Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak informuje serwis h-online.com (http://www.h-online.com/open/news/item/Linux-brings-over-EUR10-million-savings-for-Munich-1755802.html), urząd miejski w Monachium, dzięki wprowadzeniu rozwiązań opartych na Linuksie, zaoszczędził ponad 10 milionów EUR.
Podobne ruchy przeprowadziła wcześniej giełda w Johannesburgu i Londynie. Warto przypomnieć, że londyńska giełda liczyła na oszczędności rzędu 16 milionów USD rocznie.
W oficjalnym raporcie dostępnym na monachijskiej stronie internetowej (http://www.ris-muenchen.de/RII2/RII/DOK/SITZUNGSVORLAGE/2819522.pdf) obliczenia porównują całkowite koszty migracji w projekcie LiMux z dwoma technologicznymi odpowiednikami opartymi na platformie Windows obejmującymi Windows z Microsoft Office i Windows z OpenOffice.
Badanie oparto na 11 tys. zmigrowanych stanowisk pracy i 15 tys. komputerów wyposażonych w otwarte pakiety biurowe. Parametry projektowe (m.in. zasięg, czas trwania, metodologia i wsparcie zewnętrzne) były takie same we wszystkich scenariuszach. Według porównania projekt LiMux do września 2012 r. pochłonął 270 tys. EUR, podczas gdy Windows z Microsoft Office pochłonąłby 11,6 miliona EUR, a Windows z OpenOffice 7,4 miliona EUR. Koszty w LiMux były generowane wyłącznie przez aplikacje migrujące. Opłaty dodatkowe, takie jak koszty personelu i szkoleń, były identyczne we wszystkich trzech scenariuszach i oszacowano je na około 22 miliony EUR.
Wobec powyższych całkowite koszty TCO dla LiMux wyniosły 23 miliony EUR, podczas gdy dla Windows z Microsoft Office osiągnęły 34 miliony EUR, a dla Windows z Open Office około 30 milionów EUR.
Przykład jednego miasta - Monachium, które zamieszkuje 2,5 miliona mieszkańców i w którym zaoszczędzono ponad 10 milionów EUR, pokazuje jak wiele można byłoby zaoszczędzić w Polsce. Grupując wszystkie miasta w Polsce w organizmy o podobnej liczbie mieszkańców, uzyskuje się w urzędach miejskich w skali całego kraju oszczędności powyżej 300 milionów EUR (1,2 miliarda PLN). Oszczędności byłyby jeszcze większe, gdyby miasta o zbliżonej wielkości współpracowały ze sobą i Linuksa, obok urzędów miejskich i wojewódzkich, wprowadziły również inne jednostki administracji, służby zdrowia i szkolnictwa.
"HEUTHES ma nadzieję, że środowisko informatyki bankowej, które w sferze IT jest zbliżone do modelu municypalnego, zauważy znaczne oszczędności uzyskane w Monachium i zacznie szerzej stosować rozwiązania linuksowe przeznaczone nie tylko dla serwerów, lecz także dla stacji roboczych. Z pewnością przyczyniają się one do znacznych oszczędności, są bezpieczne i stabilne oraz ułatwiają stosowanie zaawansowanych technologii związanych zwłaszcza z wirtualizacją zasobów i pracą w chmurach obliczeniowych. Linux nie zmusza również do ciągłych aktualizacji sprzętowych, jak to miało każdorazowo miejsce w przypadku aktualizacji Windows z Vista do wersji 7. i obecnej 8. Kolejną zaletą Linuksa jest jego łatwość dopasowywania do potrzeb użytkowników przez usuwanie niepotrzebnych składników i wprowadzanie w ich miejsce elementów niezbędnych do prowadzenia biznesu" - powiedział Wojciech Grzybek, prezes Zarządu HEUTHES Sp. z o.o.
Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.12.2012, 10:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |