Newsletter

Nauka i technologie

Pokoleniowa przepaść cyfrowa - zagrożenia i nadzieje

23.05.2018, 12:26aktualizacja: 23.05.2018, 12:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowa odsłona kampanii Aasy Netu
Nowa odsłona kampanii Aasy Netu
Aż 55 proc. młodych Polaków i Polek uważa, że generacja ich dziadków, a nierzadko również rodziców i teściów, nie radzi sobie w cyfrowej rzeczywistości. Mimo, że taka sytuacja grozi podziałem między pokoleniami, 95 proc. osób w wieku 15-35 lat jest gotowych pomóc starszym w poszerzaniu kompetencji internetowych.

Tak wynika z tegorocznego „Raportu Aasa - Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”, przedstawiającego wyniki badania dotyczącego skali wykluczenia cyfrowego starszych pokoleń z perspektywy ich dzieci i wnuków. Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Public na zlecenie Aasa Polska, w ramach drugiej odsłony kampanii Aasy Netu, której celem jest aktywizacja cyfrowa osób dojrzałych, przy wsparciu młodszych.

„Istnieje poważne pęknięcie pokoleniowe w zakresie korzystania z sieci, nie tylko na poziomie praktyk, ale i wyobrażeń. Fakt, że młodzi użytkownicy są przekonani o swojej biegłości w korzystaniu z sieci i bezradności osób starszych, może to pęknięcie tylko pogłębiać” - komentuje wyniki raportu prof. Mirosław Filiciak, medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

Obie grupy - młodsze i starsze pokolenia - inaczej diagnozują przyczyny, dla których osoby w wieku 45-70 korzystają z internetu rzadko. Młodzi uważają, że najważniejszym powodem wykluczenia starszych jest brak potrzebnych umiejętności. Osoby dojrzałe mówią natomiast przede wszystkim o braku korzystania z sieci, jak wskazuje opublikowany w ubiegłym roku „Raport Aasa - Polki wykluczone cyfrowo 2017”.

Jakie czynności, według młodych, są dla ich bliskich najtrudniejsze? Co czwarta młoda osoba jest zdania, że są to korzystanie z bankowości on-line, robienie zakupów w sieci i oglądanie materiałów wideo. Jednocześnie jednak, co optymistyczne, aż 81 proc. reprezentantów i reprezentantek pokolenia Y i Z uważa, że korzystania z internetu można nauczyć się w każdym wieku. Dzieci i wnuki chcą aktywnie uczestniczyć w tym procesie - aż 95 proc. młodych jest skłonnych pomóc w korzystaniu z internetu swoim dojrzałym bliskim.

„Jak pokazują wyniki raportu, współpraca międzypokoleniowa jest jednym z najważniejszych czynników sprzyjających zwiększaniu włączenia cyfrowego osób starszych. Dlatego, w ramach naszej kampanii CSR, na stronie www.aasynetu.pl, udostępniamy bezpłatne, multimedialne materiały edukacyjne dotyczące korzystania z internetu, do wspólnej nauki” - mówi Ovais Siddiqui, prezes Zarządu firmy Aasa Polska.

Partnerami tegorocznej odsłony kampanii Aasy Netu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja e-Bezpieczni, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Stowarzyszenie Manko.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.05.2018, 12:26
Źródło informacji Aasa Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii