Pobierz materiał i Publikuj za darmo

STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją, którą umieszczono na orbicie w roku 2023. Misja ma na celu przede wszystkim demonstrację technologii - teleskopu STAR i systemu wizyjnego do obserwacji stanu satelity VIBE. Operacja misji na orbicie składała się z trzech kluczowych etapów: komunikacji, kalibracji satelity i wykonywania sesji obrazujących. W wyniku sesji obrazujących za pomocą teleskopu STAR wykonano ponad 80 zdjęć Ziemi m.in. w takich obszarach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Australia, Włochy, Iran, Turkmenistan i inne. Pomimo tego, że z satelity pobrano dopiero skompresowane wersje wykonanych obrazów, już stanowią one cenne źródło bardzo dokładnych informacji o Ziemi. Inżynierowie pracujący w centrum kontroli misji stale zwiększają prędkość transmisji z orbity i już wkrótce dostępne będą pełne, jeszcze większe rozdzielczości obrazów z orbity. Bez względu na niższą niż docelowa rozdzielczość zdjęć, cel misji polegający na sprawdzeniu działania podsystemów został osiągnięty.
„Jesteśmy dumni z tego, co udało się już osiągnąć, a najlepsze w kontekście danych z misji STAR VIBE jeszcze przed nami. Cieszymy się, że Polska ma do dyspozycji w tej chwili satelitę, który może zajrzeć w niemal każde miejsce na świecie. Takie przedsięwzięcia pokazują wprost, że polskie podmioty osiągnęły już bardzo dużo w sektorze kosmicznym” - mówi pomysłodawca misji i CEO Scanway Jędrzej Kowalewski.
Biorąc pod uwagę fakt pojawiającego się zapotrzebowania na obrazowanie dostarczane przez misję STAR VIBE, czas misji na orbicie został oficjalnie wydłużony o 12 miesięcy, co jest dodatkowo pożyteczne dla Scanway pod kątem drugiego instrumentu misji - VIBE. Szereg eksperymentów i sesji obserwacyjnych z tego instrumentu spółka wykona już w nadchodzących tygodniach.
O misji
Misja STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją komercyjną, sfinansowaną w całości ze środków własnych i realizowana przez wrocławską spółkę Scanway S.A. oraz niemiecki German Orbital Systems. W ramach misji opracowano nanosatelitę klasy CubeSat oraz 2 ładunki optyczne: teleskop optyczny do obserwacji Ziemi i system wizyjny do autoinspekcji stanu satelity podczas realizacji misji.
O firmie
Scanway Space jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych. Firma projektuje, rozwija i wdraża inteligentne instrumenty optyczne dla małych satelitów: Scanway's Optical Payload (SOP) oraz Spacecraft Health Scanner (SHS). Wieloletnie doświadczenie, różnorodne umiejętności wśród inżynierów Scanway oraz kilka zakończonych i trwających projektów badawczo-rozwojowych (m.in. PIAST i EagleEye) pozwalają Scanway tworzyć unikalne rozwiązania, jak najlepiej dopasowane do wymagań klienta. Więcej informacji na www.scanway.space.
Źródło informacji: Scanway
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.05.2023, 11:24 |
Źródło informacji | Scanway |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wojciech Dąbrowski: projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie przebiega zgodnie z planem
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP - koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.- 02.06.2023, 11:44
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna
-
Image
Jarosław Mikos nowym prezesem WeNet Group S.A.
Z początkiem czerwca br. Jarosław Mikos został prezesem zarządu WeNet Group S.A., spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym. Na stanowisku zastąpił Michała Wrzesińskiego, który wrócił, jako wiceprzewodniczący, do rady nadzorczej. Wcześniej od kwietnia br. Jarosław Mikos jako członek rady nadzorczej wspierał działania zarządu, mające na celu wzmocnienie pozycji WeNet, jako lidera transformacji technologicznej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Michał Wrzesiński jako członek rady nadzorczej będzie wspierał rozwój oferty spółki oraz nawiązywanie partnerstw międzynarodowych.- 01.06.2023, 11:17
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
-
Image
Innowacyjny Samorząd 2023: Aromatorium - Biblioteka Zapachów najlepszym projektem powiatowym PAP
Biblioteka zapachów, narzędzie do nauki podpisu dla niewidomych dzieci oraz Centrum Badań i Nowoczesnych Technologii - to tegoroczni laureaci konkursu "Innowacyjny Samorząd" w kategorii powiaty.- 01.06.2023, 11:14
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Serwis Samorządowy PAP