Newsletter

Zlecone: Zawartość polskiego chmielu w polskim piwie

10.07.2012, 14:36aktualizacja: 10.07.2012, 14:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Browar Amber przyprawia piwo chmielem od polskich plantatorów. I choć wydaje się to całkiem naturalne, w rzeczywistości to jeden z nielicznych przykładów na naszym rynku.

W polskim piwie wyłącznie polski chmiel? Być może w przyszłości. Na razie większość browarów robi zakupy chmielu za naszą zachodnią granicą. Chmiel importujemy przede wszystkim z Niemiec, ale również z Chin. Powody? Cena oraz długoletnie kontrakty z dostawcami.

W latach 90. na początku XXI w. Polska była samowystarczalna w produkcji chmielu i zabezpieczała potrzeby browarów. Polscy plantatorzy nie mieli problemów ze zbytem.

Konflikt między producentami piwa, a przetwórcami i plantatorami chmielu zaczął się w roku 2007. Po kryzysie w 2006 roku polscy dostawcy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań. "Byliśmy zmuszeni do tego, aby zacząć kontraktować chmiel u dostawców w innych państwach" - poinformował Grzegorz Adamski ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Wówczas, jak informują producenci piwa - znaleźli tańszych dostawców za granicą. Rolnicy konsekwencje ponoszą do dziś.

"Sytuacja w chmielarstwie z roku na rok chyli się ku upadkowi i to bardzo radykalnie" - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Chmielu, Jan Madej, podczas posiedzenia sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która odbyła się 24 maja tego roku. Jako przyczyny wymienił: po pierwsze - ceny na poziomie niższym od kosztów produkcji, po drugie - brak możliwości zbytu.

W celu zwiększenia wykorzystania chmielu w produkcji krajowej odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami browarów zlokalizowanych w Polsce. W ich wyniku branża ta deklaruje zmianę polityki zakupowej w następnych latach. Jednak obecnie plantatorzy muszą się uzbroić w cierpliwość, aby dobiegły końca wieloletnie kontrakty międzynarodowe, jakie podpisały browary. "Wykorzystywanie polskiego chmielu do produkcji piwa w Polsce będzie sukcesywnie zwiększane do 75 proc. w roku 2013 oraz w kolejnych latach do 90 proc. całkowitego zapotrzebowania na chmiel branży piwowarskiej" - informuje Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

Czy to wpłynie na podwyżki cen piwa? "Chmiel jest przyprawą, nie ma dużego wpływu na cenę piwa" - uspokajają przedstawiciele Browaru Amber. "Warto ratować polskich chmielarzy, ponieważ ten surowiec jest doskonałej jakości" - dodają.

Produkcją chmielu zajmują się wielopokoleniowe gospodarstwa z historią i tradycją. Takiej wiedzy i takiego doświadczenia nie zdobywa się z dnia na dzień. Dlatego Browar Amber robi zakupy u polskich producentów. To nie tylko sentyment. To również miejsca pracy i źródło dochodu dla wielu polskich przedsiębiorstw.

KONTAKT:

Marek Skrętny

dyrektor ds. marketingu

Browar Amber

tel. (58) 682 66 21

fax (58) 682 61 50

e-mail: marketing@browar-amber.pl

http://www.browar-amber.pl

-

Dobrawa Leszczyńska

PR Manager

tel. (58) 550 79 93

tel. kom. +48 609 117 909

e-mail: d.leszczynska@yazgot.com.pl

Źródło informacji: Browar Amber

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2012, 14:36
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii