Newsletter

Nauka i technologie

W Empiku, jak w Star Treku, będzie można zapłacić okiem

11.06.2024, 08:52aktualizacja: 11.06.2024, 09:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
12 czerwca w pięciu Empikach w całej Polsce rusza pilotażowy program płatności biometrycznych, opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tego rozwiązania jest fintech PayEye we współpracy z Planet Pay. To pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Testowany w Empikach system płatności biometrycznych działa w oparciu o mobilną aplikację, do której tylko raz wprowadzamy swoje dane plus numer karty płatniczej. Tylko podczas pierwszej transakcji system prosi o potwierdzenie jej pinem lub numerem telefonu. Wszystkie kolejne sfinalizujemy, patrząc w okienko specjalnego terminala.

„Wypuszczamy w Polsce zupełnie nową technologię, wchodzimy na wyższy poziom biometrii. Dla nas, jako dla Mastercard, to naturalne, bo innowacje i bezpieczeństwo mamy w swoim DNA. Biometria to coś, czego używany już na co dzień: odblokowujemy telefon palcem lub skanem twarzy. Teraz będziemy płacili absolutnie bez żadnych urządzeń, bez karty, bez telefonu, i to jest faktycznie ogromny postęp” - mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.

Przypomina jednocześnie, że pod względem nowoczesnych płatności Polska zawsze była w awangardzie.

„W 2007 roku jako jeden z pierwszych krajów wprowadzaliśmy płatności bezstykowe, dzisiaj jest ich 100 proc. To jest ewenement na skalę świata. Nam, Polakom, może się wydawać, że taki sposób płacenia jest czymś naturalnym, natomiast w innych krajach jeszcze się tego uczą. Dlatego Polska została wybrana teraz jako pionier innowacji do programu Mastercard Biometric Checkout” - podkreśla Marta Życińska.

Dla wielu Polaków rozwiązania biometryczne nie są niczym obcym. Jak podaje Mastercard, w Polsce 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z tego typu zabezpieczeń, a wśród osób w wieku 18-25 lat praktycznie już każdy miał kontakt z biometrią.

Biometryczne płatności w Empiku będą możliwe dzięki polskiemu fintechowi PayEye, który rozwija autorską technologię opartą na fuzji biometrii oka oraz twarzy. By móc przyjmować płatności w systemie PayEye, przedsiębiorca musi wyposażyć się w specjalny terminal eyepos. Proces wymaga precyzyjnej kalibracji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przypadkiem spojrzymy na terminal i zapłacimy.

„Dlaczego oko i twarz? Oko przez całe życie pozostaje takie samo - to najlepsza podstawa rozwiązania globalnego. Dodatkowo połączenie oka i twarzy daje świetny user experience, ponieważ użytkownik nie musi wiedzieć, że podczas tego jednego spojrzenia weryfikujemy bardzo wiele unikatowych cech zapisanych w jego wyglądzie. W ten sposób dostarczamy bezpieczną identyfikację dla instytucji finansowych, które od dzisiaj oficjalnie zaczynają nas wspierać” - mówi Daniel Jarząb, CEO PayEye.

Według niego już wkrótce płatności biometryczne staną się tak popularne jak płatności bezstykowe. Zgadza się z nim Ewa Szmidt, prezeska Empiku.

„Program płatności okiem to fenomenalna usługa, która będzie powszechna za kilka lat, jak inne formy płatności. Z Mastercardem pracujemy od wielu lat. To strategiczne partnerstwo, zarówno w zakresie rozwoju technologii, w szczególności płatności, jak również współpraca marketingowa” - mówi Ewa Szmidt.

Podkreśla jednocześnie, że ostatnia dekada w rozwoju Empiku obfitowała w nowoczesne rozwiązania związane z płatnościami. „Były to zarówno płatności self-checkautowe, jak i mobilne, przy użyciu telefonu. Dla nas to naturalny krok, by pójść jeszcze dalej i zaoferować coś bardzo innowacyjnego, jako jedyny gracz w Europie, jednocześnie wierząc, że będzie to standard za kilka lat” - mówi Ewa Szmidt.

Trzymiesięczny pilotaż usługi będzie miał miejsce w pięciu lokalizacjach: w warszawskiej Galerii Mokotów, we Wrocławiu na Bielanach, w Posnanii w Poznaniu, w Galerii Kazimierz w Krakowie oraz w Czeladzi w galerii M1.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 11.06.2024, 08:52
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii