Newsletter

Nauka i technologie

Przynęta na nanorurkowe "grube ryby" ocali najcenniejsze nanorurki

07.03.2023, 09:00aktualizacja: 07.03.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polscy naukowcy odkryli przynętę na „nanorurkowe grube ryby”. Metoda pozwoli w jednym kroku oddzielić wszystkie większe nanorurki węglowe i pozostawić te najmniejsze - mające szczególny potencjał do wykorzystania w fotowoltaice lub nanomedycynie.

Jak wyjaśnił PAP prof. Dawid Janas z Politechniki Śląskiej, naukowcy z jego zespołu zaobserwowali, że niejonowe surfaktanty dają możliwość precyzyjnej izolacji nanorurek węglowych o określonej strukturze. Artykuł dokumentujący wyniki badań opublikowało czasopismo „Advanced Science”. Aby wyjaśnić sens odkrycia, profesor Janas posługuje się analogią do wędkarstwa.

„Załóżmy, że mamy staw z karpiami oraz szczupakami. Chcemy hodować oba gatunki, ale karpie rosną wolno i potrzeba około 3-4 lat by, nadawały się na wigilijny stół. W tym czasie szczupaki będą rosły jak na drożdżach i - jak osiągną odpowiedni rozmiar - zjedzą nasze karpie, tym samym przekreślając świąteczne marzenia kulinarne. By rozwiązać ten problem i ocalić karpie, potrzeba odpowiedniej przynęty, która pozwoli odłowić owe duże szczupaki, zanim ich apetyt stanie się zagrożeniem” - obrazuje prof. Janas.

Podobnie jest w przypadku nanorurek węglowych, w których to małe „okazy” są najbardziej pożądane do wskazanych zastosowań, a duże trzeba wyeliminować z populacji.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95581%2Cprzyneta-na-nanorurkowe-grube-ryby-ocali-najcenniejsze-nanorurki.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2023, 09:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii