Newsletter

Nauka i technologie

Program Open Eyes Economy Summit 2024 już dostępny

09.10.2024, 10:00aktualizacja: 09.10.2024, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej (1)
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej (1)
Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie i online odbędzie się IX edycja jedynego w Polsce Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Zaproszeni prelegenci i prelegentki będą rozmawiać o przyszłości Europy oraz innych bieżących wyzwaniach, przed którymi stoi współczesny świat. Patronat honorowy nad IX edycją kongresu objęły instytucje, takie jak: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Przemysłu oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Program

Główne ścieżki tematyczne kongresu dotyczą: polityki klimatycznej, odpowiedzialnej polityki inwestycyjnej, etyki w życiu publicznym, kompetencji przyszłości, krajobrazu miast i ich cyfrowej transformacji.

Wśród ponad 80 punktów programu poruszone zostaną kwestie, takie jak:

  • W jakim stopniu wprowadzenie euro może zapewnić Polsce konkurencyjność?
  • Europejski Zielony Ład czy Nieład?
  • Czy w polskim systemie prawnym można skutecznie chronić krajobraz?
  • Dane miejskie i ich wpływ na jakość życia mieszkańców
  • Czy designerom i awatarom wszystko wolno? Etyka VR i sztucznej inteligencji
  • Edukacja ekologiczna
  • Czy etyka publiczna jest zanikającym dobrem i jakie mogą być tego skutki?
  • Czego dowiedzieliśmy się o naszym państwie w 2024 roku?
  • Czy równość się opłaca?

Na kongresie wystąpi blisko 300 prelegentek i prelegentów ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury. Wśród już potwierdzonych gości znajdują się:

  • Krzysztof Gawkowski - wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji,
  • Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych,
  • Monika Smoleń-Bromska - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Hans-Jörg Lutzeyer - Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji, Komisja Europejska,
  • Joanna Erdman - wiceprezes zarządu banku, ING Bank Śląski,
  • Aleksander Miszalski - prezydent Miasta Krakowa,
  • Oktawia Gorzeńska - wiceprezydentka Gdyni,
  • Tomasz Terlikowski - dziennikarz, filozof, publicysta,
  • Pilvi Torsti - Europejska Fundacja Kształcenia (ETF).

Dusza Europy

Każda edycja Open Eyes Economy Summit ma swoje hasło przewodnie. W tym roku będzie nim „Dusza Europy”. Program wydarzenia obejmuje wystąpienia i debaty odnoszące się do sytuacji i przyszłości Europy, w tym do jej intelektualnej i etycznej witalności. Europa pozostaje w wielowymiarowym kryzysie. Podstawowym wyzwaniem jest określenie jego źródeł i natury oraz dostrzeżenie tych sił mentalnych i społecznych, które mogą przysłużyć się do jego przezwyciężenia.

Podczas kongresu dyskusji zostaną poddane zagadnienia, które oddają rzeczywiste położenie geopolityczne i społeczne Europy: 

  • Europa - wspólnota wartości czy interesów? Co dziś łączy, co dzieli i co możemy/powinniśmy z tym zrobić
  • Demografia a gospodarka Polski i Europy. Praca dla robotów czy imigrantów?
  • Duchowa geografia Europy dzisiaj
  • Czy przyszłość naszego kontynentu zależy dziś od Europy Środkowej? 
  • Europa i Unia - szanse i zagrożenia 
  • Czy Ukraina jest potrzebna Europie?
  • Energia dla Europy. Transformacja energetyczna a konkurencyjność: Jak się zelektryfikować na zielono i nie zginąć
  • Sztuczna inteligencja po krako(w)sku, czyli Europa między młotem USA a kowadłem Chin. Wolność i bezpieczeństwo vs. wzrost PKB i przewagi konkurencyjne

Premiery

Główną publikacją tegorocznej edycji OEES będzie zbiór esejów „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” pod redakcją Jerzego Hausnera - przewodniczącego Rady Programowej OEES i Jarosława Kuisza - redaktora naczelnego Kultury Liberalnej. Publikacja będzie wydana przez Fundację GAP i Kulturę Liberalną. Wśród autorów esejów są: 

  • Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz - byli premierzy Polski, 
  • Adam Daniel Rotfeld - były minister spraw zagranicznych RP,
  • Magda Vášáryová - słowacka aktorka, dyplomatka i polityczka,
  • Emil Brix - wybitny dyplomata austriacki, dyrektor Diplomatische Akademie Wien,
  • Pierre Buhler - były ambasador Francji w Polsce.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana również trzecia edycja eksperckiego raportu na temat stanu polskiej gospodarki - „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski”. Publikacja ta jest formą niezależnego i obiektywnego obywatelskiego doradztwa, które ma ułatwiać i porządkować dyskurs publiczny na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej. W tegorocznej edycji IWEP obok Polski, Czech, Słowacji i Węgier uwzględniono również Rumunię.

Partnerzy 

Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia i zaangażowania wielu firm, instytucji i organizacji. 

W gronie partnerów IX edycji znajdują się m.in.: Pracodawcy RP, ING Bank Śląski, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Konfederacja Lewiatan, Dziennik Gazeta Prawna i Radio Zet.

Patronat honorowy nad IX edycją kongresu objęły instytucje, takie jak: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Przemysłu oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Miastem Gospodarzem jest Miasto Kraków.

Wydarzenia towarzyszące Open Eyes Art Festival

Kongresowi tradycyjnie towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne Open Eyes Art Festival, organizowane przez Fundację GAP, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Agencję Artystyczną GAP i Nowohuckie Centrum Kultury. Festiwal rozpocznie się 7 listopada 2024 r., a w jego ramach odbędą się m.in. wystawy: Krystyny Zachwatowicz-Wajdy „Konstelacje” w ramach cyklu „Przestrzeń dla sztuki”, Marii Anny Potockiej „Pisać/Patrzeć/Widzieć”, Zbigniewa Bajka „Jurkovič - Kafka - Bajek” oraz prezentacja projektów studenckich Open Art. Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu OEES w koncercie „Muzyczna Fuzja Folkloru” wystąpią: Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów i Hirundo Maris. 

Rekrutacja wolontariuszy

Trwa nabór wolontariuszy na Open Eyes Economy Summit 2024. Podczas ostatniej edycji w wolontariat na kongresie zaangażowało się aż 160 osób. To szansa na zdobycie doświadczenia w organizacji międzynarodowego wydarzenia i poznanie znanych osobistości ze świata polityki, biznesu i kultury. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://kongres.oees.pl/wolontariat/.
 
O Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy Summit to międzynarodowe wydarzenie społeczno-gospodarcze, które z pomocą znanych autorytetów z Polski i ze świata analizuje rzeczywistość i tworzy idee jutra. W ubiegłej edycji szczytu wzięło udział ponad 5000 osób z 30 krajów (stacjonarnie i online). Udział w OEES to wyjątkowa okazja, by zyskać wiedzę i inspirację od ekspertów oraz nawiązać nowe kontakty.
 
Aktualny program oraz rejestracja na Open Eyes Economy Summit 2024 dostępne są na stronie: https://kongres.oees.pl/.

Źródło informacji: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.10.2024, 10:00
Źródło informacji Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ