Newsletter

Nauka i technologie

Zlecone: W Austrii będą tworzone pasy awaryjne

03.01.2012, 13:09aktualizacja: 03.01.2012, 13:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Od 1 stycznia 2012 r. muszą powstawać pasy awaryjne w obszarach o dużym nasileniu ruchu na autostradach w Austrii.

Wiedeń, 23 grudnia 2011 r. - Od 1 stycznia 2012 r. wydzielanie pasów awaryjnych w obszarach o dużym nasileniu ruchu będzie obowiązkowe na austriackich autostradach lub drogach - czyli w miejscach, gdzie wymagane są winiety. Pogotowie ratunkowe, straż pożarna i inne służby alarmowe będą mogły dotrzeć na miejsce o cztery minuty szybciej, a szanse poszkodowanych na przeżycie zwiększą się o 40%. Pas awaryjny ratuje życie!

Jak działa pas awaryjny?

- Jeżeli na autostradach lub drogach powstają korki lub jest duże nasilenie ruchu, wszyscy użytkownicy drogi są zobowiązani do uformowania pasa awaryjnego - przed zatrzymaniem ruchu oraz nawet wtedy, gdy nie ma w pobliżu żadnego pojazdu służb alarmowych;

- Na drogach dwupasmowych wszystkie pojazdy ustawią się na lewym pasie równoległym do kierunku jazdy, a pozostałe pojazdy maksymalnie zbliżą się do prawej krawędzi jezdni, nawet wjeżdżając na pobocze utwardzone;

- Ten sam system ma zastosowanie do dróg o trzech lub więcej pasach. Wszystkie pojazdy na skrajnym lewym pasie ustawiają się maksymalnie z lewej strony. Wszystkie pozostałe pasy przemieszczają się w miarę możliwości w prawo.

W ten sposób powstaje tzw. pas awaryjny, który może być wykorzystywany wyłącznie przez pojazdy służb alarmowych (policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe), pojazdy służby drogowej lub pomocy drogowej.

UWAGA:

- Tworzenie pasa awaryjnego jest konieczne nie tylko w sytuacji, gdy zdarzył się wypadek powodujący opóźnienie w ruchu. Należy zapewnić swobodny przejazd pojazdów służb alarmowych do innych obszarów lub szpitali;

- Tworzenie pasa alarmowego należy rozpocząć nawet wtedy, gdy użytkownicy drogi jadący z przodu jeszcze go nie utworzyli.

Oznacza to, że taka sama zasada, która obowiązuje obecnie w Niemczech, Szwajcarii, Czechach i Słowenii, będzie miała zastosowanie również w Austrii, gdzie tworzenie pasów awaryjnych w obszarach o dużym nasileniu ruchu jest obowiązkowe! Użytkownicy dróg, którzy korzystają z pasów awaryjnych bez upoważnienia lub którzy blokują przejazd pojazdom służb alarmowych, mogą otrzymać karę pieniężną w wysokości 2 180 EUR.

Broszurę informacyjną można znaleźć pod adresem http://www.rettungsgasse.com.

KONTAKT:

Leiter ASFINAG Unternehmenskommunikation

Mag. Christian Spitaler

tel. +43 (0)/50108 10 835

e-mail: christian.spitaler@asfinag.at

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.01.2012, 13:09
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii