Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Oceana, największa międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony mórz i oceanów, opublikowała raport, proponując dziewięć nowych obszarów o powierzchni 3 500 km2, które powinny zostać włączone do istniejącej sieci morskich obszarów chronionych w Morzu Bałtyckim. Te obszary, w Szwecji, Finlandii i Danii, zidentyfikowane podczas rozległych badań prowadzonych przez Oceanę w trakcie dwumiesięcznej ekspedycji (http://baltic.oceana.org/en/expedition) po Morzu Bałtyckim wiosną 2011 roku, mają szczególnie duże znaczenie dla ochrony różnorodności biologicznej. Z tego powodu muszą być należycie chronione przed szkodliwą działalnością człowieka, by miały szansę odzyskać właściwy stan.
Dziewięć nowych, proponowanych obszarów (http://baltic.oceana.org/en/http%3A/%252Fbaltic.oceana.org/en/mapofMPAs) obejmują wody przybrzeżne będące domem dla cennych siedlisk, społeczności i gatunków, które nie są objęte aktualnie istniejącą siecią obszarów chronionych. Niektóre z siedlisk udokumentowanych przez Oceanę nie zostały nigdy wcześniej opisane w Morzu Bałtyckim np. wyjątkowe "ogrody koralowców" w cieśninach Kattegat i Sund. Obszary te są szczególnie podatne na zniszczenia, w szczególności powodowane przez trałowanie denne.
"Różnorodność biologiczna Bałtyku jest pod wpływem ogromnego stresu powodowanego przez zanieczyszczenia, usuwanie osadów czy destrukcyjne metody połowów. Nowe obszary, proponowane przez Oceanę do objęcia ochroną, reprezentują elementy tej różnorodności, które obecnie powinny, lecz nie są chronione" - mówi Niklas Zennstrom, przedsiębiorca i założyciel Zennstom Philantrophies, jeden z fundatorów bałtyckiego projektu organizacji Oceana.
"W połączeniu z efektywnym zarządzaniem działalnością człowieka, tworzenie morskich obszarów chronionych jest ważnym mechanizmem wspierania właściwego stanu środowiska morskiego, a w konsekwencji zrównoważonego rybołówstwa" - dodała Anne Schroeer, kierownik projektu bałtyckiego w organizacji Oceana.
Obecnie jedynie 12 procent powierzchni Bałtyku objęte jest siecią morskich obszarów chronionych. Aby zapewnić zachowanie właściwego stanu różnorodności biologicznej, co najmniej 30 procent Morza Bałtyckiego powinno zostać objęte ochroną. Oznacza to, że oprócz ochrony prawnej, obszary te muszą być odpowiednio zarządzane. Wiele z cennych przyrodniczo siedlisk może odzyskać dawną świetność jedynie po objęciu ochroną, a dzięki odtworzeniu zasobów ryb skorzystałoby na tym także rybołówstwo.
Zdjęcia i materiały wideo na użytek mediów:
Marta Madina
dyrektor ds. komunikacji
Plaza Espana - Leganitos 47. 28013 Madrid, Spain
tel. + 34 911 440 880
tel. kom. +34 687 598 531
e-mail: mmadina@oceana.org
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.12.2011, 17:05 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |