Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wynagrodzenia w górę
Najnowsze dane No Fluff Jobs potwierdzają, że mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wzrosła ogólnie w całej branży IT, zarówno w przypadku UoP, jak i B2B. W przypadku B2B w I połowie 2021 roku specjaliści IT mogli liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 13,3 do 18,5 tys. złotych netto (+VAT), a w przypadku umów o pracę od 10 do 15,2 tys. złotych brutto. Natomiast w I połowie 2022 roku zarobki oscylują w przypadku B2B od 14,5 do 21 tys. złotych netto (+VAT), a przy UoP od 11 do 17 tys. złotych brutto.
„Oczy wielu firm technologicznych zwrócone są teraz w stronę Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie wielcy gracze mierzą się z falami zwolnień i zamrażaniem kolejnych rekrutacji w branży tech. Google właśnie ogłosiło, że wstrzymuje wszystkie procesy zatrudniania na dwa tygodnie, aby zweryfikować swoje potrzeby i ustalić priorytety na najbliższe miesiące. Kolejny giganci - Apple, Meta oraz Tesla także postanowili zwolnić tempo zatrudniania nowych osób. Patrząc na nasze najnowsze dane, możemy stwierdzić, że europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji i zjawisko Hiring Freeze mu nie grozi. Tutaj podejście do inwestowania w startupy technologiczne różni się od modelu działania w Stanach, stąd też problem malejącej liczby inwestycji VC (venture capital) nie wpływa na ogólną sytuację na rynku. W I połowie 2022 roku liczba opublikowanych ogłoszeń na portalu No Fluff Jobs wzrosła o 96,55% w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. To imponujący i budujący wynik, zwłaszcza że dużą rolę odegrały tu stanowiska niezwiązane stricte z programowaniem. Pozostaje nam jedynie dalej obserwować rynek i sprawnie reagować na pojawiające się trendy” – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.
Project Management z najwyższymi pensjami w obszarze nieprogramistycznym
Co ciekawe, na wyższe widełki płacowe mogą liczyć również specjaliści IT, niezajmujący się bezpośrednio programowaniem. Na pierwszym miejscu w tej grupie znalazła się kategoria Project Management, tu przy umowie B2B można liczyć na zarobki od 15,1 do 21 tys. złotych netto (+VAT). Kolejne największe wynagrodzenia w kategoriach nieprogramistycznych przy tym rodzaju umowy oferowane są w obszarze Product Management (od 15 do 21 tys. złotych netto [+VAT]) oraz Business Analysis (od 14,2 do 20,1 tys. złotych netto [+VAT]).
Jeśli chodzi o UoP, Product i Project Management znów wiodą prym pod względem wysokości płac w zawodach nieprogramistycznych. W przypadku pierwszej specjalizacji oferowane zarobki wynoszą od 14 do 19,5 tys. złotych brutto. Drugie miejsce to kategoria Project Management: wynagrodzenie od 12 do 18 tys. złotych brutto. Na trzecim miejscu znalazł się UX. Specjaliści od projektowania doświadczeń użytkowników mogą liczyć na zarobki w granicach od 10,9 do 15,8 tys. złotych brutto.
Testing, UX i Product Management z najwyższymi wzrostami na umowie o pracę w obszarze nieprogramistycznym
Jak wynika z kalkulatora wynagrodzeń No Fluff Jobs, specjaliści zatrudnieni w oparciu o UoP w obszarze Testing, UX i Product Management mogli liczyć na najwyższe skoki proponowanych wynagrodzeń. W przypadku stanowisk w obszarze UX w I połowie 2021 roku oferowano płace na poziomie od 9 tys. do 12,5 tys. złotych brutto, natomiast w I połowie 2022 roku za pracę w tej samej kategorii można było otrzymać już od 10,9 tys. do 15,8 tys. złotych brutto. Co daje wzrost dolnych widełek o 21%, a górnych o 27%.
Podobnie było w obszarze Testingu oraz Product Management. W przypadku pierwszej specjalizacji, wynagrodzenia w I połowie 2021 roku uplasowały się na poziomie od 8 tys. do 12,9 tys. złotych brutto, a w analogicznym okresie w 2022 roku osiągnęły poziom od 10 tys. do 15 tys. złotych brutto, czyli w ciągu roku mamy do czynienia ze wzrostem dolnych widełek o 25%, a górnych o 15%. Obszar Product Management natomiast zakończył wskazany okres ze wzrostem 4% w przypadku dolnych widełek i 8% górnych. W I połowie zeszłego roku specjaliści z tej kategorii mogli liczyć na oferty pracy z pensją od 13,4 tys. do 18 tys. złotych brutto, a w I połowie tego roku oferowano im już od 14 tys. do 19,5 tys. złotych brutto.
UX, Project Management i Product Management z najwyższymi wzrostami wynagrodzeń na kontrakcie w obszarze nieprogramistycznym
Obszar UX znalazł się wśród tych o najwyższych wzrostach wynagrodzeń również przy umowach B2B. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku odnotowano wzrost dolnych widełek o 27%, a górnych o 33%. W I połowie 2021 roku specjaliści z tego obszaru mogli liczyć na wynagrodzenia na poziomie od 9,5 do 13,5 tys. złotych netto (+VAT), a w tym samym okresie w 2022 roku już od 12 do 18 tys. złotych netto (+VAT).
Kolejne specjalizacje, w których znacząco wzrosła mediana widełek płacowych, to kolejno Project Management oraz Product Management. W przypadku pierwszej kategorii mamy do czynienia ze wzrostem dolnych widełek o 26%, a górnych o 23,5%. W pierwszej połowie 2021 roku był to poziom od 12 do 17 tys. złotych netto (+VAT), a w 2022 już od 15,1 do 21 tys. złotych netto (+VAT). Natomiast w przypadku Product Management zarobki skoczyły z zakresu od 12 do 18 tys. złotych netto (+VAT) w 2021 roku do wartości od 15 do 21 tys. złotych netto (+VAT) w 2022 roku, co daje wzrost dolnych widełek o 25%, a górnych o 16,7%.
Kalkulator wynagrodzeń No Fluff Jobs to narzędzie, które umożliwia obliczanie mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń dla poszczególnych kategorii, technologii i lokalizacji. Kalkulator pokazuje dane z ostatnich 6 miesięcy – są to dane wyliczone na podstawie publikowanych ogłoszeń na No Fluff Jobs. Można za jego pomocą sprawdzić zarobki dla 3 poziomów seniority: junior, mid, senior oraz dla 2 typów umów: B2B oraz UoP.
No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 5 krajach i 7 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską, a w 2021 ukraińską i słowacką wersję strony. W 2021 roku na portalu opublikowano 90.944 oferty pracy, odwiedziło go 2.900.000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30.000.000 odsłon.
Więcej o No Fluff Jobs:
https://www.linkedin.com/company/no-fluff-jobs/
https://www.facebook.com/nofluffjobs/
https://www.instagram.com/_nofluffjobs/
https://twitter.com/nofluffjobs
Źródło informacji: No Fluff Jobs
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.07.2022, 15:16 |
Źródło informacji | No Fluff Jobs |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei
-
Image
XCMG wprowadza certyfikację używanego sprzętu, aby wspierać zrównoważony rozwój sektora maszyn budowlanych
- 30.12.2024, 08:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire