Newsletter

Nauka i technologie

Trwa wojna w cyberprzestrzeni. Ponad 40 tys. poważnych incydentów do marca

17.05.2024, 15:14aktualizacja: 17.05.2024, 15:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum Bezpieczeństwa - Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Forum Bezpieczeństwa - Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Problemy związane z bezpieczeństwem cyfrowym państwa i z ochroną sygnalistów to jedne z tematów poruszanych podczas trzeciej edycji Forum Bezpieczeństwa. Sytuację w obydwu przypadkach poprawić mają przygotowywane zmiany prawa.

Choć pełnoskalowa i otwarta wojna toczy się za wschodnią granicą Polski, to jednak de facto nasz kraj również znajduje się w stanie ostrej wojny w cyberprzestrzeni. Taki wniosek nasuwa się z debaty poświęconej kwestiom bezpieczeństwa cyfrowego, która odbyła się podczas dwudniowej konferencji Forum Bezpieczeństwa w Łodzi.

„W tym roku do marca odnotowaliśmy już ponad 40 tys. poważnych incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Zagrożeń z roku na rok przybywa i obawiam się, że będzie ich jeszcze więcej. Jesteśmy w trakcie regularnej wojny w cyberprzestrzeni” – powiedział Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Dla porównania w całym 2023 r. zidentyfikowano i zneutralizowano 80 tys. incydentów, co stanowiło z kolei wzrost o 100 proc. w porównaniu z liczbą ataków odnotowanych w 2022 r.

Według Olszewskiego Polska codziennie zmaga się z licznymi atakami ze strony grup powiązanych ze służbami specjalnymi nie tylko z Rosji i Białorusi, ale również z innych nieprzyjaznych nam państw. Próby te, na szczęście, są generalnie skutecznie neutralizowane.

„Poziom polskich specjalistów zajmujących się zwalczaniem zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem jest naprawdę wysoki. Mamy najlepiej wykształconych operacyjnych ludzi, którzy wiedzą co robią, co zresztą potwierdzają nasi zagraniczni partnerzy” – stwierdził Paweł Olszewski.

Ataki cybernetyczne wymierzone są zarówno w sektor publiczny, jak i firmy prywatne. Dlatego i one muszą poszukiwać skutecznych form obrony. Pomóc w tym mają m.in. nowe regulacje prawne. W 2023 r. weszła w życie tzw. Dyrektywa NIS 2, zmieniająca kształt cyberbezpieczeństwa w państwach Unii Europejskiej. Nowe przepisy powinny zostać wdrożone we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 18 października 2024 r.

Dyrektywa precyzuje m.in. zapisy w zakresie raportowania incydentów związanych z atakami na infrastrukturę teleinformatyczną. NIS 2 wprowadza np. odpowiedzialność zarządów firm za zgodność ze środkami zarządzania ryzykiem. Według Aleksandry Musielak, dyrektorki Departamentu Rynku Cyfrowego w Konfederacji Lewiatan, zmiany przepisów będą sporym wyzwaniem dla bezpieczeństwa w związku z obowiązkiem zastosowania się do tzw. poleceń zabezpieczających. Polecenie takie może np. w sposób kategoryczny zakazać jakiemuś podmiotowi korzystania z konkretnego sprzętu lub oprogramowania, a w konsekwencji uniemożliwić mu działalność.

„Mamy czasami sytuacje, kiedy jedyny dostawca jakiejś unikatowej usługi znika z rynku. Może to wywołać duże perturbacje biznesowe i czasami wpłynąć chociażby na bezpieczeństwo lekowe” – powiedziała Aleksandra Musielak.

Tematem kolejnego panelu dyskusyjnego na Forum Bezpieczeństwa była ochrona tzw. sygnalistów, których działalność ma również na celu zwiększenie publicznego bezpieczeństwa. Podobnie, jak w przypadku cyberbezpieczeństwa, trwają prace nad zmianą przepisów w tej dziedzinie. Zwlekanie z wdrożeniem nowego prawa naraża Polskę m.in. na kary ze strony Unii Europejskiej.

Jak podkreślał Sławomir Chmielewski, dyrektor Bezpieczeństwa i Compliance w Orange Polska, brakuje dyskusji nt. ustawy o sygnalistach.

„Być może wdrażamy nowe przepisy głównie po to, aby uniknąć jeszcze wyższych kar ze strony Unii” – powiedział Chmielewski.

Zauważył też, że w ostatnich latach nie było politycznej woli, aby zająć się zmianami prawa chroniącego sygnalistów. Od 2021 r. do Sejmu trafiło co najmniej dziewięć projektów ustawy w tym zakresie, ale żadnego z nich nie udało się wdrożyć.

Forum Bezpieczeństwa to konferencja skierowana do ekspertów zarządzających bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. Organizatorami Forum były: Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud i Fundacja Forum Bezpieczeństwa, a głównymi patronami: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Partnerem technologicznym wydarzenia był Orange Polska.

Źródło informacji: Orange Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2024, 15:14
Źródło informacji Orange Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ