Newsletter

Nauka i technologie

PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

28.07.2022, 09:30aktualizacja: 28.07.2022, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Od 2018 roku w wyniku gwałtownego wzrostu zainteresowania paliwem gazowym, wynikającego m.in. z transformacji energetycznej, nastawienia na ekologię i masowego odchodzenie od węgla, Polska Spółka Gazownictwa znacząco zwiększyła obszar gazociągów wymagających monitoringu. Wybudowanie sieci gazowniczej to ważny krok w temacie gazyfikacji. Drugim, może i ważniejszym, jest jej prawidłowe użytkowanie, które może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego Polska Spółka Gazownicza sięga po nowoczesne metody, aby wykryć zagrożenia.

Największym zagrożeniem wynikającym z nieszczelności gazociągu jest doprowadzenie do eksplozji i pożaru, którego konsekwencją może być nawet śmierć ludzi oraz ogromne straty finansowe. Drugim czynnikiem są względy środowiskowe. Zawarty w gazie metan ma destrukcyjne działanie na środowisko naturalne, przede wszystkim na klimat.

Dlatego Polska Spółka Gazownica, która od tego roku eksploatuje sieć gazową o długości ponad 200 tys. km, chce wprowadzać nowe metody detekcji metanu w dystrybucyjnej sieci gazowej. W tym celu PSG zdecydowało się przebadać i poddać analizie nieszczelności sieci dystrybucyjnej w wybranych miejscowościach na terenie małopolski i podkarpacia za pomocą systemu firmy Picarro. Umożliwia on kompleksowe zarządzanie siecią gazową – od zlokalizowania wycieków przez planowanie remontów i ograniczanie emisji metanu z gazowej sieci dystrybucyjnej.

Jednym z największych plusów proponowanego przez Piccaro systemu jest fakt, że badania i pomiary wykonywane są z samochodów. To one są specjalnie „oczujnikowane” co pozwala na szybsze sprawdzenie dużego obszaru. Oczywiście auto nie może poruszać się zbyt szybko (15-20 km/h). Z pewnością metoda ta jest skuteczniejsza od pomiarów dokonywanych pieszo.

Pierwsze wyniki wskazują także na dużą skuteczność tego systemu. Uśredniając pomiary, aparatura Picarro swoim zasięgiem obejmowała gazociągi i przyłącza aż w 96 proc. badanego obszaru. Tylko 4 proc. to infrastruktura będąca poza zasięgiem czujników, którego badanie wymaga pieszej weryfikacji.

Testy przeprowadzone tą metodą na terenie Rzeszowa i okolic wykazały, że aparatura sprawdza się w warunkach terenowych oraz jest dostosowana do parametrów pracy sieci gazowych. Co ważne pozyskane wyniki odzwierciedlają stan faktyczny i ugruntowują wiedzę na temat stanu technicznego eksploatowanych gazociągów. Dużym atutem tej metody jest również uzyskanie natychmiastowego pomiaru w wersji cyfrowej, co znacznie przyspiesza kolejne decyzje.

Pomiary i uzyskane wyniki posłużą dalszym badaniom emisyjności z dystrybucyjnej sieci gazowej prowadzonych przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Źródło informacji: Polska Spółka Gazownictwa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2022, 09:30
Źródło informacji Polska Spółka Gazownictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ