Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 wykładem „Żywioł wody okiem naukowców” prof. Rowińskiego w Oranżerii Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Tematem będą największe zagrożenia naturalne w naszym kraju: powodzie i susze. Zmiana klimatu w Polsce wiąże się nie tylko ze wzrostem temperatury, ale w sposób szczególny z nasileniem hydrologicznych zjawisk ekstremalnych.
Prof. Rowiński jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, a także wielu polskich i międzynarodowych organizacji naukowych. Był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet PAN, pracował i wykładał w kilku światowych centrach badawczych, m.in. jako stypendysta Fundacji Batorego w State University of New York w Stony Brook w Stanach Zjednoczonych. Jest prezesem zarządu europejskiego oddziału International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR) i członkiem zarządu europejskiej federacji akademii nauk ALLEA.
Po wykładzie uczestnicy wydarzenia wezmą udział w pokazie wideomappingu „Żywioły Ziemi”, w którym przedstawionych zostanie kilka przykładów katastrof naturalnych, m.in. trzęsienia ziemi, powodzie, susze i huragany. Naukowcy pracujący w Instytucie Geofizyki PAN w swojej codziennej pracy zajmują się badaniem przyczyn tych zjawisk i opracowują prognozy intensywności ich występowania w krótszej i dłuższej perspektywie. Instytut Geofizyki obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia.
Widowisko powstało we współpracy z firmą MediaCraft znaną z takich realizacji jak największy wideomapping na świecie wyświetlony na 40 drapaczach chmur w Shenzhen w Chinach w 2019 roku czy pokazów na fasadach obiektów użyteczności publicznej w Warszawie, m.in. Politechnice Warszawskiej czy Królikarni.
Mapping „Żywioły Ziemi” będzie można oglądać w Wilanowie w piątki, soboty i niedziele przez najbliższe miesiące. W październiku pokaz jest planowany o godzinie 18.30, a w listopadzie – o 18.00. Szczegółowy program pokazów można znaleźć na stronie Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie: https://www.wilanow-palac.pl/mappingi.html.
Udział w wydarzeniu w dniu 21 października jest bezpłatny. Osoby zainteresowane mogą zapisać się przez formularz: https://forms.gle/Zxw7g6VFyUKTxVRJ9.
Mapping „Żywioły Ziemi” oraz wykład „Żywioł wody w badaniach naukowców” są realizowane jako część projektu „Fascynująca Ziemia” i dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Źródło informacji: Instytut Geofizyki PAN
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.10.2023, 08:00 |
Źródło informacji | Instytut Geofizyki PAN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
BingX otwiera Strefę Innowacyjnych Rozwiązań na rynku spot, aby maksymalnie wykorzystać potencjał rynku byka
- 22.11.2024, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Niezwykłe zapisy obecności nosorożca włochatego w polskich zbiorach: badaczka UAM kontynuuje prace PAP
Nieznane dotąd dla nauki czaszki nosorożców włochatych czy okazy uznane za zaginione w Polsce zbadała prof. Kamilla Pawłowska z UAM, w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W poszukiwaniu szczątków tego wymarłego gatunku prześledziła ponad sto miejsc w kraju.- 22.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE