Pobierz materiał i Publikuj za darmo
STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją, którą umieszczono na orbicie w roku 2023. Misja ma na celu przede wszystkim demonstrację technologii - teleskopu STAR i systemu wizyjnego do obserwacji stanu satelity VIBE. Operacja misji na orbicie składała się z trzech kluczowych etapów: komunikacji, kalibracji satelity i wykonywania sesji obrazujących. W wyniku sesji obrazujących za pomocą teleskopu STAR wykonano ponad 80 zdjęć Ziemi m.in. w takich obszarach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Australia, Włochy, Iran, Turkmenistan i inne. Pomimo tego, że z satelity pobrano dopiero skompresowane wersje wykonanych obrazów, już stanowią one cenne źródło bardzo dokładnych informacji o Ziemi. Inżynierowie pracujący w centrum kontroli misji stale zwiększają prędkość transmisji z orbity i już wkrótce dostępne będą pełne, jeszcze większe rozdzielczości obrazów z orbity. Bez względu na niższą niż docelowa rozdzielczość zdjęć, cel misji polegający na sprawdzeniu działania podsystemów został osiągnięty.
„Jesteśmy dumni z tego, co udało się już osiągnąć, a najlepsze w kontekście danych z misji STAR VIBE jeszcze przed nami. Cieszymy się, że Polska ma do dyspozycji w tej chwili satelitę, który może zajrzeć w niemal każde miejsce na świecie. Takie przedsięwzięcia pokazują wprost, że polskie podmioty osiągnęły już bardzo dużo w sektorze kosmicznym” - mówi pomysłodawca misji i CEO Scanway Jędrzej Kowalewski.
Biorąc pod uwagę fakt pojawiającego się zapotrzebowania na obrazowanie dostarczane przez misję STAR VIBE, czas misji na orbicie został oficjalnie wydłużony o 12 miesięcy, co jest dodatkowo pożyteczne dla Scanway pod kątem drugiego instrumentu misji - VIBE. Szereg eksperymentów i sesji obserwacyjnych z tego instrumentu spółka wykona już w nadchodzących tygodniach.
O misji
Misja STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją komercyjną, sfinansowaną w całości ze środków własnych i realizowana przez wrocławską spółkę Scanway S.A. oraz niemiecki German Orbital Systems. W ramach misji opracowano nanosatelitę klasy CubeSat oraz 2 ładunki optyczne: teleskop optyczny do obserwacji Ziemi i system wizyjny do autoinspekcji stanu satelity podczas realizacji misji.
O firmie
Scanway Space jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych. Firma projektuje, rozwija i wdraża inteligentne instrumenty optyczne dla małych satelitów: Scanway's Optical Payload (SOP) oraz Spacecraft Health Scanner (SHS). Wieloletnie doświadczenie, różnorodne umiejętności wśród inżynierów Scanway oraz kilka zakończonych i trwających projektów badawczo-rozwojowych (m.in. PIAST i EagleEye) pozwalają Scanway tworzyć unikalne rozwiązania, jak najlepiej dopasowane do wymagań klienta. Więcej informacji na www.scanway.space.
Źródło informacji: Scanway
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.05.2023, 11:24 |
Źródło informacji | Scanway |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Niezwykłe zapisy obecności nosorożca włochatego w polskich zbiorach: badaczka UAM kontynuuje prace PAP
Nieznane dotąd dla nauki czaszki nosorożców włochatych czy okazy uznane za zaginione w Polsce zbadała prof. Kamilla Pawłowska z UAM, w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W poszukiwaniu szczątków tego wymarłego gatunku prześledziła ponad sto miejsc w kraju.- 22.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS