Newsletter

Nauka i technologie

Zlecone: Komisja Europejska przedstawia rozwiązanie kwestii rybołówstwa Radzie i Parlamentowi

13.07.2011, 15:00aktualizacja: 13.07.2011, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BRUKSELA, 13 lipca 2011 r. /PR Newswire/ - Uta Bellion, dyrektor Europejskiego Programu Morskiego The Pew Environment Group oraz koordynator OCEAN2012, wydała następujące oświadczenie w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej.

(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110713/DC32602-a)

(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110713/DC32602-b)

(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110713/DC32602-c)

(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110713/DC32602-d)

"Propozycja Komisji uwzględnia konkretne cele odnośnie odnowienia europejskich zasobów ryb, z uwzględnieniem wymogu, aby odpowiednie działania zostały podjęte po możliwie najlepszej dostępnej konsultacji naukowej. Rozwiązanie to mogłoby zakończyć problem nadmiernej eksploatacji zbiorowisk wodnych Unii Europejskiej, jak również zbyt dużej liczby połowów floty europejskiej na świecie.

Propozycja Komisji nie spełnia jednak oczekiwań w zakresie, w jakim zajmuje się problemem nadwyżki produkcji, który Zielona Księga z 2009 r. określiła jako kluczowy czynnik napędzający nadmierny połów ryb. Zamiast utrzymać redukcję nadwyżek produkcyjnych, jej celem jest zmniejszenie floty rybackiej przez działanie, które sprowadza się właściwie do prywatyzacji zasobów rybnych Unii Europejskiej. Metoda ta odniosła różne skutki w innych krajach, w związku z czym istnieje ryzyko, że mogłaby zawieść w kwestii wynagrodzenia społeczeństwu utraty wspólnych zasobów ryb lub wynagrodzenia podmiotom zajmującym się połowem w najbardziej odpowiedzialny sposób, biorąc pod uwagę zarówno dobro środowiska, jak i społeczeństwa.

Ministrom ds. rybactwa i rybołówstwa nie udało się uporać z problemem krytycznej ilości zasobów od czasów przyjęcia Wspólnej Polityki Rybołówstwa ponad 30 lat temu. Krótkoterminowe interesy gospodarcze były na pierwszym miejscu, jako że Komisja skupiała się na kwestiach przedstawionych w Zielonej Księdze z 2009 r. Parlament Europejski musi współpracować z Radą UE, aby zmienić tę tendencję i przejąć inicjatywę w dostarczaniu odpowiedzialnych i nieszkodliwych dla środowiska łowisk dla Europy."

1. OCEAN2012 to sojusz organizacji zmierzających do zmian w Europejskiej Polityce Rybnej, które położą kres nadmiernym odłowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów rybnych.

OCEAN2012 został zainicjowany i jest koordynowany przez Pew Environment Group, będącą filią ds. ochrony przyrody fundacji The Pew Charitable Trusts - organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym odłowom ryb w oceanach świata.

Grupa sterująca OCEAN2012 składa się z: Coalition for Fair Fisheries Arrangements (Koalicja na rzecz sprawiedliwego rozdziału łowisk), Ecologistas en Accion, The Fisheries Secretariat (Sekretariat ds. łowisk), nef (new economics foundation), the Pew Environment Group oraz Seas at Risk (Zagrożone morza).

2. Celem OCEAN2012 jest, aby Wspólna Polityka Rybołówstwa:

- przywróciła i utrzymywała zasoby rybne powyżej limitów pozwalających na wyprodukowanie możliwie najwyższej bezpiecznej dla środowiska liczby ryb do 2015 r., zgodnie z ustaleniami porozumienia z Johannesburgu przyjętego w 2002 r.;

- dała uprzywilejowany dostęp do zasobów rybnych podmiotom zajmującym się połowem ryb w najbardziej zrównoważony sposób, biorąc pod uwagę zarówno dobro środowiska, jak i dobro społeczne;

- wstrzymała dotacje dla przedsięwzięć mających szkodliwy wpływ na środowisko i przeznaczyła fundusze jedynie na działania zasilające dobra i usługi publiczne.

3. Wizja stowarzyszenia OCEAN2012 dotycząca reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa dostępna jest pod adresem: http://www.OCEAN2012.eu.

Źródło: OCEAN2012

KONTAKT:

Mike Walker

tel. +32-476-622575

e-mail: mwalker@pewtrusts.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.07.2011, 15:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ