Newsletter

Nauka i technologie

PSG rozpoczyna pionierskie badania nad mieszaniną wodoru i gazu ziemnego

11.10.2023, 16:48aktualizacja: 11.10.2023, 19:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ S. Leszczyński
PAP/ S. Leszczyński
W Mławie oficjalnie uruchomiono innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest badanie wpływu gazu ziemnego i wodoru na istniejącą sieć przesyłową Polskiej Spółki Gazownictwa. „Pierwsza tego typu inwestycja w naszym kraju da szansę polskim naukowcom i inżynierom na opracowywanie autorskich, innowacyjnych rozwiązań związanych z tym paliwem przyszłości” - powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Projekt PSG wpisuje się zarówno w założenia Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030, jak i strategii wodorowej Grupy ORLEN, której PSG jest częścią od 2022 roku.

„Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach wodór będzie odgrywać coraz większą rolę w transformacji energetycznej Polski oraz całej Unii Europejskiej. Dlatego już teraz inwestujemy w prace badawczo-rozwojowe, przygotowujące nie tylko naszą spółkę i Grupę ORLEN, ale i całą gospodarkę kraju, do odnalezienia się w tej nowej rzeczywistości” - powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Uruchomiony w Mławie projekt pozwoli polskim inżynierom, naukowcom i studentom (m.in. z pobliskiego Ciechanowa, dysponującego silnym zapleczem akademickim) na prowadzenie szczegółowych badań, pozwalających określić długotrwały wpływ mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na elementy sieci dystrybucyjnej oraz wybrane odbiorniki końcowe. Wnioski pozwolą dostosować PSG swą sieć i instalacje codziennego użytku w domach, gospodarstwach oraz firmach wszystkich Polaków do wprowadzenia w przyszłości mieszaniny wodoru.

„Jako największy operator systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce, obsługujący blisko 210 tys. km gazociągów, mamy do wykonania bardzo istotne zadanie, jakim jest przygotowanie polskiej gospodarki i odbiorców indywidualnych do korzystania z potencjału tego paliwa przyszłości” - dodał Robert Więckowski.

Koncern multienergetyczny ORLEN jest już dziś jednym z największych producentów wodoru w Polsce i Europie. Surowiec ten stanowi narzędzie do osiągnięcia pełnej dekarbonizacji marki do 2050 roku. Z kolei już do 2030 roku Grupa ORLEN, znajdująca się obecnie w gronie 150 największych firm świata, na inwestycje w wodór planuje przeznaczyć ok. 7,4 mld zł.

Jest to tym bardziej istotne, iż w opinii wielu ekspertów globalna konsumpcja wodoru do 2050 roku ma wzrosnąć trzy, a możliwe, że nawet czterokrotnie - z dzisiejszych 90 mln do 250-250 mln ton.

„To bardzo ważne, aby nieustannie wspierać i wzmacniać polski sektor naukowy oraz polskie innowacje. Dysponowanie własnymi, zaawansowanymi technologiami nie tylko buduje suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, ale również czyni jego gospodarkę znacznie bardziej konkurencyjną” - zauważył Maciej Małecki.

Wiceminister dodał, że nieprzypadkowa jest również lokalizacja innowacyjnego projektu.

„Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zapomina o tzn. Polsce lokalnej, a inwestycje Spółek Skarbu Państwa także w mniejszych ośrodkach miejskich stanowią poważny impuls rozwojowy dla całych regionów” - podkreślił.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.10.2023, 16:48
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ