Pobierz materiał i Publikuj za darmo
BRUKSELA, BELGIA oraz BUDAPESZT, WĘGRY, 14 marca 2011 r. - eHealth Week 2011 ogłoszono dziś listę osób, które wygłoszą przemówienia programowe dla uczestników "najważniejszego wydarzenia w dziedzinie eZdrowia", które odbędzie się w Budapeszcie, na Węgrzech, w dniach 10-12 maja 2011 roku. Najważniejsze wystąpienia wygłoszą:
- Albert-Lazló Barabasi, wybitny profesor i dyrektor Centrum Badań nad Sieciami Złożonymi, Northeastern University i Wydziału Medycyny, Harvard University;
- Prof. Eric Lepage, dyrektor ds. elektronicznych kart pacjentów w Assistance Publique - Hopitaux de Paris (AP-HP);
- Uwe Poettgen, dyrektor działu informatyki (CIO) w Asklepios Hospital Group;
- lek. med. C. Martin Harris, MBA, dyrektor działu informatyki (CIO) w Cleveland Clinic oraz Dr. Madi Tiik, CEO, Estońska Fundacja eHealth.
Na szczeblu politycznym, przemówienia programowe będą nadzorowane przez Neelie Kroes, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. agendy cyfrowej oraz Dr. Miklósa Szócska, węgierskiego ministra stanu ds. zdrowia, kraju sprawującego prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zapisów można dokonywać na stronie http://www.ehealthweek.org po cenach promocyjnych, które obowiązują do 1 kwietnia 2011 roku.
"Tydzień eZdrowia to jedyny tydzień w roku, podczas którego europejska społeczność zainteresowana programem eZdrowia zbiera, by omówić kwestie rozwoju opieki zdrowotnej w kontekście informatycznym – mówi Jeremy Bonfini, wiceprezes wykonawczy Global Services HIMSS, współorganizator Tygodnia eZdrowia wraz z węgierską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej i Komisją Europejską. - Przemawiający podczas eHealth Week 2011 skupią się na podkreśleniu roli technologii w kształtowaniu przyszłościowych systemów opieki zdrowotnej. Będą oni omawiali sposób przekazywania informacji do 'ekosystemu': szukanie sposobów przekazywania danych, które są dostępne wyłącznie w obrębie szpitala, dalej, do wspólnoty i z gabinetu lekarskiego, a nawet z domu pacjenta do elektronicznej kartoteki medycznej (EMR)" - dodaje Bonfini.
Tydzień eZdrowia jest opisywany jako "najważniejsze wydarzenie w dziedzinie eZdrowia i systemów informatycznych związanych z opieką zdrowotną". W wydarzeniu będą uczestniczyły wszystkie najbardziej znaczące osobistości w Europie – a wiele z nich będzie prowadziło najważniejsze wydarzenia i programy związane z główną konferencją. Pełne informacje na temat osób przemawiających, uczestników oraz programu wydarzenia, a także zapisy uczestników są dostępne pod adresem http://www.ehealthweek.org.
Wybrane przemówienia programowe:
PL1: Albert Laszló Barabasi, wybitny profesor i dyrektor Centrum Badań nad Sieciami Złożonymi Northeastern University i Wydziału Medycyny, Harvard University
W swoim wykładzie programowym otwierającym to wydarzenie Albert-Laszló Barabasi przedstawi najnowsze wyniki badań nad sieciami, czyli coraz bardziej popularnego narzędzia w zdobywaniu informacji dot. systemów złożonych, od poziomu molekularnego, aż po socjalny. Ten aktualny trend w badaniach naukowych pozwala na odkrycie ogólnych zasad funkcjonowania tychże systemów, łącznie z systemami opieki zdrowotnej i sieciami komputerowymi. Jego nowatorskie idee rzucają nowe światło na rozwój eZdrowia i tworzenia polityki zdrowotnej.
PL 2: Inwestowanie w systemy opieki zdrowotnej przyszłości
Dyrektor działu informatyki (CIO), największej sieci prywatnych szpitali w Europie, wyjaśni w jaki sposób można by rozszerzyć procesy prowadzone przez szpitale do procesów prowadzonych za pośrednictwem technologii teleZdrowie i odwrotnie, a także niektóre przeszkody, wyzwania oraz kwestie potencjalnie odpowiedzialne za ten proces.
Uwe Poettgen, dyrektor działu informatyki (CIO), Asklepios Hospital Group, Niemcy
PL3: Usługi wspólne w sektorze opieki zdrowotnej: korzyści z ogólnonarodowej platformy Zdrowia
Estonia cieszy się dwuletnim doświadczeniem w stosowaniu ogólnonarodowego systemu elektronicznej kartoteki pacjenta (EHR). Po upływie roku od rozpoczęcia procesu wprowadzania takiego systemu, 80 procent recept było przekazywanych w formie cyfrowej. Dyrektor działu informatyki (CIO) Estońskiej Fundacji eZdrowia przedstawia swoją wizję dobrze funkcjonującego, przyszłościowego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej.
Dr Madi Tiik, CEO, Fundacja eZdrowie, Estonia
PL4: Proces zarządzania programem Zdrowie
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się na wzmocnienie współpracy w kwestiach zawiązanych z programem eZdrowie. Odbędzie się też seria spotkań na wysokim szczeblu (na szczeblu stanowiska sekretarza stanu i/lub dyrektora naczelnego) w celu ustalenia, na jakich obszarach powinna skupiać się taka współpraca. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce podczas tygodnia eZdrowia. PL3 umożliwi Państwu wysłuchanie informacji na temat najnowszych osiągnięć i podjętych decyzji. Przedstawiciele pacjentów, specjalistów oraz różnych gałęzi przemysłu są także związani z tego rodzaju inicjatywami i zostaną poproszeni o komentarz na temat postępu w tej kwestii.
Clemens Martin Auer, dyrektor naczelny, Ministerstwo Zdrowia, Austria
PL5: Zdalne monitorowanie – czyli nowe możliwości w leczeniu chorób przewlekłych
eZdrowie oraz telemedycyna oferują pewne rozwiązania, na przykład poprzez zdalne monitorowanie, szpitale czy lekarzy stosujących program telezdrowie, mogą umożliwić zdalny kontakt z pacjentami, nawet na terenie różnych krajów.
Martin R Cowie, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne
PL6: Wypływ informacji poza szpital
Jak kierownicy szpitala powinni zarządzać formularzami świadomej zgody, bezpieczeństwem oraz przepływem danych medycznych pacjentów w momencie wypisywania ze szpitala biorąc pod uwagę wyraźny trend ku zaangażowaniu pacjenta? Dyrektor działu informatyki (CIO) jednego z najbardziej zajętych (obleganych?) szpitali zadaje pytanie czy światowe portale internetowe będą dobrym sposobem na przetarcie szlaku w tej kwestii czy też konieczne będzie wybudowanie niezbędnej infrastruktury przez szpitale i rządy?
Martin Harris, dyrektor działu informatyki (CIO) w Cleveland Clinic
Regularnie aktualizowane informacje można znaleźć na stronie http://www.ehealthweek.org/; http://www.worldofhealthit.org. Można też śledzić na bieżąco witrynę http://twitter.com/EU_ehealthweek
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.03.2011, 14:21 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |