Newsletter

Nauka i technologie

Wsparcie ukraińskich naukowców w ramach partnerstwa z Breakthrough Prize Foundation

23.11.2022, 08:49aktualizacja: 23.11.2022, 08:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SAN FRANCISCO, 23 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Ukraińscy naukowcy, którzy uciekli przed wojną z Rosją albo którzy stracili możliwość pracy z powodu zniszczenia ich miejsca pracy, otrzymają pomocną dłoń od kolegów z Australii.

Ogłoszone dziś wsparcie przyjmie formę darowizny w wysokości 800 tys. dolarów australijskich przekazanej przez fundację non-profit Breakthrough Prize Foundation na rzecz Australijskiej Akademii Nauk.

W ramach przekazanych środków wspierane będą inicjatywy polegające na:

  • nawiązywaniu długofalowej współpracy badawczej pomiędzy naukowcami z Ukrainy i Australii, ze szczególnym uwzględnieniem badaczy początkujących i tych w środkowym okresie kariery (np. w postaci krótkich wizyt w australijskich jednostkach badawczych w celu nawiązania kontaktów, które zostaną podtrzymane po zakończeniu wojny),
  • udostępnianiu ukraińskim naukowcom nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej i zaplecza, jakimi dysponuje Australia, w tym systemów superkomputerowych, synchrotronów, teleskopów oraz ośrodków naukowych utworzonych w ramach krajowej strategii na rzecz infrastruktury badawczej (National Collaborative Research Infrastructure Strategy – NCRIS); a także na
  • stworzeniu możliwości wysyłania danych i próbek do jednostek badawczych w Australii w celu przeprowadzenia analizy i odesłania jej wyników instytutom badawczym w Ukrainie.

Wszystkie działania mające na celu wsparcie ukraińskich naukowców realizowane będą zgodnie z dziesięciopunktowym planem działania – opracowanym z myślą o odbudowie nowoczesnego i włączonego w międzynarodowe struktury systemu naukowo-badawczego w Ukrainie.

Prof. Chennupati Jagadish – prezes Australijskiej Akademii Nauk – powiedział, że Akademia stoi po stronie narodu ukraińskiego i pracowników naukowych Ukrainy zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Wskutek wojny zniszczeniu uległy liczne ukraińskie obiekty badawcze i uniwersytety. Postrzegamy tę inicjatywę jako jeden z najskuteczniejszych sposobów, w jaki możemy wesprzeć ukraińskie środowisko naukowe” – powiedział prof. Jagadish.

„Dzięki niej powstanie przynoszące obopólne korzyści partnerstwo, w ramach którego naukowcy z Australii i Ukrainy zyskają możliwość wymiany wiedzy”.

„Dziękujemy Breakthrough Prize Foundation za hojną darowiznę i bieżące wsparcie dla naukowców z Ukrainy”.

Inicjatywa stanowi element globalnego ruchu wsparcia dla ukraińskich naukowców, wpisując się w działania prowadzone już przez takie państwa jak Stany Zjednoczone, Polska czy Dania, które przyjęły do siebie uciekających przed wojną przedstawicieli i przedstawicielki ukraińskiego środowiska naukowego – głównie kobiety.

Akademia należy również do komitetu koordynacyjnego tworzonego przez inne państwowe akademie nauk, w tym amerykańską, polską i ukraińską.

„Inspirujący jest widok zjednoczenia środowiska naukowego ze wszystkich kontynentów we wspieraniu naukowców z Ukrainy i ich kluczowych badań – powiedział Yuri Milner, założyciel Breakthrough Prize Foundation. – Pochwalam wkład Australijskiej Akademii Nauk w globalne działania w tym zakresie”.

Australijska Akademia Nauk (Australian Academy of Science) jest stowarzyszeniem 590 czołowych naukowców z Australii. Udziela ona niezależnego doradztwa naukowego, promuje międzynarodową współpracę naukową, działa na rzecz podnoszenia poziomu świadomości i zrozumienia nauki w społeczeństwie, a także stoi na straży doskonałości australijskiej nauki, promując ją i wspierając.

Breakthrough Prize Foundation jest organizacją non-profit, której przyświeca misja nagradzania najznakomitszych naukowców na świecie, wspierania przełomowych badań naukowych oraz kształtowania kultury wiedzy, w której każdy, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszego pokolenia, może czerpać inspirację z wielkich pytań zadawanych przez naukę. Breakthrough Prize, nagroda uważana za „Oscara w nauce”, przyznawana jest najlepszym uczonym na świecie w dziedzinie nauk o życiu, fizyki fundamentalnej i matematyki. Każdy laureat otrzymuje 3 mln dolarów amerykańskich. Z kolei Breakthrough Junior Challenge to coroczny międzynarodowy konkurs na materiały filmowe, w których uczniowie szkół średnich inspirują innych do kreatywnego myślenia o nauce.

Źródło: The Breakthrough Prize Foundation

KONTAKT:
Chennupati Jagadish – Dan Wheelahan
e-mail: media@science.org.au 
tel. +61 488 766 010
-
Janet Wootten
e-mail: Jwootten@Rubenstein.com 
tel. 212-843-8024

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2022, 08:49
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ