Newsletter

Zlecone: Muzeum Leopoldów: Schiele, Nitsch, artyści współcześni - 3 wystawy za 3 EUR

22.11.2011, 19:15aktualizacja: 22.11.2011, 19:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tradycyjna oferta dla wschodnich krajów sąsiedzkich, upamiętniająca aksamitną rewolucję.

Wiedeń (OTS) - W 22. rocznicę aksamitnej rewolucji oraz upadku żelaznej kurtyny w 1989 r., czyli wydarzeń, które przyniosły demokrację krajom graniczącym z Austrią od wschodu, Muzeum Leopoldów w Wiedniu zaprasza gości z "najbliższego Wschodu" do odwiedzania muzeum, przez dwa dni opłata wynosi jedyne 3 EUR. W piątek 9 grudnia oraz w sobotę 10 grudnia br., obywatele Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski będą mieli możliwość odwiedzić Muzeum Leopoldów za znacznie niższą cenę biletu, wynoszącą jedyne 3 EUR, zamiast 11 EUR.

Natter: Kultura jako pomost" - Weinhaupl: "Upamiętnienie ważnego rozdziału w historii Europy"

Dyrektorzy Muzeum Leopoldów, Tobias G. Natter i Peter Weinhaupl, serdecznie zapraszają wschodnich sąsiadów Austrii do odwiedzenia muzeum. "W politycznie trudnych czasach kultura zawsze stanowiła pomost pomiędzy państwami Europy i łączyła je" - wyjaśnia Natter. Muzeum Leopoldów w przeszłości często wystawiało sztukę z krajów Europy Wschodniej. Za przykład może służyć wystawa, która odbyła się w marcu 2003 r. zatytułowana "Nowe państwo. Sztuka polska w latach 1918 - 1938", prezentacja z roku 2007 "Grund, Mucha, Capek", która zawierała kolekcję czeskiej firmy ubezpieczeniowej Kooperativa, a także zorganizowana w tym samym roku wystawa fotograficzna "Disused" ("Nieużywane") Christopha Lingga, która miała za zadanie przedstawić sens poezji w "ruinach przemysłowych Europy Wschodniej". Peter Weinhaupl uważa, że wolność i demokracja nie powinny być traktowane jako pewniki. "Kierując tę propozycję do gości muzeum z okazji rocznicy rewolucji 1989 r., chcemy upamiętnić ważny i pozytywny rozdział w najnowszej historii Europy. Każdego roku z radością witamy gości z krajów sąsiedzkich, którzy wykazują ogromne zainteresowanie naszym muzeum. Mamy nadzieję, że tegoroczne wystawy również spotkają się z życzliwym przyjęciem z ich strony" - mówi Weinhaupl.

Główne atrakcje: "Melancholia i prowokacja" w dziełach Schiele, rysunki i obrazy "chlapane" Nitscha

Muzeum Leopoldów obecnie oferuje wyjątkowo interesujący program obejmujący specjalne wystawy otwarte w celu uczczenia 10-lecia muzeum. Główna atrakcja, czyli wystawa "Melancholia i prowokacja - projekt Egon Schiele", przedstawia arcydzieła z wczesnej twórczości ekspresjonistycznej Schielego, zestawione z pracami artystów współczesnych, takich jak: Gunter Brus czy Elke Krystufek, którzy wchodzą w dialog z Egonem Schiele. Wystawa "Ekscytacja trwa" poświęcona jest współczesnym dziełom sztuki z prywatnej kolekcji prof. Rudolfa Leopolda "Kolekcja Leopolda II", w której znajdują się prace Guntera Damischa, Marii Lassnig, Roya Lichtensteina, Marii Moser, Mario Merz, Arnulfa Rainera, Erwina Wurma i wielu innych. Prezentacja "Hermann Nitsch. Struktury" to pierwsza w Austrii tak obszerna wystawa prac rysunkowych i graficznych tego wiedeńskiego akcjonisty, która zawiera także jego wielkoformatowe obrazy "chlapane".

Wiedeń 1900 r. i ekspresjonizm

Stała kolekcja w Muzeum Leopoldów obejmuje szczególnie atrakcyjne dzieła sztuki austriackiej z ok. 1900 r., począwszy od prac Gustava Klimta, Kolo Mosera i Richarda Gerstla, po arcydzieła Egona Schiele, Oskara Kokoschka i Herberta Boeckla. Warte obejrzenia są nie tylko obrazy, takie jak "Śmierć i życie" Klimta czy "Tre Croci" Kokoschka, lecz także dzieła rzemieślnicze pracowni Wiener Werkstatte.

3 wystawy - 3 euro

Oferta specjalna Muzeum Leopoldów na rok 2011 dla sąsiadów ze Wschodu z okazji rocznicy aksamitnej rewolucji.

Oferta ta dotyczy obywateli Polski, Słowacji, Słowenii, Czech i Węgier. Przy kasie należy okazać ważny paszport lub międzynarodowy dowód osobisty.

Data: piątek 9 grudnia i sobota 10 grudnia 2011 r.

Piątek i sobota, od 10.00 do 18.00

Miejsce: Muzeum Leopoldów, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń

W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z:

Mag. Klaus Pokorny

prasa / PR

Prywatna Fundacja Muzeum Leopoldów

MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń

tel. 0043 1 525 70 – 1507

e-mail: presse@leopoldmuseum.org

http://www.leopoldmuseum.org

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2011, 19:15
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ