Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Pacjenci i lekarze podpisali wczoraj onkologiczne "Memorandum Poznańskie"

15.04.2011, 16:49aktualizacja: 15.04.2011, 16:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Podpisaniem "Memorandum Poznańskiego" zakończył się wczoraj w Poznaniu panel dyskusyjny "Nic o nas bez nas – Rzetelne Partnerstwo", odbywający się w ramach Kongresu "Współczesnej Onkologii" (14-16 kwietnia 2011 r.).

Podczas panelu o relacjach pacjent-lekarz wspólnie debatowali liderzy organizacji pacjenckich zrzeszonych w Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, pacjenci zmagający się z chorobą nowotworową, lekarze onkolodzy, przedstawiciele samorządu i NFZ. W memorandum pacjenci domagają się m.in. nowelizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Memorandum zostanie przedstawione zarówno władzom polskim (minister Ewa Kopacz), jak i przedstawicielom Parlamentu Europejskiego. Poniżej publikujemy jego treść:

Poznańskie Memorandum z 14 kwietnia 2011 r. sformułowane na III Kongresie Współczesnej Onkologii, wzorujące się na Deklaracji Warszawskiej z 2005 roku.

W Polsce całkowite wydatki na ochronę zdrowia wyrażone w procentach PKB są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.

Współczynniki przeżycia i wykrywalności zachorowań są w przypadku każdego rodzaju choroby nowotworowej niższe niż w pozostałych krajach Europy.

Niewielkie efekty działań Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, w tym niezadowalające procentowo wykonywanie badań przesiewowych oraz opóźnienia w stawianiu wczesnej diagnozy, stosowaniu innowacyjnego leczenia i zapewnieniu najwyższych standardów opieki, to przyczyna wysokiego współczynnika śmiertelności pacjentów z chorobą nowotworową. Świadomość społeczna dotycząca chorób nowotworowych i ich profilaktyki jest nadal niewystarczająca. Według prognoz WHO zachorowalność na choroby nowotworowe wkrótce osiągnie rozmiary epidemii.

Zalecenia:

- Ponieważ nic nie jest dla człowieka ważniejsze niż dobry stan zdrowia, kraje Unii Europejskiej realizują wspólny cel, jakim jest ochrona i poprawa zdrowia oraz poprawa jakości życia obywateli;

- Ponieważ prawo do ochrony zdrowia jest zagwarantowane na mocy zawartych traktatów europejskich, my niżej podpisani (osoby i organizacje) występujemy do osób odpowiedzialnych za kształt polityki, profilaktyki oraz przedstawicieli głównych zainteresowanych stron z gorącym apelem o:

1. Nowelizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w celu poprawy skuteczności badań profilaktycznych, rozwoju badań nad nowotworami i udziału organizacji pacjentów w monitorowaniu realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych;

2. Zapewnienie wszystkim chorym na nowotwory w Polsce dostępu do wysokiej jakości kompleksowej diagnostyki, leczenia i całościowej opieki, łącznie z rehabilitacją, psychologiczną opieką paliatywną, zgodnie z postępem i aktualną wiedzą medyczną;

3. Wspieranie i gwarantowanie udziału pacjentów w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki i opieki zdrowotnej, oceny technologii medycznych (HTA) w zakresie leczenia chorób nowotworowych;

4. Podczas przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej nadanie działaniom na rzecz walki z chorobami nowotworowymi statusu działań priorytetowych z wykorzystaniem dostępu do dotacji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej;

5. Przeciwstawienie się dyskryminacji ze względu na wiek, miejsce zamieszkania, status ekonomiczny, płeć i narodowość w dostępie do najnowszych metod leczenia chorób nowotworowych.

Inicjatorami podpisania Memorandum byli Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Onkologicznych, a także Krystyna Wechmann, wiceprezes tej organizacji oraz prezes Stowarzyszenia AMAZONKI.

Transmisję na żywo z panelu obejrzało w Internecie kilkaset osób. Zapraszamy Państwa do oglądania pełnej relacji z debaty na stronie Termedii: http://www.termedia.pl/,3348.html.

KONTAKT:

Marta Baranowska

tel. (61) 822 77 81 wew. 406

tel. kom. +48 512 027 361

e-mail: m.baranowska@termedia.pl

Źródło informacji: Wydawnictwo Termedia

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2011, 16:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii