Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zlecone: Wiek a dostępność do rynku pracy

23.07.2012, 11:03aktualizacja: 23.07.2012, 11:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad połowa Polek i Polaków (51%) uważa, że w czasie trudnej sytuacji na rynku pracy osoby młode powinny mieć pierwszeństwo w dostępie do zatrudnienia przed osobami starszymi - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia, realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Choć zmiana tego wyniku w porównaniu z rokiem 1995, kiedy to w badaniu Word Values Survey 69% respondentek i respondentów odpowiedziało w taki sam sposób, jest dość istotna, to trzeba zauważyć, że stopa zatrudnienia w Polsce - jak wynika z danych Eurostatu - dla osób w przedziale wiekowym 55 - 64 wynosi średnio 34,6%, w tym dla kobiet - 24,2%, dla mężczyzn - 45,3%. Plasuje to Polskę na przedostatnim (przed Maltą) miejscu. Również respondenci UE (wg Eurostatu 64%) uważają, że to wiek jest czynnikiem najbardziej dyskryminującym na rynku pracy podczas kryzysu. W Polsce wskazania te są niższe niż średnie dla UE i wynoszą 58%.

Wiek ma - jak pokazują badania w projekcie Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia - duże znaczenie również na etapie rekrutacji. Podczas procesu rekrutacyjnego o wiek zostało zapytanych 73% kandydatów i kandydatek. Postawę niektórych pracodawców można scharakteryzować stwierdzeniem, jakie usłyszała podczas rozmowy kwalifikacyjnej jedna z osób kandydujących do pracy, która przysłała swoją skargę do biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego traktowania: "Kwalifikacje się zgadzają, tylko PESEL nie". Potwierdzają to również inne skargi wpływające do biura kierowanego przez minister Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz. "To są niestety naganne praktyki, choć mocno jeszcze zakorzenione w naszej mentalności. A przecież pracownicy w wieku starszym mają nie tylko ogromne doświadczenie, ale też są mnie rotacyjni i bardziej zmotywowani do działania ze względu na chęć utrzymania się w pracy" - mówi Pełnomocniczka.

Zdaniem większości respondentek i respondentów, wiek wpływa również na wysokość zarobków. Jest on trzecią kategorią po niepełnosprawności i płci, która ma znaczenie w kontekście wynagrodzenia. Tak twierdzi 60% dorosłych Polek i Polaków. Co ciekawe, wśród osób w starszym wieku odsetek ten nie różni się od odsetka w całej populacji. W najstarszych grupach wiekowych płeć nie ma wpływu na opinię w sprawie wpływu wieku na wysokość zarobków.

Pliki graficzne dostępne pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=1062&depID=153179&_CheckSum=1164509601.

Źródło informacji: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.07.2012, 11:03
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ