Newsletter

Nauka i technologie

Wykład o kobietach w regionach polarnych w ramach Festiwalu w Jabłonnie

22.09.2021, 09:00aktualizacja: 22.09.2021, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Geofizyki PAN - plakat festiwalowy
Instytut Geofizyki PAN - plakat festiwalowy
Wykład pt. „Polarniczki – opowieści o uczestniczkach polskich wypraw polarnych”, odbędzie się 26 września w ramach Festiwalu w Pałacu w Jabłonnie.

W bogatym programie 19. edycji Festiwalu „NAUKA Z PAŁACEM W TLE” organizowanego przez PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie, nie zabraknie wystąpienia Instytutu Geofizyki PAN i projektu EDU-ARCTIC.PL. Będzie to wykład poświęcony historii kobiet w polskich wyprawach polarnych, który będzie można wysłuchać w Sali Pompejańskiej o godzinie 14:30. Wygłosi go Dagmara Bożek, pracownik IGF PAN i uczestniczka dwóch ekspedycji w regiony polarne.

Historia polskiego polarnictwa to historia mężczyzn. Pierwsze kobiece nazwiska w składach letnich grup naukowych pojawiają się w latach 60. i 70., kilkadziesiąt lat po tym, kiedy pod koniec XIX wieku pierwsi polscy badacze, Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski, dotarli do Antarktyki na statku „Belgica” jako uczestnicy Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej.

Pierwsza Polka, która wzięła udział w całorocznej ekspedycji polarnej pod koniec lat 80., to prof. Anna Kołakowska, uczestniczka ósmej wyprawy antarktycznej do Stacji im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. To wydarzenie było przełomowe dla innych kobiet pracujących w regionach polarnych.

Lata 90. i początek XXI wieku usankcjonował obecność kobiet na tak zwanych zimowaniach w polskich stacjach polarnych. Do 1983 roku, a więc początku wyprawy, w której uczestniczyła prof. Kołakowska, polskie badaczki jeździły w regiony okołobiegunowe głównie w ramach naukowych wypraw letnich.

Podczas spotkania zostanie przybliżona historia polskich wypraw polarnych oraz placówek badawczych w Arktyce i Antarktyce należących do Polski.

Wykład odbędzie w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu DIALOG.

Źródło informacji: Instytut Geofizyki PAN

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.09.2021, 09:00
Źródło informacji Instytut Geofizyki PAN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ