Newsletter

Nauka i technologie

Średniowieczna szlufka znaleziona w okolicy Kamienia Pomorskiego

27.04.2024, 08:00aktualizacja: 27.04.2024, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Późnośredniowieczna szlufka do zawieszania kluczy lub sakiewki została odnaleziona w okolicach Kamienia Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Dotychczas odkryto zaledwie 15 tego rodzaju artefaktów na terenie Europy.

O odkryciu poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, do którego zbiorów trafił ten zabytek. Dyrektor muzeum, archeolog Grzegorz Kurka określił znalezisko jako "niezwykłe".

W literaturze niemieckiej zabytki tego typu noszą nazwę anthropomorphe Gürtelhaken, Figürliche Schlüsselhalter, Schlüsserhaken.

"Tego typu zabytki odkrywane są tylko i wyłącznie w północno-zachodniej części Polski. Dotychczas odkryto jedynie 15 analogicznych szlufek na terenie Europy - 1 na Węgrzech, 1 na terytorium Austrii i 12 na terenie Niemiec – większość z nich odkryta została w Bawarii" - podał Grzegorz Kurka.

Jak zaznaczył, nowo odkryta szlufka - o wysokości 56 mm - jest w bardzo dobrym stanie.

"Frontalny panel ma formę antropomorficzną. Głowa postaci jest schematycznie zaznaczona. Ręce oparte są na biodrach. Odstając od biodra tworzą łuk, z otworami o średnicy 4 mm. Na torsie i biodrach widoczne są ukośne i poziome nacięcia – tworzące schematycznie strój typowy dla epoki późnego gotyku. Poniżej stroju znajduje się pionowy otwór o długości 13 mm, a bezpośrednio pod nim otwór prawdopodobnie przeznaczony do zawieszani kluczy lub sakiewki (otwór o średnicy 4 mm)" - opisał archeolog.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101173%2Csredniowieczna-szlufka-znaleziona-w-okolicy-kamienia-pomorskiego.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2024, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ