Newsletter

Zlecone: Obszerne archiwum Projektu HEART zawierające dane na temat majątków ofiar Holokaustu ma już 1,5 mln wpisów

25.07.2011, 18:00aktualizacja: 25.07.2011, 18:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przyjazna dla użytkownika baza danych z możliwością wyszukiwania jest największym źródłem rekordów dotyczących majątków z czasów Holokaustu.

JEROZOLIMA, 25 lipca 2011 r. /PRNewswire/ - Projekt HEART ogłosił dzisiaj, że baza danych z możliwością wyszukiwania zawierająca wpisy dotyczące majątków z okresu Holokaustu ma już 1,5 mln rekordów. To największa publicznie dostępna baza, która stanowi źródło informacji o utraconych majątkach żydowskich z czasów Holokaustu.

(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110725/AQ38121LOGO-a)

(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110725/AQ38121LOGO-c)

(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110223/CG51872LOGO-f)

(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110223/CG51872-a)

Internetowa baza danych po raz pierwszy została udostępniona 1 maja 2011 r. i zawierała wtedy ponad 500 000 rekordów. Od tego czasu, liczba wyszukiwań przez użytkowników na całym świecie w bazie danych Projektu HEART osiągnęła rekordową liczbę. Wpisy zostały zestawione i udostępnione przez Projekt HEART (Grupa Zadaniowa ds. Restytucji Majątku z Okresu Holokaustu), inicjatywę Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela (JAFI) we współpracy i przy wsparciu rządu Izraela, mającą na celu pomoc rodzinom żydowskim w zidentyfikowaniu majątku osobistego skonfiskowanego przez nazistów i wsparcie ofiar w uzyskaniu restytucji.

1,5 mln wpisów w internetowej bazie danych Projektu HEART zawiera adresy nieruchomości, listy właścicieli domów, zawody, listy znanych skonfiskowanych nieruchomości, dane z rejestrów działalności gospodarczej, polisy ubezpieczeniowe oraz inne informacje archiwalne, które mogą pomóc potencjalnym wnioskodawcom w ich poszukiwaniach.

Dyrektor wykonawczy Projektu HEART, Bobby Brown, stwierdził, że dodanie ok. 1 mln rekordów od czasu udostępnienia po raz pierwszy bazy danych 1 maja 2011 roku, stanowi dowód na zaangażowanie Projektu HEART w "spisanie każdej możliwej do zidentyfikowania rzeczy stanowiącej majątek prywatny, za którą Żydzi nie otrzymali jeszcze odszkodowania".

"Baza danych Projektu HEART będzie pełniła istotną rolę w naszych staraniach w kierunku uzyskania choćby namiastki sprawiedliwości dla ofiar Holokaustu i ich spadkobierców - powiedział Natan Sharansky, prezes Agencji Żydowskiej. - Rekordy zgromadzone w bazie danych Projektu HEART stanowią niezbity dowód na to, że Holokaust był nie tylko największym mordem, jaki kiedykolwiek został popełniony, ale również największym rabunkiem w historii. Jesteśmy zaangażowani w walkę, aby ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy otrzymali odszkodowania i jesteśmy dumni, że Projekt HEART korzysta z zaawansowanych narzędzi technologicznych do realizacji tego celu".

Leah Nass, wiceminister ds. starszych obywateli reprezentujący rząd Izraela, powiedział: "Stworzenie przez Projekt HEART najbardziej wyczerpującej bazy danych dotyczącej majątków ofiar Holokaustu, jaka powstała do tej pory, ukazuje nasze zaangażowanie w oddanie sprawiedliwości ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom".

Projekt HEART, zapoczątkowany pod koniec lutego 2011 r., ma na celu identyfikację tych ofiar Holokaustu i ich spadkobierców na całym świecie, którzy byli właścicielami nieruchomości, majątku ruchomego lub innej własności niematerialnej i prawnej, które zostały skonfiskowane, zrabowane lub sprzedane wbrew woli właścicieli w krajach rządzonych lub okupowanych przez siły nazistowskie lub państwach Osi w czasach Holokaustu. Jedynym ograniczeniem przy składaniu wniosku jest fakt uzyskania restytucji majątku przez ofiarę Holokaustu lub jej spadkobierców po okresie Holokaustu - takie osoby nie są uprawnione do dodatkowej restytucji w odniesieniu do tego majątku.

Baza danych Projektu HEART została utworzona specjalnie żeby pomóc ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom w uzyskaniu odszkodowania. Dostęp do bazy danych można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej Projektu HEART: http://www.heartwebsite.org. W celu wzięcia udziału w Projekcie HEART, należy jedynie wypełnić kwestionariusz, który można znaleźć na stronie internetowej.

Internetowa baza danych będzie również służyła, jako skuteczne narzędzie w przyszłych staraniach o uzyskanie restytucji w imieniu osób do niej uprawnionych, ponieważ rekordy zawarte w bazie danych będą służyć uzupełnieniu oraz uznaniu informacji zgłoszonych przez ofiary Holokaustu i ich spadkobierców.

"Jest to pierwsza baza obejmująca cały świat, zawierająca dane na temat majątków skonfiskowanych, zrabowanych lub sprzedanych wbrew woli właścicieli w okresie Holokaustu udostępniona osobom ocalałym i ich spadkobiercom - stwierdziła Anya Verkhovskaya, dyrektor Projektu. - Zainteresowanie bazą jest imponujące - w każdym tygodniu jest ok. 100 000 wyszukiwań".

Od czasu powstania dane na temat celu Projektu HEART i procesu składania wniosków zostały przetłumaczone na 13 języków, a ponadto uruchomiono centrum telefoniczne działające 24 godziny na dobę we wszystkich językach. Do tej pory w ramach projektu zgłoszono dziesiątki tysięcy wniosków o dodatkowe informacje. Obecnie internetowa baza danych zawiera 1,5 mln rekordów dotyczących majątków, a pracownicy Projektu HEART oczekują jeszcze większego zainteresowania ze strony ofiar Holokaustu i ich spadkobierców.

Źródło: Project HEART

KONTAKT:

Anya Verkhovskaya z Projektu HEART

tel. +1-414-961-7418

e-mail: av@heartwebsite.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.07.2011, 18:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ