Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W polskim piwie wyłącznie polski chmiel? Być może w przyszłości. Na razie większość browarów robi zakupy chmielu za naszą zachodnią granicą. Chmiel importujemy przede wszystkim z Niemiec, ale również z Chin. Powody? Cena oraz długoletnie kontrakty z dostawcami.
W latach 90. na początku XXI w. Polska była samowystarczalna w produkcji chmielu i zabezpieczała potrzeby browarów. Polscy plantatorzy nie mieli problemów ze zbytem.
Konflikt między producentami piwa, a przetwórcami i plantatorami chmielu zaczął się w roku 2007. Po kryzysie w 2006 roku polscy dostawcy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań. "Byliśmy zmuszeni do tego, aby zacząć kontraktować chmiel u dostawców w innych państwach" - poinformował Grzegorz Adamski ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Wówczas, jak informują producenci piwa - znaleźli tańszych dostawców za granicą. Rolnicy konsekwencje ponoszą do dziś.
"Sytuacja w chmielarstwie z roku na rok chyli się ku upadkowi i to bardzo radykalnie" - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Chmielu, Jan Madej, podczas posiedzenia sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która odbyła się 24 maja tego roku. Jako przyczyny wymienił: po pierwsze - ceny na poziomie niższym od kosztów produkcji, po drugie - brak możliwości zbytu.
W celu zwiększenia wykorzystania chmielu w produkcji krajowej odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami browarów zlokalizowanych w Polsce. W ich wyniku branża ta deklaruje zmianę polityki zakupowej w następnych latach. Jednak obecnie plantatorzy muszą się uzbroić w cierpliwość, aby dobiegły końca wieloletnie kontrakty międzynarodowe, jakie podpisały browary. "Wykorzystywanie polskiego chmielu do produkcji piwa w Polsce będzie sukcesywnie zwiększane do 75 proc. w roku 2013 oraz w kolejnych latach do 90 proc. całkowitego zapotrzebowania na chmiel branży piwowarskiej" - informuje Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.
Czy to wpłynie na podwyżki cen piwa? "Chmiel jest przyprawą, nie ma dużego wpływu na cenę piwa" - uspokajają przedstawiciele Browaru Amber. "Warto ratować polskich chmielarzy, ponieważ ten surowiec jest doskonałej jakości" - dodają.
Produkcją chmielu zajmują się wielopokoleniowe gospodarstwa z historią i tradycją. Takiej wiedzy i takiego doświadczenia nie zdobywa się z dnia na dzień. Dlatego Browar Amber robi zakupy u polskich producentów. To nie tylko sentyment. To również miejsca pracy i źródło dochodu dla wielu polskich przedsiębiorstw.
KONTAKT:
Marek Skrętny
dyrektor ds. marketingu
Browar Amber
tel. (58) 682 66 21
fax (58) 682 61 50
e-mail: marketing@browar-amber.pl
http://www.browar-amber.pl
-
Dobrawa Leszczyńska
PR Manager
tel. (58) 550 79 93
tel. kom. +48 609 117 909
e-mail: d.leszczynska@yazgot.com.pl
Źródło informacji: Browar Amber
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.07.2012, 14:36 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |