Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komisja Europejska: innowacje, fundusze i proste prawo - receptą na kryzys przemysłowy

30.01.2014, 16:59aktualizacja: 30.01.2014, 16:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie Unii Europejskiej do podjęcia w 2014 roku pilnych działań, które umożliwią odbudowę unijnego przemysłu po okresie recesji. Według KE, konieczna jest modernizacja przemysłu poprzez inwestycje w innowację, efektywność, nowe technologie oraz kwalifikacje pracowników. Niezbędne jest też ułatwienie dostępu do finansowania z wyspecjalizowanych funduszy unijnych oraz uproszczenie prawa

Komisja opowiedziała się m.in. za ułatwieniem dostępu małym i średnim przedsiębiorstwom z terenu UE do rynków światowych oraz za zwiększeniem dostępności kredytów w gospodarce. Ważną rolę do odegrania miałby tu Europejski Bank Inwestycyjny, który - w ocenie KE - powinien ukierunkować pożyczki na rzecz innowacyjnych i rozwojowych projektów przemysłowych.

Dla ożywienia europejskiego przemysłu konieczne jest także zwiększenie potencjału rynku wewnętrznego poprzez rozwój niezbędnej infrastruktury. Powinna również być zapewniona ciągłość, prostota i przewidywalność ram prawnych - sprzyjających przedsiębiorczości i innowacji.

Komisja zaproponowała również szersze wykorzystanie instrumentów finansowych UE poprzez łączenie środków z funduszy regionalnych oraz z programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw (COSME), a także ze środków na badania naukowe ("Horyzont 2020") oraz budżetów krajowych.

Zdaniem Antonio Tajaniego, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za politykę w dziedzinie przemysłu i przedsiębiorstw, strategia odnowy unijnego przemysłu musi obejmować wiele różnych sektorów gospodarki, ponieważ jest to systemem naczyń połączonych.

"Przemysł w Europie jest wciąż daleko od wyznaczonego na rok 2020 celu: 20 % udziału w unijnym PKB. Dlatego też kwestia konkurencyjności naszego przemysłu musi się znaleźć się - i to już w marcu 2014 r. - wśród priorytetów politycznych Unii Europejskiej" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Unia wychodzi z najdłuższej w swoich dziejach recesji, która pokazała, jak ważny jest silny przemysł dla odporności całej gospodarki. Produkcja przemysłowa decyduje o ponad 80 % europejskiego eksportu oraz inwestycji prywatnych w badania i innowację. Niemal co czwarty zatrudniony w sektorze prywatnym jest pracownikiem przemysłu, często wysoko wykwalifikowanym, a do tego każde nowe miejsce pracy w produkcji przyczynia się do utworzenia od połowy do dwóch etatów w sektorach pokrewnych.

Według Eurostatu, udział przemysłu w łącznym unijnym PKB latem 2013 roku kształtował się na poziomie 15,1 % i - niestety - w dalszym ciągu spada.

Źródło informacji: Unia Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG ENTR)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.01.2014, 16:59
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ