Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wiedeń (OTS) - W 22. rocznicę aksamitnej rewolucji oraz upadku żelaznej kurtyny w 1989 r., czyli wydarzeń, które przyniosły demokrację krajom graniczącym z Austrią od wschodu, Muzeum Leopoldów w Wiedniu zaprasza gości z "najbliższego Wschodu" do odwiedzania muzeum, przez dwa dni opłata wynosi jedyne 3 EUR. W piątek 9 grudnia oraz w sobotę 10 grudnia br., obywatele Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski będą mieli możliwość odwiedzić Muzeum Leopoldów za znacznie niższą cenę biletu, wynoszącą jedyne 3 EUR, zamiast 11 EUR.
Natter: Kultura jako pomost" - Weinhaupl: "Upamiętnienie ważnego rozdziału w historii Europy"
Dyrektorzy Muzeum Leopoldów, Tobias G. Natter i Peter Weinhaupl, serdecznie zapraszają wschodnich sąsiadów Austrii do odwiedzenia muzeum. "W politycznie trudnych czasach kultura zawsze stanowiła pomost pomiędzy państwami Europy i łączyła je" - wyjaśnia Natter. Muzeum Leopoldów w przeszłości często wystawiało sztukę z krajów Europy Wschodniej. Za przykład może służyć wystawa, która odbyła się w marcu 2003 r. zatytułowana "Nowe państwo. Sztuka polska w latach 1918 - 1938", prezentacja z roku 2007 "Grund, Mucha, Capek", która zawierała kolekcję czeskiej firmy ubezpieczeniowej Kooperativa, a także zorganizowana w tym samym roku wystawa fotograficzna "Disused" ("Nieużywane") Christopha Lingga, która miała za zadanie przedstawić sens poezji w "ruinach przemysłowych Europy Wschodniej". Peter Weinhaupl uważa, że wolność i demokracja nie powinny być traktowane jako pewniki. "Kierując tę propozycję do gości muzeum z okazji rocznicy rewolucji 1989 r., chcemy upamiętnić ważny i pozytywny rozdział w najnowszej historii Europy. Każdego roku z radością witamy gości z krajów sąsiedzkich, którzy wykazują ogromne zainteresowanie naszym muzeum. Mamy nadzieję, że tegoroczne wystawy również spotkają się z życzliwym przyjęciem z ich strony" - mówi Weinhaupl.
Główne atrakcje: "Melancholia i prowokacja" w dziełach Schiele, rysunki i obrazy "chlapane" Nitscha
Muzeum Leopoldów obecnie oferuje wyjątkowo interesujący program obejmujący specjalne wystawy otwarte w celu uczczenia 10-lecia muzeum. Główna atrakcja, czyli wystawa "Melancholia i prowokacja - projekt Egon Schiele", przedstawia arcydzieła z wczesnej twórczości ekspresjonistycznej Schielego, zestawione z pracami artystów współczesnych, takich jak: Gunter Brus czy Elke Krystufek, którzy wchodzą w dialog z Egonem Schiele. Wystawa "Ekscytacja trwa" poświęcona jest współczesnym dziełom sztuki z prywatnej kolekcji prof. Rudolfa Leopolda "Kolekcja Leopolda II", w której znajdują się prace Guntera Damischa, Marii Lassnig, Roya Lichtensteina, Marii Moser, Mario Merz, Arnulfa Rainera, Erwina Wurma i wielu innych. Prezentacja "Hermann Nitsch. Struktury" to pierwsza w Austrii tak obszerna wystawa prac rysunkowych i graficznych tego wiedeńskiego akcjonisty, która zawiera także jego wielkoformatowe obrazy "chlapane".
Wiedeń 1900 r. i ekspresjonizm
Stała kolekcja w Muzeum Leopoldów obejmuje szczególnie atrakcyjne dzieła sztuki austriackiej z ok. 1900 r., począwszy od prac Gustava Klimta, Kolo Mosera i Richarda Gerstla, po arcydzieła Egona Schiele, Oskara Kokoschka i Herberta Boeckla. Warte obejrzenia są nie tylko obrazy, takie jak "Śmierć i życie" Klimta czy "Tre Croci" Kokoschka, lecz także dzieła rzemieślnicze pracowni Wiener Werkstatte.
3 wystawy - 3 euro
Oferta specjalna Muzeum Leopoldów na rok 2011 dla sąsiadów ze Wschodu z okazji rocznicy aksamitnej rewolucji.
Oferta ta dotyczy obywateli Polski, Słowacji, Słowenii, Czech i Węgier. Przy kasie należy okazać ważny paszport lub międzynarodowy dowód osobisty.
Data: piątek 9 grudnia i sobota 10 grudnia 2011 r.
Piątek i sobota, od 10.00 do 18.00
Miejsce: Muzeum Leopoldów, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń
W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z:
Mag. Klaus Pokorny
prasa / PR
Prywatna Fundacja Muzeum Leopoldów
MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń
tel. 0043 1 525 70 – 1507
e-mail: presse@leopoldmuseum.org
http://www.leopoldmuseum.org
Źródło informacji: APA-OTS
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2011, 19:15 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |