Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Większość polskich przedsiębiorstw rodzinnych powstała po 1989 roku. Ponad 23 lata od transformacji ustrojowej, właściciele czy założyciele firm rodzinnych zbliżają się już do wieku przed- lub emerytalnego. Ówcześni 20- i 30-latkowie mają dziś po 50 - 60 lat lub więcej. Problem przekazania firmy następcy jest rozwiązany z lepszym lub gorszym skutkiem w kilkunastu procentach firm. Dokładnie 15 procent polskich firm rodzinnych przeprowadziło do tej pory sukcesję. W Krajach zachodnich świadomość ta jest znacznie wyższa. W USA i Kanadzie ok. 6 na 10 przedsiębiorców planuje sukcesję w swojej firmie. W krajach tzw. "starej" Unii Europejskiej (czyli m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, kraje skandynawskie) liczba ta waha się pomiędzy 45 a 60 procent.
"Zmiana pokoleniowa jest najważniejszym wyzwaniem właściciela niemal każdej firmy rodzinnej. Jest to zmiana emocjonalna i w naszych warunkach dość czasochłonna. Często budzi ona wiele wątpliwości i dylematów. Zanim jednak podejmiemy decyzję w kierunku przekazania zarządzania firmą w inne ręce, warto jest odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań" - uważa Andrzej Bocheński, ekspert w dziedzinie sukcesji w firmie PM Doradztwo Gospodarcze, która realizuje projekt dotyczący podniesienia świadomości i wiedzy nt. sukcesji w biznesie.
Pytania te powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca: Czy i kiedy planujesz przekazanie kierowania firmy w inne ręce? Czy będzie to Twoja rodzina (np. dzieci), czy też ktoś z zaufanych współpracowników? Czy może zamierzasz po prostu sprzedać firmę / udziały innemu podmiotowi? Jeżeli tak, to jaka jest wartość Twojego przedsiębiorstwa? W jakim kierunku należałoby przeszkolić potencjalnych sukcesorów? W jaki sposób planujesz zabezpieczyć przyszłość swoich bliskich na wypadek sytuacji losowej?
"Często tak się dzieje, że niezdarnie przeprowadzona sukcesja skutkuje tym, że firma rodzinna nie przetrwa. Mówią o tym statystyki z krajów zachodnich, gdzie ten problem istnieje od dawna. Jednak tam jest większa tzw. świadomość ryzyka, która wiąże się z działalnością gospodarczą oraz mniej skomplikowane rozwiązania prawno-gospodarcze" - dodaje Bocheński.
Istnieją jednak rozwiązania prawne i narzędzia, które pozwalają przekazać firmę swojemu następcy. Proces ten wymaga czasu, ale przede wszystkim wiedzy. PM Doradztwo Gospodarcze przygotowało i realizuje projekt, który ma na celu podniesienie świadomości oraz wiedzy nt. problemu sukcesji w biznesie. W ramach działań, finansowanych przez Unię Europejską, przygotowano m.in. narzędzia w formie książki, audiobooka oraz aplikacji komputerowych, które są dostępne bezpłatnie dla przedsiębiorców. Ze szczegółami można się zapoznać na stronie: http://www.sukcesja.org.
Obecnie PMDG prowadzi rekrutację przedsiębiorców, którzy będą skłonni uczestniczyć w wypróbowaniu przydatności tych narzędzi w firmach rodzinnych. W kolejnych etapach, właściciele firm rodzinnych będą mogli uzyskać bezpłatne konsultacje odnośnie strategii, organizacji, finansów czy prawa w zakresie przygotowania ich firm do sukcesji oraz uczestniczyć w warsztatach poszerzających wiedzę o zmianie pokoleniowej w firmie m.in. w ramach ogólnopolskiego Forum Firm Rodzinnych.
KONTAKT:
Jakub Hyla
PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o.
tel. (12) 395 74 57
e-mail: jakub.hyla@pmdg.pl
http://www.sukcesja.org
Źródło informacji: PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.02.2014, 12:35 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |