Newsletter

Nauka i technologie

W styczniu 2014 zmieniają się przepisy dotyczące recyklingu opakowań

13.12.2013, 12:16aktualizacja: 13.12.2013, 12:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wchodzi w życie 1 stycznia 2014 roku. Przepisy mają poprawić funkcjonowanie rynku recyklingu opakowań. Polska w krótkim czasie musi uzyskać poziom recyklingu i odzysku dla wszystkich opakowań w wysokości odpowiednio 55% i 60%.

Według nowych przepisów recykling opakowań szklanych oraz tych z papieru i tektury ma być na poziomie 60%, metalowych 50%, opakowań z tworzyw sztucznych 22,5% i opakowań z drewna 15%. Istotną zmianą jest również sposób rozliczania obowiązków. Od przyszłego roku obowiązki będą rozliczane w stosunku do masy wprowadzonej w roku poprzednim.

Jak podkreśla Zbigniew Milkiewicz, prezes CCR Polska, w Polsce jest wytwarzanych ok. 12 miliardów kilogramów odpadów rocznie. Niemal 90% z nich trafia na składowiska odpadów.

"Poza odpadami przemysłowymi czy budowlanymi gros odpadów pochodzi z gospodarstw domowych. Są to opakowania po żywności (np. opakowania z tworzyw sztucznych po jogurtach czy butelki szklane po napojach), resztki żywności, tekstylia, meble, materace, sprzęt AGD i RTV, w końcu baterie czy pojemniki po farbach i lakierach. Aby zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska należy - poprzez odpowiednie przepisy - zobowiązać określone podmioty do zbierania i przetworzenia poprzez recykling lub odzysk" - zaznacza Zbigniew Milkiewicz.

Zbigniew Milkiewicz zwraca uwagę, że jest to kolejna ustawa, która obliguje do finansowania kampanii edukacyjnych.

"Bez świadomości społecznej trudno będzie sprostać coraz ambitniejszym celom stawianym Polsce. Gros akcji edukacyjnych jest kierowana do młodzieży szkolnej, co pozwoli na budowanie 'społeczeństwa recyklingu'" - podkreśla prezes CCR Polska.

W wielu krajach Unii Europejskiej opakowania do napojów (butelki szklane, puszki aluminiowe czy butelki plastikowe z wodą mineralną) są kaucjonowane, co oznacza, że niemal 100% trafia do recyklingu. Francja pracuje nad ustawą skierowaną do producentów mebli. Coraz częściej mówi się również o tekstyliach. Efektem jest coraz mniejsza ilość odpadów poużytkowych kierowanych na składowiska lub do spalarni.

KONTAKT:

Łukasz Drywa

e-mail: kontakt@gocomms.pl

Źródło informacji: CCR Polska, ccr.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.12.2013, 12:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ