Newsletter

Nauka i technologie

W SGH powstaje Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami

17.01.2025, 11:11aktualizacja: 17.01.2025, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Piotr Potapowicz, SGH (1)
Piotr Potapowicz, SGH (1)
Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (CBnRG) jest jednostką organizacyjną odpowiedzialną za inicjowanie i rozwijanie aktywności pracowników naukowych, prowadzących badania w zakresie przemian rodzin, generacji oraz kształtowania kapitału ludzkiego. „Tworząc Centrum chcemy pomóc badaczom korzystać z potencjału międzynarodowych badań nad rodzinami i pokoleniami prowadzonymi przez Szkołę Główną Handlową (SGH)” – przekonuje dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka ds. nauki i profesor SGH.

Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami SGH jest międzywydziałową jednostką organizacyjną, powołaną w ramach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, odpowiedzialną za promowanie aktywności naukowej badaczy prowadzących badania w zakresie przemian rodzin, generacji oraz kształtowania kapitału ludzkiego, w szczególności we współpracy w ramach europejskich infrastruktur badawczych. Projekty realizowane w ramach Centrum mają dostarczyć informacji o starzeniu się ludności, relacjach międzypokoleniowych, zmianach w rodzinach oraz uwarunkowaniach zdrowia i zabezpieczenia społecznego.

„Międzykolegialne Centra pozwalają SGH integrować zespół w ramach całej uczelni, a także wspierać rozwój współpracy z innymi jednostkami, zarówno w kraju, jak i na świecie. Doświadczenia powołanego kilka lat temu, opartego na podobnych zasadach, AI Lab pokazują, że pozwala to zarówno na lepsze wykorzystanie naszego potencjału, a także prowadzenie interdyscyplinarnych badań” - podkreśla prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Do statutowych zadań Centrum należy m.in.: prowadzenie wszechstronnych, zaawansowanych metodologicznie, innowacyjnych badań nad przemianami demograficznymi i społecznymi; organizacja seminariów i konferencji w celu komunikacji wyników badań realizowanych w centrum oraz podnoszenia kompetencji pracowników, doktorantów i studentów; pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na realizację zadań CBnRG ze środków publicznych oraz komercyjnych, krajowych i międzynarodowych; a także prowadzenie w Polsce badań w ramach europejskich konsorcjów infrastruktur badawczych (ERIC) oraz konsorcjów wpisanych na polskie i europejskie mapy drogowe infrastruktur badawczych.

Centrum stanowić będzie również zaplecze do działań Polskiej Infrastruktury Badań nad Rodziną, Generacjami i Kapitałem Ludzkim, stanowiącej część Polskiej Mapy Infrastruktur Badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„W ramach Centrum chcemy promować i rozwijać badania społeczne poświęcone przemianom rodzin i pokoleń, co w dobie wyzwań wynikających z zachodzących zmian demograficznych, jest potrzebne dla wspierania i rozwijania polityk publicznych w Polsce i w Europie” - informuje prorektorka SGH ds. nauki Agnieszka Chłoń-Domińczak.

SGH uczestniczy w trzech konsorcjach europejskich, które zajmują się badaniami rodzin i pokoleń. Są to: Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych (SHARE - Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe), badania Generacje i Rodziny (GGP Generations and Gender Programme), a także badania GUIDE (Growing-Up in Digital Europe).

Współpraca z europejskimi infrastrukturami badawczymi oraz krajowymi i zagranicznymi ośrodkami ma przyczyniać się do lepszego zrozumienia procesów społeczno-demograficznych.

„W europejskich badaniach monitorujemy w czasie trzy pokolenia. Gromadzimy dane i ułatwiamy wykorzystanie ich przez badaczy z różnych jednostek w swojej pracy i w publikacjach” - podsumowuje prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Promocja Międzykolegialnego Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami jest finansowana ze środków Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.01.2025, 11:11
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii