Newsletter

Nauka i technologie

Przedwiośnie w ogrodach botanicznych

16.03.2021, 08:00aktualizacja: 16.03.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na nadejście wiosny przygotowują się ogrody botaniczne w całym kraju. Wydłużone godziny zwiedzania, galerie wiosennych fotografii, cykle filmów o roślinach, ptakach i owadach pracujących nad wyzwaniami nowej pory roku, a także całodniowe obchody pierwszego dnia wiosny – to oferta ogrodów m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy.

Otwarcie sezonu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego pokrywa się z Pierwszym Dniem Wiosny.

21 marca o godz. 10.00 dla zwiedzających otwarte zostaną ogrodowe szklarnie. W kolejnych godzinach odbędą się spacery i pokazy botaniczne. „Ptaki i krzaki” – to hasło spaceru ornitologicznego. Zaplanowano także pokaz „Wiosenne miniogródki”. Spacery botaniczne zatytułowano: „Drzewa i krzewy wczesną wiosną”, „Geofity czyli wiosna w Ogrodzie Botanicznym” oraz „Barwne kobierce najwcześniej zakwitających roślin cebulowych”. W ogrodzie prowadzone będą również konsultacje na temat ekologii. Udział w wydarzeniach jest limitowany (15 uczestników). Zapisy będą prowadzone na Facebooku Ogrodu Botanicznego od czwartku 11 marca.

Na nadejście wiosny przygotowuje się ogród botaniczny PAN w Powsinie. Od marca ogród jest otwarty dłużej. Pierwszych oznak wiosny można szukać w ogrodzie, natomiast przedsmak lata i klimat tropików zapewnia oranżeria, gdzie kwitną już m.in. kamelie. Od strony Lasu Kabackiego otwarta zostanie nowa brama do ogrodu. Zanim ruszy sezon mają zakończyć się prace modernizacyjne, które mają na celu m.in. ułatwienie poruszania się osobom niepełnosprawnym.

Godziny otwarcia wydłużył też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pojawiły się już pierwsze geofity. Kilka ciepłych, słonecznych dni po odpuszczeniu mrozów sprawiło, że w ogrodzie kwitną przebiśniegi, ranniki i kilka pierwszych krokusów. Botanicy lada dzień spodziewają się rozwinięcia kwiatów przez wawrzynki. Jak przekonują na stronie internetowej ogrodu: „aura zachęca do spacerów, które umilają wiosennie brzmiące odgłosy ptaków; nad głowami lecą klucze gęsi, żurawie, donośnie rozbrzmiewa radosny chichot dzięcioła zielonego”.

Ogród Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie powoli żegna się z zimą i zamieszcza galerię zdjęć (https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,3655,pierwsze-oznaki-wiosny,99253.chtm) potwierdzającą, że w Lublinie śnieg ustępuje już miejsca kwiatowym dywanom.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczął na przednówku cykl filmików popularyzujących wiedzę o roślinach i nie tylko. „PRZYRODNICZE ABC” to także okazja do opowiedzenia o gniazdujących w ogrodzie ptakach, zwyczajach żyjących tam ssaków, pożytecznych zapylaczach, czy sezonowych pracach ludzi. Edukatorzy przybliżają też podstawowe pojęcia naukowe. Trzeci odcinek miniserialu nosi tytuł "Przedwiośnie".

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.03.2021, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ