Newsletter

Nauka i technologie

Wdrożenie światowego porozumienia w sprawie klimatu

07.07.2016, 17:40aktualizacja: 07.07.2016, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Światowy szczyt klimatyczny, który odbędzie się w listopadzie w Maroku, ma sprawić, że porozumienie paryskie znajdzie się w fazie wdrażania.

Jak wskazywano w trakcie debaty w sprawie wdrażania porozumienia paryskiego, zorganizowanej przez Europejski Komitet Regionów, wyzwaniem jest przekształcenie zobowiązań klimatycznych w rentowne projekty. Zwracano uwagę, że Europejski Bank Inwestycyjny umożliwia obecnie m.in. samorządom skorzystanie z pożyczek w wysokości 100 mld euro na działania w dziedzinie klimatu.

Światowy szczyt klimatyczny, który odbędzie się w listopadzie w Marrakeszu w Maroku (COP22), ma sprawić, że przyjęte w grudniu 2015 r. porozumienie paryskie znajdzie się w fazie wdrażania.

Porozumienie klimatyczne z Paryża zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza. Jak zauważył KR, po raz pierwszy uznano rolę podmiotów niepaństwowych w walce z globalnym ociepleniem, zwłaszcza regionów i miast, które wprowadzają w życie około 70 proc. decyzji dotyczących klimatu.

W ocenie włoskiej europosłanki Simony Bonafe samorządy będą odgrywać zasadniczą rolę w procesie przestawienia się na społeczeństwo niskoemisyjne, zwłaszcza w sektorze transportu i budownictwa, których nie obejmuje unijny system handlu emisjami.

"Przemiana będzie wymagać dokonania imponujących inwestycji. Niezbędne jest stworzenie większej synergii między finansowaniem publicznym i prywatnym, a także między różnymi europejskimi funduszami" - podkreśliła podczas debaty.

Philip Owen, który odpowiada w Komisji Europejskiej za finansowanie działań w związku ze zmianą klimatu, zwrócił uwagę, że UE zapewnia regionom i miastom wsparcie we wdrażaniu porozumienia paryskiego. Chodzi o środki finansowe z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Funduszu Spójności i funduszy regionalnych, a także konkretnych instrumentów, takich jak mechanizm finansowy na rzecz kapitału naturalnego oraz instrument finansowania prywatnego na rzecz efektywności energetycznej w ramach funduszy EBI i LIFE.

Jak oznajmiła Esther Badiola z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, trzeba przekształcić zobowiązania w rentowne projekty. EBI umożliwia obecnie władzom lokalnym i regionalnym, a także podmiotom prywatnym skorzystanie z pożyczek w wysokości 100 mld EUR na działania w dziedzinie klimatu.

Z kolei przewodniczący Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii w Komitecie Regionów (ENVE) Francesco Pigliaru powiedział, że konieczne jest opracowanie dalszych mechanizmów gwarantujących wypełnienie przez wszystkie kraje zobowiązań, które podjęły w Paryżu.

W debacie wzięli również udział burmistrz Rabatu Mohamed Sadiki i zastępca burmistrza Marrakeszu Awatif Berdai. Przy wsparciu władz marokańskich KR zamierza zorganizować szczyt miast podczas COP22, by kontynuować dyskusję w sprawie wdrażania porozumienia klimatycznego z Paryża, a także umacniać tzw. wielopoziomowe sprawowanie rządów (szeroko rozumiana współpraca instytucji różnego szczebla – red.) w dziedzinie klimatu. Gra toczy się o rolę miast i regionów w przeciwdziałaniu zmianie klimatu. KR chce także propagować Porozumienie Burmistrzów, największą unijną inicjatywę w dziedzinie energii i klimatu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2016, 17:40
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii