Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dwudniowa konferencja, odbywa się 7 grudnia 2011 roku w Warszawie, zaś 8 grudnia w cyberprzestrzeni - w formule webcastu (dostęp poprzez http://www.diif.pl). Organizatorami konferencji są Krajowy Punkt Kontaktowy Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dla polskiego rynku finansowego (przy Związku Banków Polskich) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Patronatem honorowym wydarzenie objęły: Komisja Europejska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwo Gospodarki. Tegoroczna edycja organizowana jest w bliskiej współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.
"Dni Instrumentów Inżynierii Finansowej Unii Europejskiej w Polsce są unikalnym spotkaniem przedstawicieli instytucji zaangażowanych w procesy absorpcji środków unijnych, ekspertów ds. inżynierii finansowej, instytucji finansowych, organizacji beneficjentów i samych beneficjentów oraz dziennikarzy specjalizujących się w tej tematyce. Celem jest informowanie, promowanie i rekomendacje ws. wszystkich wdrażanych w Polsce instrumentów inżynierii finansowej realizowanych w ramach projektu, łącznie ponad, 20 programów w latach 2007-2017. Zainteresowanie tegoroczną edycją przekroczyło nasze oczekiwania. Na pewno będziemy, wspólnie z BGK, kontynuować ten projekt" - powiedział inicjator forum, Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) dla polskiego rynku finansowego.
W tegorocznym spotkaniu biorą udział prelegenci z krajowych i zagranicznych instytucji oraz organizacji rynku. Na tegorocznej konferencji Komisja Europejska (KE) przedstawiła planowane instrumenty inżynierii finansowej na lata 2014-2020. Prace nad nowymi instrumentami jeszcze trwają, ale znane są już kierunki i projekty podstaw prawnych niektórych nowych programów. Większość zasad, obecnie testowanych instrumentów inżynierii finansowej będzie recypowana do nowych programów. Komisja planuje stosować instrumenty inżynierii finansowej we wszystkich celach tematycznych i priorytetach przewidzianych w nowych programach. Do bardzo ważnych nowości należy zmiana w postaci zezwolenia na łączenie takich instrumentów z dotacjami, na co dzisiaj KE nie pozwala. Komisja zamierza także wzmocnić koordynację i kontrolę nowych instrumentów, aby m.in. uniknąć nakładania się różnych środków wsparcia. Państwo członkowskie będzie musiało jednak dokonać dokładnej oceny luk w funkcjonowaniu rynku, w tym sprecyzować realną lukę finansową. Według różnych szacunków, w ramach polityki spójności w Polsce, może zostać uruchomionych nawet 30 mld EUR w takich instrumentach. Do tego dochodzi oferta programów ramowych (COSME i HORIZON), gdzie po 2013 roku KE planuje uruchomić prawie 5 mld EUR (w instrumentach inżynierii finansowej) głównie na innowacje i dla sektora MŚP.
"Pracujemy nad propozycjami Komisji Europejskiej. Na pewno wzrośnie zakres i oferta instrumentów inżynierii finansowej. W obecnej perspektywie testowaliśmy w niektórych programach takie instrumenty. Liczymy przede wszystkim na udział banków, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w tym systemie. Gratuluję organizatorom pomysłu. Dzisiejsza konferencja jest i będzie bardzo przydatna do dyskusji nad przyszłym kształtem tych instrumentów" - powiedziała Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), unijna instytucja z Luksemburga, zaprezentował nowy program poręczeniowy dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (RSI), który dzień wcześniej zainaugurowano oficjalnie w Brukseli w ramach 7 Programu Ramowego.
"Nowy instrument podziału ryzyka dla inwestycji opartych na B+R, testowany w najbliższych latach, będzie wzorem dla programów ramowych w dziedzinie wysokiej innowacyjności. Europejski Fundusz Inwestycyjny posiada największą ekspertyzę w tej dziedzinie w Europie. Zachęcamy do przystąpienia do konkursu także polskie banki, tym bardziej, że współpraca z Krajowym Punktem Kontaktowym przy ZBP układa się bardzo owocnie" - powiedział Tomasz Kozłowski, reprezentujący departament rozwoju produktów, Europejski Fundusz Inwestycyjny.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) zaprezentowało planowane od 2012 roku, nowe instrumenty inżynierii finansowej w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki". Przedstawiciele MRR zapoznali uczestników także z aktualnym stanem wdrażania instrumentów inżynierii finansowej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła plany nowych projektów systemowych agencji skierowanych wyłącznie do mikro i małych firm, w zakresie wsparcia dostępu do zewnętrznego finansowania zwrotnego.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaprezentował wdrażane instrumenty w ramach: JEREMIE i JESSICA (RPO), PO Rozwój Polski Wschodniej oraz Kredyt technologiczny (PO Innowacyjna Gospodarka). Przedstawiono m.in. zakres planowanych od 2012 roku zmian w nowych konkursach w ramach inicjatywy JEREMIE. W ramach tej inicjatywy wdrażanej obecnie w sześciu regionach kraju, do przedsiębiorców trafi ponad 1,6 mld PLN w postaci pożyczek, kredytów i poręczeń. BGK przygotowuje także instrumenty quasi kapitałowe i linie finansowe na pożyczki dla MŚP. Z kolei dzięki wdrożeniu inicjatywy JESSICA (rozwój miast) zrealizowane zostaną projekty, które nie miałyby szans na pozyskanie środków na warunkach rynkowych.
"Bank Gospodarstwa Krajowego uczestniczy we wdrażaniu zarówno programów krajowych jak i regionalnych. W naszych działaniach uwzględniamy wszystkie rodzaje pośredników finansowych. W ramach inicjatywy JEREMIE włączyliśmy także banki i przedsiębiorstwa leasingowe i liczymy na wzrost zainteresowania tych środowisk programem" - powiedział Jarosław Kała, dyrektor departamentu instrumentów inżynierii finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Krajowy Punkt Kontaktowy Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dla polskiego rynku finansowego, CIP, (KPK) podał informację o objęciu przez Polskę pozycji lidera pod względem liczby pośredników i instrumentów finansowych zakontraktowanych w ramach tego programu ramowego. Prawie miliard EUR, w ramach 17 preferencyjnych instrumentów finansowych, trafi w postaci kredytów, poręczeń i leasingu do polskich mikro, małych i średnich firm. Przedstawiciel KPK zachęcał także do korzystania z Europejskiego Instrumentu Mikrofinansowego Progress, nowego programu wspólnotowego, w ramach którego polskie instytucje finansowe mogą otrzymać poręczenia lub pożyczki podporządkowane w celu wygenerowania wsparcia dla mikro start up. KPK przedstawił także zarys nowego programu ramowego na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MŚP (COSME) na lata 2014-2020.
Eksperci środowisk finansowych i beneficjentów o doświadczeniach i o przyszłości instrumentów inżynierii finansowej w Polsce: przedstawiciele Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw przedstawili opinie nt. oczekiwań rynku i perspektyw wobec kryzysu strefy euro. Z kolei przedstawiciele izb gospodarczych środowisk - bankowego (ZBP), leasingowego (ZPL) i aniołów biznesu (LBA), w debacie zorganizowanej, jako podsumowanie pierwszego dnia DIIF, odnieśli się do propozycji unijnych regulatorów oraz zaproponowali pomoc w tworzeniu nowych instrumentów. Przestrzegli przed przeregulowaniem nowych środków wsparcia i koniecznym dostosowaniem ich do aktualnej sytuacji rynkowej. Podkreślili, że instrumenty te nie powinny konkurować z rozwiązaniami rynkowymi, a wspierać instytucje finansowe w finansowaniu przede wszystkim projektów i podmiotów niskobankowalnych.
8 grudnia odbędzie się drugi dzień tegorocznych Dni Instrumentów Inżynierii Finansowej.
Więcej informacji pod adresem http://www.diif.pl. Wszystkich serdecznie zapraszamy pod ten adres od godz. 10.00.
KONTAKT:
Związek Banków Polskich
Joanna Dąbrowska
ekspert, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji2007 – 2013 (CIP)
tel. (22) 696 64 95
tel. kom. +48 697 223 533
e-mail: joanna.dabrowska@zbp.pl
infolinia: kpkcip@zbp.pl
http://www.cip.gov.pl/eip/kpkzbp
--
Aneta Stelmaszczyk
rzecznik prasowa Banku Gospodarstwa Krajowego
tel. (22) 522 95 70
tel. kom. +48 509 001 637
e-mail: aneta.stelmaszczyk@bgk.com.pl
http://www.bgk.com.pl
Żródło informacji: KPK CIP przy ZBP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.12.2011, 11:36 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |