Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Trzy lata od inauguracji programu Partnerstwa Wschodniego, polsko-szwedzka inicjatywa znajduje się w szczególnym momencie. Z jednej strony Unia Europejska skoncentrowana jest na kryzysie zadłużeniowym strefy Euro. Jednak unijni przywódcy podczas szczytu PW w Warszawie uznali, że wzmocnienie Partnerstwa Wschodniego - włączając w to zwiększenie jego finansowania - jest koniecznością. Gospodarczemu wymiarowi PW będzie poświęcona Misja Gospodarcza w Gruzji przy I Forum UE - Partnerstwo Wschodnie, które odbędzie się w Tbilisi, pod patronatem premiera Gruzji Nika Gilauri.
Forum będzie doskonałą okazją do dyskusji o osiągnięciach i niepowodzeniach PW, szczególnie w kontekście ustaleń ubiegłorocznego szczytu w Warszawie. W Forum wezmą udział najważniejsi politycy państw Partnerstwa Wschodniego, przedstawiciele Unii Europejskiej, biznesmeni i eksperci. Jednym z najważniejszych celów konferencji jest umożliwienie budowy sieci bezpośrednich kontaktów między przedsiębiorcami, a w wymiarze makroekonomicznym zacieśnianie współpracy gospodarczej między UE i państwami PW.
Ważnym elementem Forum będzie dyskusja o potencjale handlowym i inwestycyjnym krajów Partnerstwa Wschodniego, która będzie koncentrować się na szansach jakie daje współpraca gospodarcza z UE i barierach, które trzeba pokonać, by w pełni z tej współpracy korzystać. Rola PW, jak przyznają goście zaproszeni na Forum, ma się tu realizować w pierwszej kolejności poprzez promocję mechanizmów rynkowych, wsparcie dla działań reformatorskich mających na celu usuwanie nieprzejrzystych struktur gospodarczych, a także przekazywanie dobrych praktyk w dziedzinie handlu i gospodarki.
Misja Gospodarcza w Gruzji towarzysząca Forum
W ramach Forum zaplanowane zostały także spotkania wielostronne i dwustronne przedstawicieli przedsiębiorstw z krajów uczestniczących w konferencji. Znaczący wpływ na rozwój kontaktów i współpracy polskich przedsiębiorców będą miały, oprócz przewidzianych w programie bezpośrednich spotkań, robocze kontakty z przedsiębiorcami krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego, przedstawicielami największych firm działających na rynku lokalnym i regionalnym oraz władz Gruzji. Spotkania takie, oprócz transferu know-how mogą sprzyjać rozwojowi kolejnych powiązań handlowych i rozpoznaniu możliwości inwestycyjnych, a także zwiększeniu potencjału polskiego eksportu.
KONTAKT:
Anna Surała
Instytut Studiów Wschodnich
e-mail: a.surala@isw.org.pl
Źródło informacji: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.03.2012, 12:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |