Newsletter

Nauka i technologie

Zlecone: W Austrii będą tworzone pasy awaryjne

23.12.2011, 11:00aktualizacja: 23.12.2011, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Od 1 stycznia 2012 r. muszą powstawać pasy awaryjne w obszarach o dużym nasileniu ruchu na autostradach w Austrii.

Wiedeń, 23 grudnia 2011 r. - Od 1 stycznia 2012 r. wydzielanie pasów awaryjnych w obszarach o dużym nasileniu ruchu będzie obowiązkowe na austriackich autostradach lub drogach - czyli w miejscach, gdzie wymagane są winiety. Pogotowie ratunkowe, straż pożarna i inne służby alarmowe będą mogły dotrzeć na miejsce o cztery minuty szybciej, a szanse poszkodowanych na przeżycie zwiększą się o 40%. Pas awaryjny ratuje życie!

Jak działa pas awaryjny?

- Jeżeli na autostradach lub drogach powstają korki lub jest duże nasilenie ruchu, wszyscy użytkownicy drogi są zobowiązani do uformowania pasa awaryjnego - przed zatrzymaniem ruchu oraz nawet wtedy, gdy nie ma w pobliżu żadnego pojazdu służb alarmowych;

- Na drogach dwupasmowych wszystkie pojazdy ustawią się na lewym pasie równoległym do kierunku jazdy, a pozostałe pojazdy maksymalnie zbliżą się do prawej krawędzi jezdni, nawet wjeżdżając na pobocze utwardzone;

- Ten sam system ma zastosowanie do dróg o trzech lub więcej pasach. Wszystkie pojazdy na skrajnym lewym pasie ustawiają się maksymalnie z lewej strony. Wszystkie pozostałe pasy przemieszczają się w miarę możliwości w prawo.

W ten sposób powstaje tzw. pas awaryjny, który może być wykorzystywany wyłącznie przez pojazdy służb alarmowych (policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe), pojazdy służby drogowej lub pomocy drogowej.

UWAGA:

- Tworzenie pasa awaryjnego jest konieczne nie tylko w sytuacji, gdy zdarzył się wypadek powodujący opóźnienie w ruchu. Należy zapewnić swobodny przejazd pojazdów służb alarmowych do innych obszarów lub szpitali;

- Tworzenie pasa alarmowego należy rozpocząć nawet wtedy, gdy użytkownicy drogi jadący z przodu jeszcze go nie utworzyli.

Oznacza to, że taka sama zasada, która obowiązuje obecnie w Niemczech, Szwajcarii, Czechach i Słowenii, będzie miała zastosowanie również w Austrii, gdzie tworzenie pasów awaryjnych w obszarach o dużym nasileniu ruchu jest obowiązkowe! Użytkownicy dróg, którzy korzystają z pasów awaryjnych bez upoważnienia lub którzy blokują przejazd pojazdom służb alarmowych, mogą otrzymać karę pieniężną w wysokości 2 180 EUR.

Broszurę informacyjną można znaleźć pod adresem http://www.rettungsgasse.com.

KONTAKT:

Leiter ASFINAG Unternehmenskommunikation

Mag. Christian Spitaler

tel. +43 (0)/50108 10 835

e-mail: christian.spitaler@asfinag.at

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.12.2011, 11:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ