Newsletter

Zlecone: III Info Days: Dni Instrumentów Inżynierii Finansowej Unii Europejskiej w Polsce

08.12.2011, 11:36aktualizacja: 08.12.2011, 11:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dwudniowa konferencja, odbywa się 7 grudnia 2011 roku w Warszawie, zaś 8 grudnia w cyberprzestrzeni - w formule webcastu (dostęp poprzez http://www.diif.pl). Organizatorami konferencji są Krajowy Punkt Kontaktowy Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dla polskiego rynku finansowego (przy Związku Banków Polskich) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Patronatem honorowym wydarzenie objęły: Komisja Europejska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwo Gospodarki. Tegoroczna edycja organizowana jest w bliskiej współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

"Dni Instrumentów Inżynierii Finansowej Unii Europejskiej w Polsce są unikalnym spotkaniem przedstawicieli instytucji zaangażowanych w procesy absorpcji środków unijnych, ekspertów ds. inżynierii finansowej, instytucji finansowych, organizacji beneficjentów i samych beneficjentów oraz dziennikarzy specjalizujących się w tej tematyce. Celem jest informowanie, promowanie i rekomendacje ws. wszystkich wdrażanych w Polsce instrumentów inżynierii finansowej realizowanych w ramach projektu, łącznie ponad, 20 programów w latach 2007-2017. Zainteresowanie tegoroczną edycją przekroczyło nasze oczekiwania. Na pewno będziemy, wspólnie z BGK, kontynuować ten projekt" - powiedział inicjator forum, Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) dla polskiego rynku finansowego.

W tegorocznym spotkaniu biorą udział prelegenci z krajowych i zagranicznych instytucji oraz organizacji rynku. Na tegorocznej konferencji Komisja Europejska (KE) przedstawiła planowane instrumenty inżynierii finansowej na lata 2014-2020. Prace nad nowymi instrumentami jeszcze trwają, ale znane są już kierunki i projekty podstaw prawnych niektórych nowych programów. Większość zasad, obecnie testowanych instrumentów inżynierii finansowej będzie recypowana do nowych programów. Komisja planuje stosować instrumenty inżynierii finansowej we wszystkich celach tematycznych i priorytetach przewidzianych w nowych programach. Do bardzo ważnych nowości należy zmiana w postaci zezwolenia na łączenie takich instrumentów z dotacjami, na co dzisiaj KE nie pozwala. Komisja zamierza także wzmocnić koordynację i kontrolę nowych instrumentów, aby m.in. uniknąć nakładania się różnych środków wsparcia. Państwo członkowskie będzie musiało jednak dokonać dokładnej oceny luk w funkcjonowaniu rynku, w tym sprecyzować realną lukę finansową. Według różnych szacunków, w ramach polityki spójności w Polsce, może zostać uruchomionych nawet 30 mld EUR w takich instrumentach. Do tego dochodzi oferta programów ramowych (COSME i HORIZON), gdzie po 2013 roku KE planuje uruchomić prawie 5 mld EUR (w instrumentach inżynierii finansowej) głównie na innowacje i dla sektora MŚP.

"Pracujemy nad propozycjami Komisji Europejskiej. Na pewno wzrośnie zakres i oferta instrumentów inżynierii finansowej. W obecnej perspektywie testowaliśmy w niektórych programach takie instrumenty. Liczymy przede wszystkim na udział banków, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w tym systemie. Gratuluję organizatorom pomysłu. Dzisiejsza konferencja jest i będzie bardzo przydatna do dyskusji nad przyszłym kształtem tych instrumentów" - powiedziała Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), unijna instytucja z Luksemburga, zaprezentował nowy program poręczeniowy dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (RSI), który dzień wcześniej zainaugurowano oficjalnie w Brukseli w ramach 7 Programu Ramowego.

"Nowy instrument podziału ryzyka dla inwestycji opartych na B+R, testowany w najbliższych latach, będzie wzorem dla programów ramowych w dziedzinie wysokiej innowacyjności. Europejski Fundusz Inwestycyjny posiada największą ekspertyzę w tej dziedzinie w Europie. Zachęcamy do przystąpienia do konkursu także polskie banki, tym bardziej, że współpraca z Krajowym Punktem Kontaktowym przy ZBP układa się bardzo owocnie" - powiedział Tomasz Kozłowski, reprezentujący departament rozwoju produktów, Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) zaprezentowało planowane od 2012 roku, nowe instrumenty inżynierii finansowej w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki". Przedstawiciele MRR zapoznali uczestników także z aktualnym stanem wdrażania instrumentów inżynierii finansowej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła plany nowych projektów systemowych agencji skierowanych wyłącznie do mikro i małych firm, w zakresie wsparcia dostępu do zewnętrznego finansowania zwrotnego.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaprezentował wdrażane instrumenty w ramach: JEREMIE i JESSICA (RPO), PO Rozwój Polski Wschodniej oraz Kredyt technologiczny (PO Innowacyjna Gospodarka). Przedstawiono m.in. zakres planowanych od 2012 roku zmian w nowych konkursach w ramach inicjatywy JEREMIE. W ramach tej inicjatywy wdrażanej obecnie w sześciu regionach kraju, do przedsiębiorców trafi ponad 1,6 mld PLN w postaci pożyczek, kredytów i poręczeń. BGK przygotowuje także instrumenty quasi kapitałowe i linie finansowe na pożyczki dla MŚP. Z kolei dzięki wdrożeniu inicjatywy JESSICA (rozwój miast) zrealizowane zostaną projekty, które nie miałyby szans na pozyskanie środków na warunkach rynkowych.

"Bank Gospodarstwa Krajowego uczestniczy we wdrażaniu zarówno programów krajowych jak i regionalnych. W naszych działaniach uwzględniamy wszystkie rodzaje pośredników finansowych. W ramach inicjatywy JEREMIE włączyliśmy także banki i przedsiębiorstwa leasingowe i liczymy na wzrost zainteresowania tych środowisk programem" - powiedział Jarosław Kała, dyrektor departamentu instrumentów inżynierii finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dla polskiego rynku finansowego, CIP, (KPK) podał informację o objęciu przez Polskę pozycji lidera pod względem liczby pośredników i instrumentów finansowych zakontraktowanych w ramach tego programu ramowego. Prawie miliard EUR, w ramach 17 preferencyjnych instrumentów finansowych, trafi w postaci kredytów, poręczeń i leasingu do polskich mikro, małych i średnich firm. Przedstawiciel KPK zachęcał także do korzystania z Europejskiego Instrumentu Mikrofinansowego Progress, nowego programu wspólnotowego, w ramach którego polskie instytucje finansowe mogą otrzymać poręczenia lub pożyczki podporządkowane w celu wygenerowania wsparcia dla mikro start up. KPK przedstawił także zarys nowego programu ramowego na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MŚP (COSME) na lata 2014-2020.

Eksperci środowisk finansowych i beneficjentów o doświadczeniach i o przyszłości instrumentów inżynierii finansowej w Polsce: przedstawiciele Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw przedstawili opinie nt. oczekiwań rynku i perspektyw wobec kryzysu strefy euro. Z kolei przedstawiciele izb gospodarczych środowisk - bankowego (ZBP), leasingowego (ZPL) i aniołów biznesu (LBA), w debacie zorganizowanej, jako podsumowanie pierwszego dnia DIIF, odnieśli się do propozycji unijnych regulatorów oraz zaproponowali pomoc w tworzeniu nowych instrumentów. Przestrzegli przed przeregulowaniem nowych środków wsparcia i koniecznym dostosowaniem ich do aktualnej sytuacji rynkowej. Podkreślili, że instrumenty te nie powinny konkurować z rozwiązaniami rynkowymi, a wspierać instytucje finansowe w finansowaniu przede wszystkim projektów i podmiotów niskobankowalnych.

8 grudnia odbędzie się drugi dzień tegorocznych Dni Instrumentów Inżynierii Finansowej.

Więcej informacji pod adresem http://www.diif.pl. Wszystkich serdecznie zapraszamy pod ten adres od godz. 10.00.

KONTAKT:

Związek Banków Polskich

Joanna Dąbrowska

ekspert, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji2007 – 2013 (CIP)

tel. (22) 696 64 95

tel. kom. +48 697 223 533

e-mail: joanna.dabrowska@zbp.pl

infolinia: kpkcip@zbp.pl

http://www.cip.gov.pl/eip/kpkzbp

--

Aneta Stelmaszczyk

rzecznik prasowa Banku Gospodarstwa Krajowego

tel. (22) 522 95 70

tel. kom. +48 509 001 637

e-mail: aneta.stelmaszczyk@bgk.com.pl

http://www.bgk.com.pl

Żródło informacji: KPK CIP przy ZBP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2011, 11:36
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ