Newsletter

Nauka i technologie

Przesłanie z Katowic - przekaż swoją opinię

17.12.2021, 09:34aktualizacja: 17.12.2021, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński
Do 20 grudnia każdy zainteresowany może przekazać swoją opinię na temat „Przesłania z Katowic” (Katowice IGF Messages), czyli wniosków ze Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, który odbył się w Katowicach.

Pozytywna wizja przyszłości internetu musi łączyć podstawowe wartości, takie jak: prawa człowieka, dostęp i otwartość, a także względy ekonomiczne - to tylko jeden z zawartych na siedmiu stronach wniosków stanowiących Katowice IGF Messages.

300 sesji, siedem stron

„Przesłanie z Katowic, IGF 2021” to przegląd najważniejszych opinii uczestników Szczytu Cyfrowego - IGF 2021 na temat zarządzania internetem i polityki cyfrowej.

Wnioski zostały sformułowane podczas ponad 300 - zorganizowanych w trakcie wydarzenia - sesji.

Przez 5 dni - od 6 do 10 grudnia - uczestnicy katowickiego Szczytu rozmawiali m.in. o respektowaniu praw użytkowników w internecie, dostępie do sieci, regulacjach - w szczególności dotyczących platform internetowych, cyberbezpieczeństwie i globalnej współpracy w zakresie spraw cyfrowych.

Przesłania zostały opracowane dla każdego z sześciu obszarów tematycznych IGF 2021.

W obszarze „Włączenie gospodarcze i społeczne oraz prawa człowieka” znalazły się m.in. propozycje podstawowych zasad, którymi - zdaniem uczestników Szczytu - należy się kierować w politycznym podejściu do złożonej kwestii regulacji platform. To m.in.: przejrzystość, nacisk na stosowanie praw, proporcjonalność, uznanie złożoności platform, treści i zachowań oraz jurysdykcji; harmonizacja - zapewnienie, że internet pozostanie globalną, ujednoliconą platformą, która umożliwia korzystanie z praw człowieka.

W kontekście powszechnego dostępu do internetu głównym wnioskiem jest postulat dotyczący zapewnienia wszystkim ludziom na świecie trwałego dostępu do internetu. Zdaniem autorów wniosków - dostęp do otwartego internetu jest kluczowy dla niwelowania różnic w dostępie do technologii cyfrowych, jak również dla wspierania demokracji i praw człowieka.

Kolejny obszar tematyczny to powstające regulacje: struktura rynku, zawartość danych oraz prawa i ochrona konsumentów. W tym przypadku wśród postulatów znalazła się konieczność wzmocnienia wielostronnego podejścia. Po to, by realnie odpowiedzieć na potrzeby obywateli, budować zaufanie i spełnić wymagania szybko zmieniającego się globalnego środowiska cyfrowego.

Cyfryzacja dla klimatu

Cyfryzacja może dostarczyć narzędzi i urządzeń do zwalczania i adaptacji zmian klimatu, np. poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych do pomocy w ocenie konsekwencji już podjętych działań i opracowania nowych. Obszary korzystnego zastosowania cyfryzacji obejmują m.in. dane środowiskowe, systemy żywnościowe i wodne oraz gospodarkę cyrkularną. To wnioski w obszarze zrównoważenia środowiskowego i zmian klimatycznych.

W zakresie integracyjnych ekosystemów internetowych i cyfrowej współpracy postulaty koncentrują się wokół pozytywnej wizji przyszłości internetu, który - zdaniem uczestników Szczytu - musi łączyć podstawowe wartości, takie jak: prawa człowieka, dostęp i otwartość, a także względy ekonomiczne.

W kontekście zaufania, bezpieczeństwa i stabilności autorzy wniosków m.in. zwracają uwagę na to, że opracowanie i wdrożenie norm cyberbezpieczeństwa nie powinno odbywać się wyłącznie na forach wysokiego szczebla.

Jak można przeczytać w opracowaniu - oparte na prawach człowieka, wielostronne podejścia do cyberbezpieczeństwa prowadzą do lepszych rezultatów. Kluczem do ich sukcesu jest przejrzystość i włączenie społeczne.

W tym obszarze dokument wskazuje także na to, że odpowiedzialne wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji zapewnia ochronę praw człowieka i pozwala uniknąć uprzedzeń, które pogłębiają nierówności. W razie potrzeby należy opracować polityki przeciwdziałające niewłaściwym zastosowaniom - dodają autorzy wniosków.

Do 20 grudnia

Każdy zainteresowany - do 20 grudnia - może przekazać swoją opinię na temat „Przesłania z Katowic” (Katowice IGF Messages). Wystarczy wysłać maila na adres reporting@intgovforum.org.

Pełen dokument dostępny jest na stronie: https://www.intgovforum.org/en/filedepot_download/223/20511.

Źródło informacji: KPRM

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.12.2021, 09:34
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ