Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zlecone: Uniwersytety w Halle-Wittenberdze i Jenie otrzymują dotację na Centrum Studiów Polonoznawczych

15.03.2012, 15:00aktualizacja: 15.03.2012, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) zdecydowała o przyznaniu środków na zorganizowanie Centrum Studiów Polonoznawczych Uniwersytetowi Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytetowi Fryderyka Schillera w Jenie. Oprócz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, przedsięwzięcie sfinansują także Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD). Fundatorzy uzasadnili swoją decyzję tym, że oba uniwersytety przedstawiły interdyscyplinarny projekt nowocześnie rozumianych "area studies".

Tym samym w Niemczech powstanie nowy ośrodek interdyscyplinarnych studiów polonoznawczych (obok Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Collegium Polonicum w Moguncji), co zgodnie z zamysłem fundatorów wpłynie na zwiększenie wiedzy o Polsce w Niemczech.

Dotacja obejmuje stworzenie katedry i prowadzenie działalności badawczej w okresie od trzech do pięciu lat; od obu uniwersytetów oczekuje się znacznego zaangażowania finansowego oraz przejęcia kosztów działalności Centrum po wygaśnięciu przyznanej dotacji. Zgodnie z postanowieniem komisji obecnie rozpoczynają się rozmowy między kierownictwem Uniwersytetów, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej oraz Polsko-Niemiecką Fundacją na rzecz Nauki.

W komisji wyłaniającej zwycięzców zasiadali członkowie fundacji, przedstawiciele uniwersytetów oraz obserwatorzy obu rządów.

Dr Albrecht Lempp, dyrektor i członek zarządu FWPN, podziękował ambasadorowi Markowi Prawdzie za dobrą współpracę i zaangażowanie oraz za obietnicę wsparcia Centrum Studiów Polonoznawczych ze strony polskiego rządu.

"Instytuty Uniwersytetu Marcina Lutra od lat współpracują z polskimi uczelniami. Z pięcioma szkołami wyższymi podpisaliśmy umowy kooperacyjne. Cieszę się, że Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej poprzez swoją decyzję nagrodziła i wsparła nasze działania" - powiedział prof. Udo Strater, rektor Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze, i podkreślił, że współpraca pomiędzy uniwersytetami w Halle i Jenie kolejny raz okazała się owocna.

"Centrum Studiów Polonoznawczych uzupełnia i wzbogaca długoletnie relacje Uniwersytetu Fryderyka Schillera ze Wschodem: nasze kompetencje sięgają teraz od Kaukazu poprzez Bałkany aż do Europy Wschodniej. Zwłaszcza dla slawistyki i Centrum Badawczego Imre Kertesza, które utrzymuje już teraz bliskie kontakty z Polską, będzie to impuls umacniający dalszy rozwój badań, nauki i współpracy" - uważa prof. Klaus Dicke, rektor Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie.

Ilość wniosków i zainteresowanie projektem świadczą zdaniem prof. Claudii Kraft o tym, że niemieckie uniwersytety dostrzegają potrzebę pogłębienia wiedzy o Polsce nie tylko w ramach kierunków filologicznych, ale także w takich dziedzinach, jak ekonomia, prawo, socjologia i kulturoznawstwo.

Dziesięć renomowanych uczelni w finałowej rundzie

Ostatecznego wyboru dokonano spośród dziesięciu renomowanych uniwersytetów, które przedłożyły zróżnicowane projekty. Interesującą kwestią jest to, że zapotrzebowanie na takie studia istnieje zarówno we wschodnich, jak i w zachodnich landach. Dr Albrecht Lempp (FWPN) okazał zadowolenie z tak wielu ciekawych pomysłów na ożywienie studiów polonoznawczych i wyraził nadzieję, że przynajmniej niektóre z nich uda się zrealizować.

Uniwersytety Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Fryderyka Schillera w Jenie kształcą obecnie 40 tys. młodych ludzi, a od 1995 r. funkcjonują w ramach zespołu uczelni, do którego należy również Uniwersytet Lipski. Nowa katedra, nazwana imieniem historyka i slawisty Aleksandra Brucknera, będzie miała siedzibę w Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Regionalnych (ZIRS) w Halle, a tamtejszy uniwersytet stworzy i sfinansuje stanowisko koordynatora naukowego na jej potrzeby.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera relacje polsko-niemieckie kwotą 4 mln euro rocznie. Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki zajmują się intensyfikacją wymiany naukowej między oboma krajami.

KONTAKT:

Dorota Katner

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

tel. (22) 338 62 57

e-mail: dorota.katner@fwpn.org.pl

www.fwpn.org.pl

Źródło informacji: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2012, 15:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ