Pobierz materiał i Publikuj za darmo
WASZYNGTON, 5 kwietnia 2012 r. /PRNewswire/ - Tegoroczna edycja raportu Media Sustainability Index (MSI) IREX obejmującego kraje Europy i Eurazji podejmuje kwestię wyzwań i sukcesów sektora mediów w 21 krajach znajdujących się na etapie transformacji - od Chorwacji po Kazachstan. Komentarze lokalnych ekspertów ds. mediów wskazują, że w sektorze tym panuje ogólna stabilność. Coraz szersze wykorzystanie mediów cyfrowych i społecznych daje nadzieję na większą wolność słowa. Niemniej jednak, nieprawidłowości odnotowane w kilku krajach, wynikające częściowo z politycznej kontroli mediów, niepokoją ekspertów. Pełny raport dostępny jest na stronie http://www.irex.org/msi.
(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20120405/DC82493LOGO)
Spośród wszystkich państw najwyższe noty otrzymała Chorwacja. Po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej w Kirgistanie, kraj ten powrócił na czołową pozycję w Azji Środkowej. Jeśli chodzi o region Kaukazu, Armenia utrzymała wysokie miejsce pomimo niewielkiego spadku, a Gruzja odzyskała utraconą pozycję, pozytywnie wyróżniając się obiektywnością informacji.
Słabsze wyniki Albanii, Bułgarii i Macedonii są skutkiem upolitycznionych wytycznych nakładanych na redakcje szanowanych ośrodków informacyjnych, z których zachodnioeuropejskie konglomeraty medialne zaczęły masowo wycofywać inwestycje. Media wykupione przez lokalnych potentatów zaczęły wspierać określone opcje polityczne.
Pomimo przychylnego Władimirowi Putinowi nastawienia mediów w Rosji, protesty opozycji zorganizowane po ostatnich wyborach przyczyniły się do większej swobody w mediach niezależnych i państwowych. "Po 10 grudnia coś się ruszyło. Nawet kanały telewizji publicznej zaczęły pokazywać twarze, których poprzednio nie zatwierdzały czynniki oficjalne" - mówi komentator MSI, Borys Timoszenko z Fundacji Obrony Głasnosti. Eksperci ds. mediów wyrazili umiarkowany optymizm na przyszłość, chociaż do pokonania nadal pozostają trudne przeszkody, a dla stosunków między rządem a mediami decydujący będzie okres po wyborach.
Białoruś, Turkmenistan i Uzbekistan, których władze ściśle kontrolują wolność słowa oraz inne prawa człowieka, w tym roku ponownie uplasowały się na końcu rankingu.
Unikatowa metodologia MSI pozwala badać jakość dziennikarstwa, praktyki zarządzania mediami, obiektywność informacji, wolność prasy oraz pracę instytucji pomocniczych. Dziennikarze, działacze na rzecz obrony mediów, naukowcy i inni specjaliści z tej branży dokonują oceny sektora mediów w swoim kraju. "Od korespondenta z rolniczego Tadżykistanu, przez blogera z Baku, aż po analityka rynku z Tirany - mówi Leon Morse, redaktor prowadzący MSI. - Dobieramy komentatorów MSI w taki sposób, aby zaprezentować wieloaspektową perspektywę na sektor mediów".
Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (ang. U.S. Agency for International Development) finansuje publikację trzech regionalnych wydań MSI na regiony Europy i Eurazji, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. MSI stanowi wiarygodną ocenę jakości mediów, od ponad dziesięciu lat dostarczając cennych danych ofiarodawcom, działaczom na rzecz mediów, lokalnym specjalistom i naukowcom.
Źródło: IREX
KONTAKT:
Jennifer Nevin
dyrektor ds. komunikacji
IREX
tel. +1-202-942-9114
e-mail: newsroom@irex.org
www.irex.org
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.04.2012, 17:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |