Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W 2010 r., na mieszkańca Polski przypadało 263 kg zebranych odpadów komunalnych. Dekadę później ta masa wzrosła aż o jedną trzecią do 342 kg, jak wskazują wyniki z GUS. To oznacza, że obecnie, w ciągu miesiąca generujemy średnio ponad 6,5 kg odpadów więcej niż 10 lat temu. Co ważne, ponad 40% z tych odpadów trafiło w 2020 roku na wysypiska, a tylko 27% zostało poddane recyklingowi (Bank Danych Lokalnych, GUS).
„To, co cieszy, to fakt, że rośnie poziom selektywnej zbiórki, ale to, co przeraża to wciąż ogromna ilość odpadów, które trafiają na wysypisko i wciąż jednak niski poziom odpadów poddawanych recyklingowi. Jako Koalicja 5 Frakcji, zauważamy, że obok działań edukujących i wspomagających selektywną zbiórkę, bardzo potrzebne są działania o krok wcześniej. Musimy redukować ilość odpadów i szukać praktycznych pomysłów na ich ponowne wykorzystanie. Na tym w praktyce polega idea 3R” – mówi Małgorzata Greszta, partner zarządzająca CSR Consulting, współinicjatorka Koalicji 5 Frakcji.
Tydzień 3R to ogólnopolska kampania, organizowana przez Koalicję 5 Frakcji w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, mającego na celu podniesienie zapobiegania powstawaniu odpadów w Europie. Kampania objęta jest honorowym patronatem Komisji Europejskiej, Związku Miast Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich RP.
Tydzień 3R zainauguruje Konferencja 3R w dniu 22 listopada, podczas której uczestnicy poznają stan gospodarki odpadami w kraju oraz wyzwania stojące przed Polską.
„Celem kampanii jest promocja istniejących inicjatyw, często prekursorskich i innowacyjnych. Pokażemy nie tylko wyzwania, ale także rozwiązania. Chcemy inspirować do działań, które będą kontynuowane po zakończeniu kampanii” – podkreśla Małgorzata Greszta.
Prelegenci omówią przykłady partnerstw z Polski i ze świata potwierdzające, jak mogą wyglądać wartościowe współprace w praktyce wdrażające rozwiązania zgodne z ideą 3R, które przekładają się na skalę działań. W trakcie spotkania otwarty zostanie także nabór do Inkubatora lokalnych Centrów 3R – unikalnego modelu lokalnych partnerstw międzysektorowych w praktyce wdrażających ideę 3R.
Zasada 3R to REDUCE, czyli ograniczenie generowania odpadów, REUSE, czyli ponowne wykorzystanie oraz RECYCLE, czyli zapewnienie recyklingu – to odpowiednia hierarchia i trzy kluczowe zasady, którymi wszyscy powinni się kierować, by jak najbardziej ograniczać wpływ odpadów na środowisko.
W ramach projektu, na stronie www.tydzien3r.pl udostępnione zostały poradniki, zawierające wskazówki oraz gotowe narzędzia dla różnych grup odbiorców na temat wdrażania zasady 3R w codzienne życie. Organizatorzy zapraszają gminy, firmy, organizacje biznesowe, pozarządowe, ale też wszystkich konsumentów do realizowania przedsięwzięć w swoim otoczeniu. Umieszczone poradniki pomogą upowszechniać wiedzę nie tylko na temat prawidłowego postępowania z odpadami, ale też sposobów ich unikania lub ponownego wykorzystania. Podejmowane działania można dodawać na specjalnie utworzonej mapie na stronie www.tydzien3r.pl.
Organizatorzy planują kontynuować tworzenie mapy 3R, aby promować miejsca, w których ta idea może być podejmowana.
Jak zaangażować się w obchody Tygodnia 3R?
1. Weź udział w konferencji inaugurującej Tydzień 3R. Bezpłatna rejestracja:
https://kampania17celow.pl/wydarzenia/konferencja3r/
2. Pobierz poradnik dedykowany różnym podmiotom i sprawdź jak się zaangażować: www.tydzien3r.pl
3. Śledź działania w ramach kampanii na fb: https://www.facebook.com/koalicja5frakcji oraz Instagramie: https://www.instagram.com/koalicja_5_frakcji/
4. Zorganizuj działanie we własnej społeczności i w miejscu pracy
5. Pochwal się swoim działaniem na mapie www.tydzien3r.pl
Więcej na temat kampanii: www.tydzien3r.pl, https://www.facebook.com/koalicja5frakcji
KONTAKT:
Magdalena Piwkowska
Menedżerka ds. marketingu i komunikacji
e-mail: magdalena.piwkowska@csr-consulting.pl
tel. 881 090 576
Źródło informacji: Koalicja 5 Frakcji
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.11.2021, 08:30 |
Źródło informacji | Koalicja 5 Frakcji |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom