Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pozytywna wizja przyszłości internetu musi łączyć podstawowe wartości, takie jak: prawa człowieka, dostęp i otwartość, a także względy ekonomiczne - to tylko jeden z zawartych na siedmiu stronach wniosków stanowiących Katowice IGF Messages.
300 sesji, siedem stron
„Przesłanie z Katowic, IGF 2021” to przegląd najważniejszych opinii uczestników Szczytu Cyfrowego - IGF 2021 na temat zarządzania internetem i polityki cyfrowej.
Wnioski zostały sformułowane podczas ponad 300 - zorganizowanych w trakcie wydarzenia - sesji.
Przez 5 dni - od 6 do 10 grudnia - uczestnicy katowickiego Szczytu rozmawiali m.in. o respektowaniu praw użytkowników w internecie, dostępie do sieci, regulacjach - w szczególności dotyczących platform internetowych, cyberbezpieczeństwie i globalnej współpracy w zakresie spraw cyfrowych.
Przesłania zostały opracowane dla każdego z sześciu obszarów tematycznych IGF 2021.
W obszarze „Włączenie gospodarcze i społeczne oraz prawa człowieka” znalazły się m.in. propozycje podstawowych zasad, którymi - zdaniem uczestników Szczytu - należy się kierować w politycznym podejściu do złożonej kwestii regulacji platform. To m.in.: przejrzystość, nacisk na stosowanie praw, proporcjonalność, uznanie złożoności platform, treści i zachowań oraz jurysdykcji; harmonizacja - zapewnienie, że internet pozostanie globalną, ujednoliconą platformą, która umożliwia korzystanie z praw człowieka.
W kontekście powszechnego dostępu do internetu głównym wnioskiem jest postulat dotyczący zapewnienia wszystkim ludziom na świecie trwałego dostępu do internetu. Zdaniem autorów wniosków - dostęp do otwartego internetu jest kluczowy dla niwelowania różnic w dostępie do technologii cyfrowych, jak również dla wspierania demokracji i praw człowieka.
Kolejny obszar tematyczny to powstające regulacje: struktura rynku, zawartość danych oraz prawa i ochrona konsumentów. W tym przypadku wśród postulatów znalazła się konieczność wzmocnienia wielostronnego podejścia. Po to, by realnie odpowiedzieć na potrzeby obywateli, budować zaufanie i spełnić wymagania szybko zmieniającego się globalnego środowiska cyfrowego.
Cyfryzacja dla klimatu
Cyfryzacja może dostarczyć narzędzi i urządzeń do zwalczania i adaptacji zmian klimatu, np. poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych do pomocy w ocenie konsekwencji już podjętych działań i opracowania nowych. Obszary korzystnego zastosowania cyfryzacji obejmują m.in. dane środowiskowe, systemy żywnościowe i wodne oraz gospodarkę cyrkularną. To wnioski w obszarze zrównoważenia środowiskowego i zmian klimatycznych.
W zakresie integracyjnych ekosystemów internetowych i cyfrowej współpracy postulaty koncentrują się wokół pozytywnej wizji przyszłości internetu, który - zdaniem uczestników Szczytu - musi łączyć podstawowe wartości, takie jak: prawa człowieka, dostęp i otwartość, a także względy ekonomiczne.
W kontekście zaufania, bezpieczeństwa i stabilności autorzy wniosków m.in. zwracają uwagę na to, że opracowanie i wdrożenie norm cyberbezpieczeństwa nie powinno odbywać się wyłącznie na forach wysokiego szczebla.
Jak można przeczytać w opracowaniu - oparte na prawach człowieka, wielostronne podejścia do cyberbezpieczeństwa prowadzą do lepszych rezultatów. Kluczem do ich sukcesu jest przejrzystość i włączenie społeczne.
W tym obszarze dokument wskazuje także na to, że odpowiedzialne wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji zapewnia ochronę praw człowieka i pozwala uniknąć uprzedzeń, które pogłębiają nierówności. W razie potrzeby należy opracować polityki przeciwdziałające niewłaściwym zastosowaniom - dodają autorzy wniosków.
Do 20 grudnia
Każdy zainteresowany - do 20 grudnia - może przekazać swoją opinię na temat „Przesłania z Katowic” (Katowice IGF Messages). Wystarczy wysłać maila na adres reporting@intgovforum.org.
Pełen dokument dostępny jest na stronie: https://www.intgovforum.org/en/filedepot_download/223/20511.
Źródło informacji: KPRM
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.12.2021, 09:34 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Rozwój bezemisyjnego transportu zależy również od sposobów jego finansowania PAP
Leasing w świadomości klienta obniża cenę zakupu samochodu elektrycznego z przeciętnie 60-70 tys. euro jednorazowo do 500-700 euro miesięcznie, a umowa leasingowa dodatkowo pokrywa koszty ubezpieczenia, przeglądy, naprawy czy wymianę opon. O możliwościach zwiększenia dostępności pojazdów elektrycznych mówił Harald van Meel z Volkswagen Financial Services podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.- 10.10.2024, 15:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Polenergia i Equinor stawiają kolejny istotny krok w rozwoju projektu Bałtyk 1. To największa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim
Polenergia i Equinor podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Morska farma wiatrowa Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku.- 10.10.2024, 13:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polenergia
-
PKP Intercity umożliwia pasażerom realny wpływ na ochronę środowiska. Kompensacja CO2 wprowadzona do systemów sprzedaży
Kompensacja CO2 wprowadzona w systemach sprzedaży PKP Intercity. Funkcjonalność jest dostępna online w aplikacji mobilnej i systemie e-IC 2.0. Dzięki tej opcji, wspólnie z podróżnymi, PKP Intercity jeszcze lepiej zadba o środowisko, a pasażerowie będą mieli swój udział w działaniach ekologicznych przewoźnika.- 08.10.2024, 15:27
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PKP IC