Newsletter

Zlecone: Przełomowy Szczyt stawia kobiety w centrum zainteresowania światowego programu ochrony zdrowia

12.07.2012, 14:23aktualizacja: 12.07.2012, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Globalni liderzy jednoczą się w celu zapewnienia do 2020 r. dostępu do środków antykoncepcyjnych 120 milionom kobiet z najuboższych krajów świata.

LONDYN, 11 lipca 2012 r. /PRNewswire/ - Dodatkowe świadczenia w zakresie planowania rodziny do roku 2020 obejmą kolejne 120 milionów kobiet i dziewcząt z najuboższych krajów świata. Stanie się tak dzięki nowemu zbiorowi deklaracji ogłoszonych 11 lipca przez ponad 150 liderów z krajów-darczyńców oraz z krajów rozwijających się, agencji międzynarodowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, fundacji i sektora prywatnego.

Ogłoszenie zostało opublikowane podczas Szczytu nt. Planowania Rodziny w Londynie (http://www.londonfamilyplanningsummit.co.uk/index.php), którego współgospodarzami są brytyjski rządowy Wydział ds. Rozwoju Międzynarodowego oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów. Jako pierwsze w historii tego rodzaju przedsięwzięcie, wydarzenie to jest przykładem nawiązywania innowacyjnych partnerstw oraz przewodnictwa na skalę krajową, które pozwoli kobietom na osiągnięcie pełni swojego potencjału. Szczyt podkreślił znaczenie dostępu do środków antykoncepcyjnych - zarówno jako prawa, jak i priorytetu w zakresie zmian zdrowotnych i rozwojowych.

Sekretarz Stanu ds. Rozwoju Międzynarodowego, Andrew Mitchell, powiedział: "Dla dziewcząt i kobiet z najbiedniejszych krajów świata jest to przełomowy moment, który odmieni zarówno ich życie, jak i życie przyszłych pokoleń. Zobowiązania poczynione na dzisiejszym Szczycie będą miały na celu wspieranie praw kobiet do swobodnego podejmowania decyzji dotyczących ich samych - czy, ile i kiedy planują mieć dzieci".

"Umożliwienie dodatkowo 120 milionom kobiet z najbiedniejszych krajów świata dostępu do antykoncepcji i korzystania z niej - czegoś, co kobiety z rozwiniętych krajów przyjmują za pewnik - uratuje miliony istnień ludzkich oraz pozwoli dziewczętom i kobietom decydować o własnej przyszłości".

Przed 2020 r. wspólne wysiłki, ogłoszone 11 lipca, doprowadzą do zmniejszenia o 200 tysięcy liczby kobiet umierających podczas ciąży oraz w trakcie porodu, zmniejszenia o 110 milionów liczby niechcianych ciąż, a także zmniejszenia liczby zabiegów aborcji o 50 milionów. Skutkiem inicjatywy będzie również spadek umieralności dzieci w pierwszym roku życia o prawie 3 miliony.

Melinda Gates, współprzewodnicząca Fundacji Billa i Melindy Gatesów, powiedziała: "Kiedy podróżuję i rozmawiam z kobietami z różnych części świata, dowiaduję się od nich, że dostęp do środków antykoncepcyjnych może czasem oznaczać kwestię życia lub śmierci. Dzisiejsze wydarzenie to wsłuchanie się w ich głosy, sprostanie ich aspiracjom oraz zapewnienie im możliwości stworzenia lepszych warunków życia dla siebie i swoich rodzin".

Szczyt zgromadził środki na dostarczenie środków antykoncepcyjnych dodatkowo 120 milionom kobiet, co według szacunków będzie kosztowało 4,3 miliarda USD. Ponad 20 krajów rozwijających się poczyniło daleko idące deklaracje w ramach tej polityki, celem przezwyciężania przeszkód natury politycznej, finansowej oraz związanych z zapewnieniem kobietom dostępu do informacji na temat środków antykoncepcyjnych, usług z nimi związanych oraz ich dostarczania. Darczyńcy, w celu wspierania tych planów, podjęli się nowych zobowiązań finansowych opiewających na 2,6 miliarda USD, co przekroczyło kwotę zakładaną przed Szczytem.

Dostęp do bezpiecznych i skutecznych metod antykoncepcji jest uważany za jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, jakie państwo może podjąć pod kątem swojej przyszłości. Badania wykazują, że każdy dolar zainwestowany w usługi związane z planowaniem rodziny przynosi do sześciu dolarów oszczędności na służbie zdrowia, mieszkalnictwie, dostawie wody i innych usługach administracji publicznej.

Upowszechnienie środków antykoncepcyjnych prowadzi również do lepszego dostępu do edukacji oraz większych możliwości dla dziewcząt - pomaga im i ich rodzinom wyjść z błędnego koła ubóstwa. Prawie co czwarta dziewczyna w Afryce subsaharyjskiej musi porzucić naukę w szkole z powodu niechcianej ciąży, co ogranicza jej szanse na polepszenie swoich warunków życia oraz warunków życia jej dzieci.

Szczyt oznacza ożywienie społeczności międzynarodowej pod względem wywołania zmian, co wymaga innowacyjnych rozwiązań oraz prężnie działających partnerstw publiczno-prywatnych stawiających kobiety w centrum tego przedsięwzięcia. Poczynione deklaracje zapewnią kobietom więcej możliwości, łatwiejszy dostęp oraz lepszą opiekę zdrowotną.

Szczyt wspiera, a także korzysta z rozmachu wygenerowanego przez Globalną Strategię Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz Zdrowia Kobiet i Dzieci "Każda kobieta, każde dziecko", jak również przez innowacyjne publiczno-prywatne i obywatelskie partnerstwa rozwijane w ramach Koalicji na rzecz Środków Zdrowia Reprodukcyjnego. Szczyt współgra również z szerszymi wytycznymi ustanowionymi przez Międzynarodową Konferencję na rzecz Ludności i Rozwoju (ICPD), która odbyła się prawie 20 lat temu.

Pliki medialne z prawem do użytkowania, w tym ilustracje filmowe oraz zdjęcia, można znaleźć na stronie: http://www.gatesfoundation.org/press-room/Pages/news-market.aspx

Szczegóły dotyczące deklaracji darczyńców będą dostępne na stronie: http://www.londonfamilyplanningsummit.co.uk/media.php#media-kit

Uwagi dla redaktorów

Szacowane potrzeby w zakresie środków finansowych w celu utrzymania obecnego stopnia stosowania antykoncepcji przez 260 milionów kobiet w 69 najbiedniejszych krajach świata wyniosą około 10 miliardów USD w przeciągu 8 lat, od 2012 do 2020 roku. Środki te - w większości dostarczane przez rządy krajów z budżetów zdrowotnych oraz wsparte wkładem konsumentów i zagranicznych darczyńców - powinny zostać utrzymane. Dotarcie do dodatkowych 120 milionów kobiet będzie wymagało dodatkowych środków finansowych równych 4,3 miliarda USD w ciągu następnych 8 lat. Liczba ta uwzględnia środki finansowe oraz infrastrukturę wspieraną przez kraję rozwijające się. Z 4,3 miliarda USD wymaganych środków finansowych darczyńcy będą musieli ofiarować 2,3 miliarda USD ponad poziom przewidziany w funduszu na planowanie rodziny w 2010 roku.

Wielu darczyńców zgłosiło już chęć większego wkładu w planowanie rodziny w latach 2012 - 2015 jako część szczytu G8 w Muskoka w 2010 r. oraz inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ "Każda kobieta, każde dziecko". Te dodatkowe środki, wypłacane od 1 stycznia 2012 r., przekraczają poziom funduszu zapewnianego na planowanie rodziny w 2010 roku, dlatego też są przeznaczone na dodatkowy fundusz planowany na Szczycie w celu dotarcia do dodatkowych 120 milionów kobiet i dziewcząt. Szczyt wraz z darczyńcami ustalił metody oszacowania proporcji większego wkładu w planowanie rodziny.

Wydział ds. Rozwoju Międzynarodowego (http://www.facebook.com/ukdfid?sk=app_217792194901553)

Wydział ds. Rozwoju Międzynarodowego (ang. The Department for International Development, DFID) prowadzi działania rządu brytyjskiego dotyczące walki z ubóstwem na świecie. Głównym celem DFID jest zmniejszenie biedy w uboższych krajach, w szczególności poprzez osiągniecie "Milenijnych Celów Rozwoju" (ang. Millennium Development Goals, MDG). Zostanie to osiągnięte poprzez: akceptację zaangażowania Zjednoczonego Królestwa w sprawy międzynarodowe; usprawnienie pomocy brytyjskiej poprzez polepszenie przejrzystości i stosunku wartości do ceny; prowadzenie akcji międzynarodowych na rzecz polepszenia warunków życia dziewcząt i kobiet; wzmacnianie rządu i bezpieczeństwa w krajach słabych i uwikłanych w spory; zwiększenie tworzenia dobrobytu; prowadzenie natychmiastowych działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Informacje o Fundacji Billa i Melindy Gatesów (http://www.gatesfoundation.org/Pages/home.aspx)

 

Wiedziona przekonaniem, że każde życie ma równą wartość, Fundacja Billa i Melindy Gatesów stara się pomóc wszystkim ludziom w prowadzeniu zdrowego i produktywnego życia. W krajach rozwijających się Fundacja koncentruje się na działaniach mających na celu poprawę zdrowia ludzi oraz umożliwienie im wyjścia z głodu i skrajnego ubóstwa. W Stanach Zjednoczonych działania Fundacji skupiają się na zapewnieniu wszystkim ludziom, szczególnie tym najbiedniejszym, dostępu do możliwości potrzebnych do odniesienia sukcesu w szkole i w życiu. Fundacja, mająca siedzibę w Seattle (Waszyngton), jest prowadzona przez prezesa Jeffa Raikesa oraz współprezesa Williama H. Gatesa seniora, pod dyrekcją Billa i Melindy Gatesów oraz Warrena Buffetta.

KONTAKT:

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

tel. +1-206-709-3400

e-mail: media@gatesfoundation.org

-

Biuro Prasowe DFID

tel. +44(0)2070230600

e-mail: fpmedia@dfid.gov.uk

Źródło informacji: Fundacja Billa i Melindy Gatesów

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2012, 14:23
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ