Newsletter

Wyniki referendum przeprowadzonego na Litwie - komentarz Siergieja Kondratjewa

18.10.2012, 11:08aktualizacja: 18.10.2012, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Siergiej Kondratjew, Kierownik Referatu Departamentu Ekonomicznego Funduszu "Instytut Energetyki i Finansów", powiedział: "W tym referendum przyczyny ekonomiczne stały się dla ludności czynnikiem rozstrzygającym. Nie ma więc niczego dziwnego w tym, że mieszkańcy miejscowości Wisaginia, w odróżnieniu od innych Litwinów, poparli w referendum budowę elektrowni atomowej. Jest to ich ostatnia nadzieja na poprawę sytuacji gospodarczej w ich małym regionie. Z drugiej strony, te duże inwestycje dla reszty ludności Litwy oznaczają konieczność ich sfinansowania. Wszystko to z zupełnie nieznanym do tej pory wynikiem gospodarczym. Dlatego większość mieszkańców Litwy postanowiła nie popierać budowy elektrowni atomowej.

Kierownictwo litewskie ma trzy sposoby na rozwiązanie tej sytuacji. Po pierwsze, istnieje możliwość dalszego zwiększenia własnego wytwarzania (energii elektrycznej), przede wszystkim z wykorzystaniem gazu. Jednak uzyskiwanie energii elektrycznej w ten sposób jest drogie i nie zmienia tego fakt, że energia elektryczna wytwarzana w nowych elektrociepłowniach gazowych będzie znacznie tańsza.

Drugi wariant to rozwój odnawialnych źródeł energii. I chociaż Litwa bardzo aktywnie rozwija się w tym kierunku, nie zapewni to bezpieczeństwa energetycznego kraju. W przypadku litewskiej gospodarki rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej jest nawet droższy niż jej wytwarzanie z wykorzystaniem gazu.

Trzeci wariant rozwiązania problemu bezpieczeństwa energetycznego dla Litwy polega na działaniach, które Litwa podejmuje teraz i w których nie ma niczego złego - jest to import energii elektrycznej. Istnieją dość duże nieobciążone moce produkcyjne w energetyce cieplnej w Estonii. Jest również możliwość zakupu energii elektrycznej w Rosji, z czego Litwa obecnie korzysta. .

W tej sytuacji istotne jest rozważenie efektywności gospodarczej rozwiązań alternatywnych. Teraz import z Rosji jest ekonomicznie korzystny dla Litwy. Należy pamiętać, że w przyszłości, w ramach programów infrastrukturalnych, Litwa może mieć również inne możliwości. W ramach realizowanego obecnie programu zaopatrzenia w energię od istniejących dostawców, energia elektryczna jest importowana z krajów nadbałtyckich".

Źródło informacji: RB MediaConsulting.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2012, 11:08
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ