Newsletter

Nauka i technologie

Polska misja satelitarna od pół roku na orbicie. Tak dokładnych zdjęć z kosmosu Polacy jeszcze nie robili

26.05.2023, 11:24aktualizacja: 26.05.2023, 11:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Scanway (1)
Scanway (1)
Wrocławska spółka Scanway S.A. ogłasza osiągnięcie kamienia milowego misji STAR VIBE, której start odbył się 3 stycznia 2023 w na pokładzie Falcon 9 w ramach misji Transporter-6. W wyniku operowania misją przeprowadzono 200 sesji komunikacyjnych, 20 sesji obrazujących i uzyskano ponad 80 zdjęć w tym z Rosji, Ukrainy Australii, Włoch, Iranu i innych. Tym samym kluczowe cele misji zostały osiągnięte, a misja została przedłużona na 12 miesięcy. Są to najdokładniejsze zdjęcia Ziemi z kosmosu, jakich kiedykolwiek dokonał polski instrument.

STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją, którą umieszczono na orbicie w roku 2023. Misja ma na celu przede wszystkim demonstrację technologii - teleskopu STAR i systemu wizyjnego do obserwacji stanu satelity VIBE. Operacja misji na orbicie składała się z trzech kluczowych etapów: komunikacji, kalibracji satelity i wykonywania sesji obrazujących. W wyniku sesji obrazujących za pomocą teleskopu STAR wykonano ponad 80 zdjęć Ziemi m.in. w takich obszarach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Australia, Włochy, Iran, Turkmenistan i inne. Pomimo tego, że z satelity pobrano dopiero skompresowane wersje wykonanych obrazów, już stanowią one cenne źródło bardzo dokładnych informacji o Ziemi. Inżynierowie pracujący w centrum kontroli misji stale zwiększają prędkość transmisji z orbity i już wkrótce dostępne będą pełne, jeszcze większe rozdzielczości obrazów z orbity. Bez względu na niższą niż docelowa rozdzielczość zdjęć, cel misji polegający na sprawdzeniu działania podsystemów został osiągnięty.

„Jesteśmy dumni z tego, co udało się już osiągnąć, a najlepsze w kontekście danych z misji STAR VIBE jeszcze przed nami. Cieszymy się, że Polska ma do dyspozycji w tej chwili satelitę, który może zajrzeć w niemal każde miejsce na świecie. Takie przedsięwzięcia pokazują wprost, że polskie podmioty osiągnęły już bardzo dużo w sektorze kosmicznym” - mówi pomysłodawca misji i CEO Scanway Jędrzej Kowalewski.

Biorąc pod uwagę fakt pojawiającego się zapotrzebowania na obrazowanie dostarczane przez misję STAR VIBE, czas misji na orbicie został oficjalnie wydłużony o 12 miesięcy, co jest dodatkowo pożyteczne dla Scanway pod kątem drugiego instrumentu misji - VIBE. Szereg eksperymentów i sesji obserwacyjnych z tego instrumentu spółka wykona już w nadchodzących tygodniach.

O misji

Misja STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją komercyjną, sfinansowaną w całości ze środków własnych i realizowana przez wrocławską spółkę Scanway S.A. oraz niemiecki German Orbital Systems. W ramach misji opracowano nanosatelitę klasy CubeSat oraz 2 ładunki optyczne: teleskop optyczny do obserwacji Ziemi i system wizyjny do autoinspekcji stanu satelity podczas realizacji misji.

O firmie

Scanway Space jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych. Firma projektuje, rozwija i wdraża inteligentne instrumenty optyczne dla małych satelitów: Scanway's Optical Payload (SOP) oraz Spacecraft Health Scanner (SHS). Wieloletnie doświadczenie, różnorodne umiejętności wśród inżynierów Scanway oraz kilka zakończonych i trwających projektów badawczo-rozwojowych (m.in. PIAST i EagleEye) pozwalają Scanway tworzyć unikalne rozwiązania, jak najlepiej dopasowane do wymagań klienta. Więcej informacji na www.scanway.space.

Źródło informacji: Scanway

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.05.2023, 11:24
Źródło informacji Scanway
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ