Newsletter

Nauka i technologie

Sieć Badawcza Łukasiewicz: potrzebujemy w Polsce silnych, interdyscyplinarnych jednostek naukowych

13.01.2022, 12:22aktualizacja: 13.01.2022, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
„Potrzebujemy w Polsce silnych, interdyscyplinarnych jednostek naukowych, które są w stanie realizować skomplikowane, złożone projekty, w efekcie których powstają nowe technologie” - powiedział 11 stycznia Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz w trakcie inauguracji Poznańskiego Instytutu Technologicznego (PIT), skupiającego 5 niezależnych instytutów naukowych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z trzech największych organizacji naukowych w Europie, zrzeszająca ponad 4,5 tys. naukowców z różnych dziedzin i dysponująca bazą ponad 5 tys. laboratoriów, z czego ponad 500 unikalnych w skali krajowej.

Sieć, odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców, rozwija wspólnie z instytutami kluczowe obszary gospodarki, wdraża nowe technologie i ułatwia ich komercjalizację.

Zdaniem Piotra Dardzińskiego dzisiejsze wyzwania przedstawiane przez przedsiębiorców wymagają od zespołów projektowych interdyscyplinarności, która umożliwia realizację skomplikowanych projektów. Dlatego Sieć Badawcza Łukasiewicz tworzy wyspecjalizowane centra kompetencji, skupione na wyzwaniach związanych np. z internetem rzeczy, technologiami wodorowymi czy sztuczną inteligencją.

Sieć w ciągu najbliższych 4 lat planuje również zainwestować w kampusy Łukasiewicza, gdzie w nowych lokalizacjach powstaną nowoczesne laboratoria, by polscy naukowcy mieli do dyspozycji najlepszą infrastrukturę badawczą, dedykowaną konkretnym dziedzinom nauki.

„Identyfikujemy co jest najważniejsze, robimy to wspólnie nie tylko z instytutami, ale także z przedsiębiorcami, bo chcielibyśmy, aby byli oni współużytkownikami tych laboratoriów” - podkreślił Piotr Dardziński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.01.2022, 12:22
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ