Newsletter

Zlecone: Przemawiający podczas eHealth Week 2011 wzywają do poważnych inwestycji informatycznych w nowoczesne systemy ochrony zdrowia

14.03.2011, 14:21aktualizacja: 14.03.2011, 14:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zmiana scentralizowanych rozwiązań informatycznych w szpitalach na rozwiązania o zasięgu wspólnotowym wywoła zmianę dotychczasowych doświadczeń związanych z opieką zdrowotną z perspektywy pacjenta; trwają zapisy uczestników.

BRUKSELA, BELGIA oraz BUDAPESZT, WĘGRY, 14 marca 2011 r. - eHealth Week 2011 ogłoszono dziś listę osób, które wygłoszą przemówienia programowe dla uczestników "najważniejszego wydarzenia w dziedzinie eZdrowia", które odbędzie się w Budapeszcie, na Węgrzech, w dniach 10-12 maja 2011 roku. Najważniejsze wystąpienia wygłoszą:

- Albert-Lazló Barabasi, wybitny profesor i dyrektor Centrum Badań nad Sieciami Złożonymi, Northeastern University i Wydziału Medycyny, Harvard University;

- Prof. Eric Lepage, dyrektor ds. elektronicznych kart pacjentów w Assistance Publique - Hopitaux de Paris (AP-HP);

- Uwe Poettgen, dyrektor działu informatyki (CIO) w Asklepios Hospital Group;

- lek. med. C. Martin Harris, MBA, dyrektor działu informatyki (CIO) w Cleveland Clinic oraz Dr. Madi Tiik, CEO, Estońska Fundacja eHealth.

Na szczeblu politycznym, przemówienia programowe będą nadzorowane przez Neelie Kroes, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. agendy cyfrowej oraz Dr. Miklósa Szócska, węgierskiego ministra stanu ds. zdrowia, kraju sprawującego prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zapisów można dokonywać na stronie http://www.ehealthweek.org po cenach promocyjnych, które obowiązują do 1 kwietnia 2011 roku.

"Tydzień eZdrowia to jedyny tydzień w roku, podczas którego europejska społeczność zainteresowana programem eZdrowia zbiera, by omówić kwestie rozwoju opieki zdrowotnej w kontekście informatycznym – mówi Jeremy Bonfini, wiceprezes wykonawczy Global Services HIMSS, współorganizator Tygodnia eZdrowia wraz z węgierską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej i Komisją Europejską. - Przemawiający podczas eHealth Week 2011 skupią się na podkreśleniu roli technologii w kształtowaniu przyszłościowych systemów opieki zdrowotnej. Będą oni omawiali sposób przekazywania informacji do 'ekosystemu': szukanie sposobów przekazywania danych, które są dostępne wyłącznie w obrębie szpitala, dalej, do wspólnoty i z gabinetu lekarskiego, a nawet z domu pacjenta do elektronicznej kartoteki medycznej (EMR)" - dodaje Bonfini.

Tydzień eZdrowia jest opisywany jako "najważniejsze wydarzenie w dziedzinie eZdrowia i systemów informatycznych związanych z opieką zdrowotną". W wydarzeniu będą uczestniczyły wszystkie najbardziej znaczące osobistości w Europie – a wiele z nich będzie prowadziło najważniejsze wydarzenia i programy związane z główną konferencją. Pełne informacje na temat osób przemawiających, uczestników oraz programu wydarzenia, a także zapisy uczestników są dostępne pod adresem http://www.ehealthweek.org.

Wybrane przemówienia programowe:

PL1: Albert Laszló Barabasi, wybitny profesor i dyrektor Centrum Badań nad Sieciami Złożonymi Northeastern University i Wydziału Medycyny, Harvard University

W swoim wykładzie programowym otwierającym to wydarzenie Albert-Laszló Barabasi przedstawi najnowsze wyniki badań nad sieciami, czyli coraz bardziej popularnego narzędzia w zdobywaniu informacji dot. systemów złożonych, od poziomu molekularnego, aż po socjalny. Ten aktualny trend w badaniach naukowych pozwala na odkrycie ogólnych zasad funkcjonowania tychże systemów, łącznie z systemami opieki zdrowotnej i sieciami komputerowymi. Jego nowatorskie idee rzucają nowe światło na rozwój eZdrowia i tworzenia polityki zdrowotnej.

PL 2: Inwestowanie w systemy opieki zdrowotnej przyszłości

Dyrektor działu informatyki (CIO), największej sieci prywatnych szpitali w Europie, wyjaśni w jaki sposób można by rozszerzyć procesy prowadzone przez szpitale do procesów prowadzonych za pośrednictwem technologii teleZdrowie i odwrotnie, a także niektóre przeszkody, wyzwania oraz kwestie potencjalnie odpowiedzialne za ten proces.

Uwe Poettgen, dyrektor działu informatyki (CIO), Asklepios Hospital Group, Niemcy

PL3: Usługi wspólne w sektorze opieki zdrowotnej: korzyści z ogólnonarodowej platformy Zdrowia

Estonia cieszy się dwuletnim doświadczeniem w stosowaniu ogólnonarodowego systemu elektronicznej kartoteki pacjenta (EHR). Po upływie roku od rozpoczęcia procesu wprowadzania takiego systemu, 80 procent recept było przekazywanych w formie cyfrowej. Dyrektor działu informatyki (CIO) Estońskiej Fundacji eZdrowia przedstawia swoją wizję dobrze funkcjonującego, przyszłościowego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej.

Dr Madi Tiik, CEO, Fundacja eZdrowie, Estonia

PL4: Proces zarządzania programem Zdrowie

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się na wzmocnienie współpracy w kwestiach zawiązanych z programem eZdrowie. Odbędzie się też seria spotkań na wysokim szczeblu (na szczeblu stanowiska sekretarza stanu i/lub dyrektora naczelnego) w celu ustalenia, na jakich obszarach powinna skupiać się taka współpraca. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce podczas tygodnia eZdrowia. PL3 umożliwi Państwu wysłuchanie informacji na temat najnowszych osiągnięć i podjętych decyzji. Przedstawiciele pacjentów, specjalistów oraz różnych gałęzi przemysłu są także związani z tego rodzaju inicjatywami i zostaną poproszeni o komentarz na temat postępu w tej kwestii.

Clemens Martin Auer, dyrektor naczelny, Ministerstwo Zdrowia, Austria

PL5: Zdalne monitorowanie – czyli nowe możliwości w leczeniu chorób przewlekłych

eZdrowie oraz telemedycyna oferują pewne rozwiązania, na przykład poprzez zdalne monitorowanie, szpitale czy lekarzy stosujących program telezdrowie, mogą umożliwić zdalny kontakt z pacjentami, nawet na terenie różnych krajów.

Martin R Cowie, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne

PL6: Wypływ informacji poza szpital

Jak kierownicy szpitala powinni zarządzać formularzami świadomej zgody, bezpieczeństwem oraz przepływem danych medycznych pacjentów w momencie wypisywania ze szpitala biorąc pod uwagę wyraźny trend ku zaangażowaniu pacjenta? Dyrektor działu informatyki (CIO) jednego z najbardziej zajętych (obleganych?) szpitali zadaje pytanie czy światowe portale internetowe będą dobrym sposobem na przetarcie szlaku w tej kwestii czy też konieczne będzie wybudowanie niezbędnej infrastruktury przez szpitale i rządy?

Martin Harris, dyrektor działu informatyki (CIO) w Cleveland Clinic

Regularnie aktualizowane informacje można znaleźć na stronie http://www.ehealthweek.org/; http://www.worldofhealthit.org. Można też śledzić na bieżąco witrynę http://twitter.com/EU_ehealthweek

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.03.2011, 14:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii