i mężczyzn” - tłumaczą autorzy badania.
Podobne badanie miało już miejsce w USA. Jego wyniki pokazały, że na 2000 kobiet - uczestniczek projektu, 40 proc. zmieniło swoje założenia dot. momentu posiadania dzieci, a także ich liczby właśnie ze względu na pandemię.
Ogółem 34 proc. badanych chciało zajść w ciążę później lub chciało mieć mniej dzieci z powodu pandemii, a 17 proc. kobiet twierdziło, że z powodu pandemii, chcą mieć dzieci wcześniej lub więcej niż planowały przed pandemią. Wśród osób, które zmieniły plany reprodukcyjne więcej było kobiet bezdzietnych (45 proc.), niż tych posiadających już przynajmniej jedno dziecko (38 proc.).
Badacze podkreślają, że od wielu lat w Polsce obserwuje się trend odkładania decyzji o posiadaniu pierwszego dziecka - w 1970 r. Polki rodziły pierwsze dziecko średnio w wieku 22,5 lat, a w 2018 r. - były średnio pięć lat starsze (27,8 lat).
Badania dotyczące decyzji reprodukcyjnych Polaków przeprowadzone w ciągu kilku ostatnich lat przez CBOS wykazały, że pomimo zmian społeczno-ekonomicznych, jakie zaszły w Polsce w tym okresie, czynniki mogące wpływać na chęć posiadania dzieci nie uległy istotnej zmianie.
PAP - Nauka w Polsce
gc/ ekr/
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.05.2021, 08:00 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |