Newsletter

Nauka i technologie

Ruchome laboratorium będzie monitorowało poziom promieniowania w obwodzie kaliningradzkim

24.12.2012, 15:17aktualizacja: 24.12.2012, 15:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Informacyjne Centrum Analityczne ds. zautomatyzowanego zbierania, opracowania i reagowania na fakty nielegalnego obrotu materiałami promieniotwórczymi w obwodzie kaliningradzkim otrzymało dzisiaj współczesne ruchome laboratorium do monitorowania sytuacji radiacyjnej i ustalenia źródeł promieniowania. Taką informację podało biuro prasowe rządu regionalnego.

Ruchome laboratorium o wysokim poziomie zautomatyzowania na podstawie samochodu Ford Transit jest zdolne do monitorowania w czasie rzeczywistym sytuacji radiacyjnej z wyprowadzaniem obrazu na mapę oraz wykrywania źródeł promieniowania na postoju i w ruchu z prędkością do 100 km/h.

Kierownik Oddziału Obwodowego Państwowej Służby Przeciwpożarowej i Zapewnienia Przedsięwzięć Obrony Cywilnej Oleg Poliszczuk zaznaczył, że laboratorium "stanie się ważnym ogniwem w systemie wykrywania materiałów promieniotwórczych na obszarze regionu".

Zauważył, że obwód kaliningradzki stał się drugim regionem rosyjskim po obwodzie murmańskim, na terenie którego uruchomiono takiego rodzaju system w ramach stworzenia jednolitego systemu bezpieczeństwa radiacyjnego kraju.

"I chociaż monitoring tła promieniowania oraz kontrola przemieszczenia materiałów promieniotwórczych stale odbywa się w obwodzie, nowy sprzęt umożliwi prowadzenie tych działań na wyższym poziomie" - zaznaczył Poliszczuk.

Projekt był realizowany w ramach rosyjsko-szwedzkiej dwustronnej współpracy w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa radiacyjnego i poprawienia sytuacji w sferze obrotu materiałami promieniotwórczymi. Szwedzka Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego przeznaczyła 350 tys. EUR na stworzenie zautomatyzowanego systemu w obwodzie kaliningradzkim.

"Szwecja i Rosja to kraje sąsiadujące - zauważyła przedstawicielka szwedzkiej agencji pani Viviana Sandberg. - Pracujemy razem, także nad tym aby materiały promieniotwórcze nie trafiły do rąk terrorystów i nie posłużyły do wytworzenia tak zwanych ‘brudnych bomb’".

Dyrektor Centrum Koordynacyjnego ds. Stworzenia Systemów Bezpieczeństwa i Zarządzania Atombezopasnost państwowej korporacji Rosatom Oleg Biełow zauważył, że obwód kaliningradzki ze względu na swoje położenie geograficzne jest unikatowy; na jego terenie buduje się Bałtycką Elektrownię Atomową, dlatego najważniejsze jest, aby mieszkańcy obwodu i kraje sąsiadujące były spokojne o bezpieczeństwo radiacyjne w tym regionie".

"W tym właśnie celu realizujemy ten unikalny projekt i korzystamy z najnowszego sprzętu" - stwierdził Biełow.

Źródło informacji: RB MediaConsulting

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.12.2012, 15:17
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii