Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prawo planowania i zagospodarowania przestrzennego wymaga zmian. Celem nowelizacji obowiązującego prawa jest uproszczenie procesu inwestycyjnego, lecz aby ten cel osiągnąć, potrzebne będą także zasadnicze zmiany w innych dziedzinach prawa administracyjnego, zwłaszcza w prawie środowiskowym i prawie budowlanym. Z drugiej strony, należy zmienić prawo planowania i zagospodarowania przestrzennego tak, aby gwarantowało ono maksymalną procesową i materialną ochronę praw podmiotów prywatnych, w tym prawa własności. Ważnym celem reformy jest także stworzenie nowych przepisów pozwalających na sprawiedliwe rozłożenie kosztów urbanizacji, w tym kosztów związanych z budową dróg lokalnych oraz infrastrukturą społeczną, tak aby nie były one ponoszone wyłącznie przez wspólnotę samorządową, ale również przez podmioty czerpiące bezpośrednie korzyści z procesów urbanizacyjnych.
Konferencja została zaplanowana z myślą o środowisku prawniczym, gdyż będzie się ona koncentrowała wokół zasad prawnych, na których oparto obowiązujące prawo przestrzenne. Zasady te są często niedostrzeganym źródłem patologii zagospodarowania przestrzennego, określanego popularnie „chaosem przestrzennym”. Konferencja adresowana jest także do praktyków - urbanistów, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców majątkowych oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, a więc osób, które na co dzień borykają się z problemami stworzonymi przez obowiązujące prawo.
Celem konferencji jest uporządkowanie prawnych zasad planowania zagospodarowania przestrzennego i wskazanie kierunków zmian obowiązującego prawa, tak aby nie odbiegało ono od standardów innych państw europejskich, pozwalając na uporządkowany i trwały rozwój przestrzenny naszego kraju. Prawo to powinno zapobiegać patologicznym procesom wyraźnie widocznym w strukturze przestrzennej kraju w ostatnich latach, jak np. rozlewaniu się miast (urban sprawl), ułomnej urbanizacji, przejawiającej się w powstawaniu osiedli bez odpowiedniej infrastruktury technicznej i społecznej, niszczeniu krajobrazu czy zajmowaniu nowych terenów pod osadnictwo w sytuacji, gdy istnieje znaczna ilość obszarów zabudowanych wymagających rewitalizacji.
Referaty poświęcone będą m.in. takim zagadnieniom prawnym, jak:
- ochrona i wykonywanie prawa własności nieruchomości, w tym zwłaszcza społecznym funkcjom prawa własności, i ich konsekwencjom dla systemu prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego;
- system aktów planistycznych - aktów stanowiących prawo o mocy powszechnie obowiązującej, czyli stwarzających wzorce postępowania dla podmiotów prywatnych o charakterze generalnym, jak i aktów wewnątrzadministracyjnych, porządkujących proces planowania w obrębie administracji publicznej i ich pożądany system;
- procedura planowania przestrzennego, w szczególności te aspekty proceduralne, które stwarzają gwarancję ochrony ukształtowanych już praw podmiotowych (np. prawa własności) oraz pozwalają na ukształtowanie prawne zgłaszanych interesów faktycznych, zgodnie z podstawowymi zasadami prawnymi państwa demokratycznego;
- odpowiedzialność podmiotów prywatnych za ukształtowanie przestrzeni i urządzeń służących celom wspólnotowym, wynikająca z posiadanej własności nieruchomości.
Po konferencji wydana zostanie publikacja naukowa zawierająca omówienie tematów przedstawianych w trakcie konferencji. Zapraszamy również Państwa do nadsyłania tekstów.
Szczegóły na stronie http://konferencja.lex.pl/konferencja_planowanieprzestrzenne/.
Wolters Kluwer Polska
Wolters Kluwer Polska jest częścią międzynarodowego koncernu wydawniczego Wolters Kluwer. Na rynku polskim jest największym wydawcą publikacji prawniczych i biznesowych. Niezmiennie od wielu lat wydaje produkty najwyższej jakości. Obecnie pod markami ABC, LEX i Oficyna wydawane są produkty elektroniczne, książki i czasopisma. W ofercie wydawnictwa znajdują się również szkolenia i konferencje (http://www.wolterskluwer.pl).
Wolters Kluwer jest globalną i wiodąca firmą wydawniczą i dostawcą usług informacyjnych. Globalnie zapewnia swoje usługi i produkty profesjonalistom w sektorach: prawa, firm, podatków, księgowości, usług finansowych, audytu, zarządzania ryzykiem, organów regulacyjnych oraz zdrowia. Wolters Kluwer osiąga roczne przychody (2010) w wysokości 3,6 miliarda euro, prowadzi działalność w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, zatrudnia około 19 000 osób na całym świecie. Centrala Wolters Kluwer znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii. Więcej informacji o naszej pozycji rynkowej, klientach, markach i organizacji na stronie http://www.wolterskluwer.com.
KONTAKT:
Maria Gabriela Jasińska
PR and Communication Manager
Wolters Kluwer Polska
tel. +48 604 290 769
e-mail: mjasinska@wolterskluwer.pl
Źródło informacji: Wolters Kluwer Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.01.2012, 14:36 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |