Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Rewolucja cyfrowa przyniesie przetasowanie dotychczasowego światowego porządku. Kraje konkurencyjne cyfrowo zyskają przewagę i zostaną nowymi cyfrowymi mocarstwami, podczas gdy te, które nie będą cyfrowo konkurencyjne, zostaną z tyłu, niezależnie od tego, jaką pozycję obecnie zajmują” – stwierdził przewodniczący komisji AIDA Dragos Tudorache.
Pierwszy panel dotyczył perspektywy wypracowania takich rozwiązań regulacyjnych, które umożliwią wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w celu zwiększenia konkurencyjności UE. Prelegenci podkreślili potrzebę wspierania innowacji, tworzenia bezpiecznego i przejrzystego środowiska biznesowego oraz zapewnienia dostępu do wysokiej jakości danych.
„Czy UE robi wystarczająco dużo, aby pozostać konkurencyjną na arenie światowej? Innowacje i start-upy są siłą napędową gospodarki i wzrostu gospodarczego. Musimy pracować nad wspieraniem naszych start-upów i MŚP oraz nad zabezpieczeniem środowiska regulacyjnego, które pozwoli im rozwijać się, stawać się >>jednorożcami<< (w biznesie >>jednorożcami<< nazywa się start-upy wyceniane na co najmniej miliard USD - PAP), działać globalnie, przekształcać się w giganty technologiczne i konkurować z innymi >>jednorożcami<< oraz globalnymi gigantami. W tym celu musimy myśleć z ich perspektywy i zadbać o zaspokojenie ich potrzeb” – powiedział Tudorache.
Drugi z paneli skupiał się na wyzwaniach, przed którymi stają unijne przedsiębiorstwa wchodzące na rynki związane z rozwojem SI i wdrażające konkurencyjne rozwiązania w tej dziedzinie. Prelegenci podkreślili potrzebę ogromnych inwestycji w badania naukowe oraz w rozwój solidnej infrastruktury. Zwrócili również uwagę, że warunkiem odgrywania przez UE istotnej roli na arenie światowej w obszarze rozwoju SI jest współpraca jej państw członkowskich.
Eurodeputowani zwracali uwagę, że UE ma potencjał, by poprawić swoją pozycję w globalnej konkurencji i skierować rozwój sztucznej inteligencji na ścieżkę korzystną dla jej gospodarki oraz obywateli. Jednak, aby to osiągnąć, musi najpierw uzgodnić wspólną strategię w tym obszarze, która wykorzysta jej mocne strony i umożliwi łączenie zasobów państw członkowskich w najbardziej efektywny sposób.
mam/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.03.2021, 10:43 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom