Newsletter

Nauka i technologie

Zimując w borsuczych norach, komary pomagają przetrwać niektórym wirusom

24.06.2023, 09:00aktualizacja: 24.06.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków. Będąc nosicielem patogenów, komar "pomaga" niektórym wirusom przezimować na terenie Europy - wynika z badań naukowców z Niemiec i Polski.

Późna wiosna i lato to okresy, kiedy najintensywniej odczuwamy obecność komarów w otoczeniu. Wynika to z faktu, że populacje komarów, które przezimowały, intensywnie zwiększają wówczas swoją liczebność, a aura sprzyja przebywaniu na zewnątrz, co naraża ludzi na ataki krwiopijnych samic. Problemy z komarami powracają co roku i są powszechne, dlatego należałoby się spodziewać, że przynajmniej o pospolicie występujących gatunkach w Europie naukowcy wiedzą prawie wszystko. Niestety tak nie jest, nawet w podstawowej wiedzy o pospolicie występujących gatunkach znajdują się zadziwiające braki - czytamy w informacji prasowej przesłanej serwisowi Nauka w Polsce przez dr. hab. Łukasza Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jednego z autorów nowych badań dot. komarów.

Badania te przeprowadzili naukowcy z Niemiec i Polski, swoje wnioski opisali na łamach "One Health".

Jako przykład takich braków naukowcy podają komara Culex torrentium, pospolitego na terenie Polski i w całej Europie. Morfologicznie samice są praktycznie nierozróżnialne od komara brzęczącego Culex pipiens. Samce tych gatunków morfologicznie łatwo odróżnić, lecz one nie zimują i nie atakują ludzi.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97099%2Czimujac-w-borsuczych-norach-komary-pomagaja-przetrwac-niektorym-wirusom.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2023, 09:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii