Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dziś rano przestał obowiązywać stan wyjątkowy w mieście Żanaozen, na zachodzie Kazachstanu, który został wprowadzony sześć tygodni temu po śmierci 16 osób w masowych zamieszkach powstałych na skutek konfliktu z pracownikami w firmie naftowej. Pierwotnie obowiązywał do 5 stycznia, jednakże na podstawie dekretu Prezydenta został przedłużony do 31 stycznia.
"Stan wyjątkowy w mieście Żanaozen nie będzie przedłużony" - poinformował Prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew. Oświadczenie to zostało złożone w ubiegły piątek w ramach tradycyjnego orędzia Prezydenta do narodu Kazachstanu, które było wygłoszone podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu.
Oprócz tego, prokurator generalny Kazachstanu, Aschat Daułbajew, poinformował o pierwszych wynikach dochodzenia ws. przyczyn zamieszek. Między innymi wymienił: przekroczenie uprawnień przez policjantów przy użyciu broni, korupcję wśród miejscowych urzędników i menadżerów państwowej firmy naftowej, a także prowokowanie nafciarzy do ostrego przeciwstawiania się władzom przez siły zainteresowane. Prokuratura postawiła odpowiednie zarzuty pięciu policjantom, siedmiu urzędnikom i menadżerom, sześciu organizatorom oraz dwudziestu trzem aktywnym uczestnikom zamieszek.
Śledztwo wykazało, że użycie broni i środków specjalnych przez policjantów miało charakter niewspółmierny do powstałego zagrożenia, a reakcja na działania osób atakujących była nieadekwatna.
"Za niepodjęcie środków zapobiegających bezprawnym działaniom osób podwładnych" do odpowiedzialności karnej zostali pociągnięci dowódcy policji obwodowej i miejskiej. Prokuratura również potwierdziła fakt, że śmierć jednej z osób zatrzymanych nastąpiła w wyniku pobicia w policji i oskarżyła odpowiedzialnego za to oficera.
Jednocześnie kazachska policja finansowa wykryła fakt korupcji w akimacie (lokalna władza wykonawcza) Żanaozena oraz w miejscowych filiach państwowej firmy naftowej KazMunajGaz. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prokuraturę, szereg urzędników i menadżerów dokonało kradzieży środków finansowych w kwocie około 500 mln tenge (12 mln PLN) wydzielonych przez państwo na rozwój społeczny regionu.
Prokuratura oświadczyła, że będzie regularnie informować społeczeństwo o stanie prowadzonego dochodzenia w sprawach karnych dotyczących wydarzeń w mieście Żanaozen.
Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Warszawie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.01.2012, 12:53 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |